Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بازی و سرگرمی
برنامه نویسی
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
فضای مجازی
گردشگری
مارکتینگ
محیط زیست
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ سلامت عمومی @ بلیچینگ دندان | تفاوت سفید کردن دندان در خانه و مطب

بلیچینگ دندان | تفاوت سفید کردن دندان در خانه و مطب

by | 22 تیر 1401 | سلامت عمومی | 0 comments

درمان بلیچینگ علاوه بر آنکه باعث زیباتر شدن دندان‌ها می‌شود، به صورت کاملا محافظه‌کارانه و بدون آسیب رساندن به دندان نیز جنبه درمانی دارد. در واقع در طی پروسه درمان bleaching هیچ تراشی بر روی دندان‌ها انجام نمی‌شود و دندان‌ها در جایگاه و ردیفی که هستند سفید می‌شوند.

با این حال، بسیاری از افراد از این کار می‌ترسند که با انتخاب یک دندانپزشک خوب، ترس آن‌ها برطرف خواهد شد. دکتر علیرضا عابدینی بهترین دندانپزشک نجف آباد اصفهان است که در زمینه سفید کردن دندان هم فعالیت دارند.

بلیچینگ دندان یا سفید کردن آن یک نوع درمان زیبایی یا (cosmetic) محسوب می‌شود که در بین درمان‌های زیبایی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. با این روش می‌توان دندان‌ها را 2 تا چند درجه سفید کرد.

با اینکه در این روش مینای دندان در معرض هیچ گونه آسیبی نیست، اما انجام آن نیازمند تخصص و دقت بالایی است.

روش های بلیچینگ دندان

معمولاً در مطب متخصص دندانپزشکی ترمیمی نجف آباد بلیچینگ به دو روش home و office انجام می‌گیرد:

  1. بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه
  2. بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب

بلیچینگ دندان در خانه (home bleaching)

در این روش کافی است یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا وی از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری کند. بعد از گذشت 2 الی 3 روز قالب شفافی که با سایز دندان‌هایتان متناسب است همراه با ژل سفید کننده برای شما آماده می‌شود و طریقه مصرف آن به شما آموزش داده می‌شود. سفید کردن دندان در خانه نسبت به بلیچینگ دندان در مطب هزینه کمتری دارد.

همچنین بخوانید  انواع ماساژ و روش های آن

سفید کردن دندان در مطب (office bleaching)

روش دیگر سفید کردن دندان بلیچینگ دندان در مطب است. هنگام بلیچینگ دندان در مطب یک بند پلاستیکی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا از لثه‌ها محافظت کند و ماده‌ی سفید کننده دندان با غلظت تقریبا زیاد بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. در مرحله بعد بر روی این مواد لیزر تابانده می‌شود تا مواد شیمیایی موجود در آن را فعال کند.

این نور یا لیزر سرعت بیشتری به واکنش‌های مواد شیمیایی به کار رفته در ژل می‌بخشد و تغییر رنگ سریع‌تر صورت می‌گیرد. گفته می‌شود سفید کردن لیزری تا پنج یا شش لایه‌ی دندان‌ها را روشن می‌کند. این روش تاثیر بیشتری نسبت به بلیچینگ در خانه دارد.

کاربرد بلیچینگ دندن

در حال حاضر bleaching در دندانپزشکی به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های بهبود زیبایی مطرح است. تغییر رنگ‌های دندانی می‌توانند دارای منشأ داخلی یا خارجی باشند. همچنین می‌توانند دارای مکانیسم طبیعی باشند یا به دندان تحمیل شده باشند. شایع‌ترین دلیل تغییر رنگ‌های طبیعی افزایش سن بیمار است. دندان‌ها با بالا رفتن سن زردتر می‌شوند. تغییر رنگ‌های تحمیلی می‌توانند بعد از عصب‌کشی دندان‌ها یا بعد از ترمیم‌های تاجی ایجاد شوند.

همچنین بخوانید  زاپیامکس، زانوبندی مجهز به تکنولوژی UIC برای درمان مطمئن دردهای زانو

اقدامات لازم قبل از بلیچینگ دندان

فاکتورهای متعددی قبل از درمان سفید کردن جهت حصول نتایج بهتر باید رعایت شوند. دندان‌ها باید سطح تمیزی داشته باشند. قبل از انجام بلیچینگ رنگ‌های سطحی و stainهای سطح دندان به وسیله جرم‌گیری و airpolisher برداشته می‌شوند. شایع‌ترین مواد سفیدکننده پراکسید هیدروژن پربورات سدیم و کارباید پراکساید است. Gold standard انجام bleaching استفاده از کاربامید پراکساید در منزل است.

مراحل انجام بلیچینگ دندان

ابتدا طی یک جلسۀ 30 تا 40 دقیقه ای در مطب، بلیچینگ به وسیلۀ هیدروژن پراکساید در معتبرترین و مؤثرترین برندهای روز دنیا و با استفاده از تکنولوژی جدید لیزر آغاز شده و سپس به وسیلۀ کاربامید پراکساید در منزل ادامه می‌یابد. کاربامید پراکساید پتانسیل کافی جهت تولید عوارض قابل توجه طولانی مدت در بافت نرم را ندارد.

مطالعات نشان می دهند که اغلب بیماران بعد از انجام درمان bleaching حساسیت موقت و خفیف دندانی را تجربه می کنند؛ که این حساسیت با استفاده از مواد ضد حساسیت یا حتی خود به خود از بین خواهد رفت.

 برای انجام home bleaching قالبی از دندان‌های بیمار تهیه شده و به لابراتوارهای متخصص در دندانپزشکی زیبایی ارسال می‌گردد. سپس home bleaching به وسیله night gaurd توسط لابراتور ساخته شده و با استفاده از کاربامید پراکساید در منزل آغاز می‌شود. در مرکز زیبایی دکتر علیرضا عابدینی از بهترین و متخصص‌ترین لابراتوارها در این زمینه استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید  چگونه در مسیر سلامت قدم بگذاریم؟

هرچه غلظت بیشتر باشد سرعت سفید شدن نیز بیشتر خواهد بود ولی حساسیت دندان‌ها بعد از درمان نیز زیادتر خواهد بود. باید توجه داشت هرچند bleaching به وسیلۀ غلظت‌های بالای هیدروژن پراکساید در مطب آغاز می‌شود ولی gold standard انجام bleaching انجام آن به وسیله کاربامید پراکساید 10% در منزل است. هر چه دما بیشتر باشد فرایند سفید کردن نیز تسریع می‌یابد. افزایش 10 درجه حرارت سرعت فرآیند را 2 برابر می‌کند.

کلام آخر

در مراکز زیبایی این افزایش حرارت به وسیله تکنولوژی جدید لیزرهای کم توان انجام می‌شود. این تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی بسیار جدید است. لیزر کم توان بر روی دندان‌ها تابیده می‌شود و مواد بلیچینگ دندان را فعال می‌کند. بدین ترتیب بیمار، بلیچینگ مؤثرتر و پایدارتری خواهد داشت. علاوه بر غلظت میزان سفید شدن در ارتباط مستقیم با زمانی است که ماده سفیدکننده در تماس با دندان است. هرچه طول مدت تماس بیشتر باشد دندان‌ها روشن‌تر می‌شوند. معمولاً فرایند bleaching در یک جلسه 30 تا 40 دقیقه‌ای در کلینیک انجام می‌شود.

منبع: دکتر علیرضا عابدینی https://dralirezaabedini.com/tooth-bleaching/

Dr.AlirezaAbedini
Dr.AlirezaAbedini

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط