Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
برنامه نویسی
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ سلامت عمومی @ انحراف زانو در کودکان

انحراف زانو در کودکان

by | 12 تیر 1401 | سلامت عمومی | 0 comments

در این قسمت سعی داریم درباره انحراف زانو در کودکان با شما صحبت کنیم.

بسیاری از ما کودکان زیادی را دیده‌ایم که زانوهای کوبنده یا پاهای خمیده دارند، با این حال، والدین نمی‌دانند که آیا این در محدوده طبیعی قرار دارد یا خیر. در این مقاله سعی می‌کنیم پاسخ دهیم که چه اندازه از واروس یا والگوس طبیعی است و در چه مرحله‌ای باید به ارتوپدی کودکان مراجعه کرد.
برای نوبت دهی اینترنتی متخصص کودکان به سایت کیدز 24 مراجعه کنید.

هنگامی که کودک متولد می‌شود، در مفصل زانو واروم (حالت پرانتزی) وجود دارد. با این حال، این حالت در حدود 18 ماهگی خنثی می‌شود و سپس به سمت والگوم (حالت ضربدری) پیشرفت می‌کند، تا جایی که زاویه بین ران و پاها (زاویه والگوس) در سن 4 سالگی حداکثر به 15 درجه می‌رسد. پس از آن شروع به کاهش می‌کند و در نهایت در 7 درجه که محدوده طبیعی بعد از 7 سالگی است تثبیت می‌شود. این الگوی رشد بر اساس منحنی سالنیوس است، بنابراین هر چیزی که از منحنی پیروی نمی‌کند، غیرطبیعی می‌شود. به عبارت دیگر، این تبدیل به ژنو والگوم/واروم پاتولوژیک می‌شود.

همچنین بخوانید  زاپیامکس، زانوبندی مجهز به تکنولوژی UIC برای درمان مطمئن دردهای زانو

(ژنو واروم= زانوی پرانتزی

ژنو والگوم= زانوی ضربدری)

منحنی سالنیوس

ظاهر نامناسب زانو شایع‌ترین دلیلی است که والدین نگران را وادار می‌کند تا فرزندان خود را نزد ما بیاورند. گاهی اوقات، سابقه سقوط‌های مکرر در حین بازی به دلیل مشکلات در تعادل وجود دارد. اکثر کودکان تحت یک الگوی رشد طبیعی هستند به جز تعداد کمی که نیاز به نظارت مداوم دارند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

چرا تغییر شکل رخ می دهد؟

بدشکلی و انحراف زانو به دلیل رشد افتراقی دو طرف مفصل زانو اتفاق می‌افتد، به این معنی که اگر رشد بیشتری در استخوان‌های اطراف مفصل زانو در سمت داخلی ایجاد شود، ساق پا به سمت والگوس می رود و بالعکس. این می‌تواند در صورت آسیب تروماتیک، اختلالات متابولیک مانند راشیتیسم، دیسپلازی، آسیب‌های فیزیکی اتفاق بیفتد. تا آنجا که به درمان مربوط می‌شود، ما از اصول رشد هدایت شده پیروی می‌کنیم که به موجب آن، سمتی که به سرعت در حال رشد است را کاهش می‌دهیم تا طرف دیگر به آن برسد و در نتیجه منجر به اصلاح ناهنجاری می‌شود. این روش همیپیفیزیودزیس نامیده می‌شود. این یک روش بسیار ساده با حداقل برش است. اما نکته این است که کودک باید در سن رشد باشد. به طور معمول رشد در دختران تا 16 سالگی و در پسران تا 18 سالگی اتفاق می افتد. کودکان باید به طور دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرند تا مطمئن شوید که تغییر شکل عود نمی‌کند. اگر کودک رشد خود را کامل کرده باشد، تنها گزینه باقی مانده این است که استخوان تغییر شکل یافته را برش داده و آن را مجدداً مرتب کنید و آن را تعمیر کنید، که این روش را استئوتومی می‌نامیم.

همچنین بخوانید  مشکلات رایج سلامتی در سالمندان
همچنین بخوانید  10 نکته‌ی طلایی برای لاغری سریع در خانه

پیام اصلی این است که بیشتر ناهنجاری‌های زانو بدون علامت هستند و فقط به نظارت پزشکی نیاز دارند، به جز چند مورد که نیاز به مداخله جراحی دارند. و در آن زانوها، زمان‌بندی مداخله جراحی بسیار مهم می‌شود، زیرا وقتی مشکل در سنین پایین‌تر تشخیص داده می‌شود، می‌توان ناهنجاری را به راحتی مدیریت کرد. از این رو، در صورت وجود شک، در اسرع وقت به متخصص ارتوپدی کودکان مراجعه کنید.

jacoob2000

jacoob2000

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط