Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگرمی
سلامت
سلامت عمومی
طراحی وبسایت
گردشگری
مارکتینگ
محیط زیست
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
خانه @ هنر و ادبیات @ موسیقی @ تاثیر موسیقی بر اوضاع جامعه

تاثیر موسیقی بر اوضاع جامعه

by | 17 مهر 1401 | موسیقی | 0 comments

به گفته محمدرضا شجریان، هنرمند باید از هنر خود برای اعتراض استفاده کند و اگر اینگونه نباشد، فرد اصلاً هنرمند نیست! هنر از دل هنرمند برمی‌خیزد و بر دل جامعه می‌نشیند و این یعنی تاثیرگذاری این افراد گاهی حتی بیشتر از سیاست‌مدارها با نام‌های بزرگ است. رپ نیز به عنوان یکی از زیر شاخه‌های موسیقی همواره تاثیر خود را بر جامعه داشته است. البته این تاثیرپذیری جامعه از رپ و موسیقی فقط مختص ایران نیست و در تمامی جوامع این موضوع صدق می‌کند. حال بیایید با هم به بررسی تاثیر رپ و موسیقی بر شرایط جوامع مختلف بپردازیم.

جورج فلوید و جامعه هیپ‌ هاپ

جورج فلوید

حتماً شما هم جورج فلوید را به خاطر دارید، شخصی که به جرات می‌توان گفت مرگش بیشتر از زندگی‌اش ارزش داشت. با کشته شدن بی‌رحمانه جورج فلوید توسط پلیس آمریکا، افراد زیادی در آمریکا و حتی جهان بر علیه ظلم و بی‌عدالتی FBI به پا خواستند. اگر شما هم یک هیپ‌هاپی هستید، حتماً از این موضوع آگاهید که اکثر رپرها در آمریکا سیاه پوست هستند و در کودکی خود مورد ظلم و ستم متاثر از نژاد پرستی قرار گرفته‌اند.

زمانی که پلیس زانوی خود را از پشت روی گردن فلوید قرار داده بود و فلوید با صدایی ضعیف التماس می‌کرد که او را رها کنند تا بتواند نفس بکشد را به خاطر دارید؟ “I can’t breathe”عبارتی بود که فلوید هی آن را تکرار می‌کرد و به پلیس می‌گفت که نمی‌تواند نفس بکشد. بعد از کشته شدن او، بیش از 20 رپر برای مرگ جورج فلوید ترانه ساختند و منتشر کردند تا اعتراض خود را به وضع موجود در آمریکا را مستقیماً به گوش مقامات بالا دستی برسانند. نتیجه این آهنگ‌ها برانگیخته شدن احساسات مردم بود و در نهایت پلیس و دولت رسمی آمریکا مجبور به عذرخواهی بابت این رفتار ضدقوانین حقوق بشر شد! این نشان می‌دهد که هنرمندان چه تاثیری در شکل گیری اعتراضات دارند.

نقش توپاک شکور در شکل گیری اعتراضات در آمریکا

توپاک شکور که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رپرهای جامعه هیپ‌هاپ در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود، یکی از پیشگام‌ترین افراد در زمینه مقابله با بی‌عدالتی و نژاد پرستی علیه سیاه پوستان آمریکایی بود. به نظر بسیاری از طرفداران رپ، تاثیرگذارترین بخش زندگی توپاک در 6 ماه آخر زندگی‌اش خلاصه می‌شود. توپاک همیشه علیه بی‌عدالتی‌ها معترض بود ولی در 6 ماه آخر زندگی خود بسیار محکم در مقابل بی‌عدالتی‌ها ایستاد و آهنگ‌های زیادی نیز در این زمینه منتشر کرد. یکی از معروف‌ترین بار(Bar)های توپاک در آهنگ Trapped را با هم مرور کنیم:

They got me trapped/ Can barely walk the city streets/ Without a cop harassing me/ searching me/ Then asking for my identity/ Hands up, Throw me against the wall/ Didn’t do a thing at all

اونا منو گیر میندازن/ به زور میتونم تو خیابون‌های شهر قدم بزنم/ بدون اینکه یه پلیس منو اذیت کنه (منظورش اینه که هر وقت پاشو میزاره بیرون، پلیس‌های سفیدپوست سراغش میان)/ شروع میکنن به گشتن من، بعد ازم هویتمو میپرسن/ دستا بالا، منو سمت دیوار هل میدن/ من حتی کاری نکردم! (منظورش اینه که بدون اینکه حتی کاری کنه باز هم پلیس‌ها دستگیرش میکنن)

این آهنگ‌ توپاک در کنار آهنگ Fuck the police از ماندگارترین آثار وی برای مبارزه با بی‌عدالتی است. بسیاری از سیاه پوستان که همیشه مورد ظلم طبقه قدرتمند و سفید پوست جامعه قرار می‌گرفتند، با تاثیر گرفتن از آهنگ‌های توپاک برای مطالبه حقوق برابر و اولیه انسانی خود به خیابان‌ها آمدند.

همچنین بخوانید  پربازدیدترین ترک های رپ فارسی در ساندکلاد

مایکل جکسون و بزرگ‌ترین جنبش

وقتی صحبت از تاثیر موسیقی بر شکل گرفتن جنبش‌های سیاسی می‌شود، هرگز نمی‌توان از بهترین اثر این ژانر که توسط مایکل جکسون ساخته شده است عبور کرد. مایکل جکسون این بار به جنگ با گروهی بزرگ‌تر از یک حذب سیاسی و نژاد خاص رفته است. جکسون در آهنگ “They Don’t Care About Us” به مبارزه با نظام سرمایه داری، ایلومیناتی و استعمار نوین رفته است. موزیک ویدئو این آهنگ در یوتیوب شخص جکسون چیزی نزدیک به یک میلیارد بار پخش شده است. این موزیک ویدئو در کشور برزیل که یک کشور ثروتمند است ولی مردمی فقیر دارد ساخته شده است.

در ابتدای این موزیک ویدئو، مایکل جکسون از در یک خانه خارج می‌شود و با نیروهای سرکوبگر در مقابل خود مواجه می‌شود و به نشانه اعتراض انگشت وسط خود را به آن‌ها نشان می‌دهد. مایکل جکسون در این آهنگ تمام تلاش خود را کرده است که به همه مردم بفهماند که دولت‌مردان و افراد در قدرت (خارج از نژاد و زبان) برای ما ذره‌ای ارزش قائل نیستند و فقط ما را ابزاری برای رسیدن به اهداف خود می‌دانند. این آهنگ باعث شکل‌گیری یک انقلاب فکری در آمریکا و دیگر کشورها شد.

مایکل جکسون در این آهنگ به وضوح به این موضوع اشاره می‌کند که “آن‌ها می‌خواهند مرا بکشند!”. نکته جالب این جمله این است که هر زمانی که مایکل این جمله را می‌گوید پشت او یکی از نمادها ایلیومیناتی و فراماسونری دیده می‌شود، کسانی که به عنوان رهبرهای دنیا از آن‌ها یاد می‌شود.

بند پینک فلوید و انقلاب آموزشی

گروه پینک فلوید

بند پینک فلوید که یکی از اعضای آن راجر واترز بود، در سال 1979 دست به کار بزرگی زدند. آن‌ها توانستند با یک آهنگ نظام آموزشی آمریکا را به لرزه بیندازند و تغییرات اساسی در نحوه آموزش و تربیت کودکان ایجاد کنند. Another Brick In The Wall نام آهنگی است که در سال 1979 منتشر شد. اما موضوع اصلی آهنگ چه بود و چگونه توانست همچین تاثیر بزرگی داشته باشد؟

در این آهنگ، دسته بزرگی از دانش آموزان در مدرسه به نمایش گذاشته شده‌اند. در یکی از این کلاس‌ها، هنگامی که معلم مشغول تدریس است، یکی از کودکان در حال سرودن شعر است. معلم با متوجه شدن این موضوع برگه شعر را از شاگرد می‌گیرد و با لحنی تمسخرآمیز اشعار او را می‌خواند و در انتها اشعار او را “چرت‌وپرت” خطاب می‌کند. این حرکت به این موضوع اشاره دارد که مدارس جایی برای پرورش هنرمند نیست و در اصل مکانی برای تولید یک آجر دیگر برای دیوار است (Another Brick In The Wall).

در بخش دیگر این آهنگ و موزیک ویدئو، ما شاهد این موضوع هستیم که کودکانی که در نیمکت‌های خود نشسته‌اند و در حال مطالعه مطالب بی‌ارزش هستند، بدون اینکه متوجه شوند، به سمت یک چرخ گوشت بزرگ در حرکت هستند که در نهایت به گوشت چرخ کرده تبدیل می‌شوند. این آهنگ یک شعار بزرگ دارد؛ “Hey, Teacher! Leave them kids alone!” “هی، معلم! کودکان را تنها بگذار!”

این جمله تبدیل به یک شعار برای به لرزه در آوردن سیستم آموزشی نه تنها آمریکا بلکه کل جهان بود.

همچنین بخوانید  نسل بندی اعضای رپ فارس

اما به نظر حالا زمان آن رسیده است که در مورد وضعیت ایران‌مان هم کمی صحبت کنیم.

بهرام نورایی و ابداع سبک جدید اعتراض در ایران

همانطور که شاید بسیاری از شماها نیز بدانید، ما، مردم ایران، آزادی بیان داریم ولی آزادی پس از بیان، نه! موسیقی بعد از دهه 60 در ایران افول شدیدی داشت و همه این افول‌ها به خاطر خداحافظی و یا مهاجرت خوانندگان معروف و البته محبوب آن زمان بود. موسیقی در ایران مجاز نبود و بسیاری از فعالان در زمینه موسیقی یا دستگیر می‌شدند و یا از کشور مهاجرت می‌کردند. اما همه این داستان‌ها گذشت و گذشت تا زمانی که به دهه 80، دهه ظهور رپ در ایران رسیدیم. به جز چند اثر فاخر توسط بعضی از افراد شجاع، مابقی آثار سیاسی متعلق به رپرهای زیرزمینی و غیرمجاز هستند.

بهرام نورایی در سن 19 سالگی آهنگ نامه‌ای به رئیس جمهور را منتشر کرد که نتیجه آن زندان بود. بسیاری معتقد بودند این کار بهرام و واکنش دولت زمان باعث می‌شود که این نوع اعتراض‌ها در نطفه خفه شوند و صدای آن‌ها به جایی نرسد! اما به قول سروش هیچکس؛ “راه باز نمیشه با تکذیب بن‌بست!”

سروش هیچکس، سردمدار سیاسی خوان ها

سروش لشکری ملقب به سروش هیچکس در ابتدای فعالیت خود سعی داشت که حس ناسیونالیستی و وطن‌پرستی که در وجود خود شعله‌ور بود را بین تمام طرفداران خود پخش کند. در فیلم “کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره“، سروش هیچکس در جواب حامد بهداد که سعی داشت یک بند موسیقی را به انگلیس ببرد، گفت: “اینی که ما می‌خونیم، اسمش رپ فارسیه! یعنی واسه همینجا”. با شنیدن این جمله می‌توانیم مطمئن شویم که هیچکس عاشق کشور خودش بود. ولی چه اتفاقی افتاد که بعد از چند سال، او از ایران مهاجرت کرد و شروع به انتشار آهنگ‌های سیاسی کرد؟

سروش هم مانند بهرام سرکوب شد و برای گفتن عقیده خود مجبور به ترک ایران شد! در اعتراضات سال 88، بعد از کشته شدن افراد زیادی، هیچکس آهنگی ماندگار به نام “یه روز خوب میاد” را منتشر کرد. این آهنگ با تمام اندوهی که به شنونده منتقل می‌کند، اما در همان لحظه نیز به او حس امید و زندگی را القا می‌کند. سوالی که بسیاری از ما از خودمان می‌پرسیم، این است که آیا واقعاً یه روز خوب میاد؟

البته فقط این آهنگ نبود، هیچکس در سال 98 نیز، بعد از اعتراضات خونین آبان با بیش از 1500 کشته، ترک “دستاشو مشت کرده را منتشر کرد. این ترک برخلاف آهنگی که 10 سال قبل از 98 پخش شده بود، اصلاً در آن اثری از امید نبود! آهنگی که تماماً خشم و نفرت مردم را نسبت به دولت نشان می‌داد. در آبان 98 در بایکوت خبری و قطعی گسترده اینترنت، بر طبق اخبار و مستندات، بیش از 1500 نفر توسط دولت کشته شدند.

پی‌نوشت: هیچکس در جواب توییتی در توییتر به این موضوع اشاره کرد که شاید آهنگی حماسی برای مردم منتشر کند!

فدائی، نترس ترین رپر!

اشکان فدائی که به خود لقب گلادیاتور رپ فارس را داده است، واقعاً برازنده این لقب است. اشکان فدائی بدون هیچ ترسی با ج.ا اعلام دشمنی کرده است و تمام تلاش خود را برای فرو پاشیدن آن‌ها انجام می‌دهد! فدائی تمام توجه خود را بر روی فعالیت‌های سیاسی خود متمرکز کرده است. فدائی معتقد است نباید در مقابل ظلم ساکت ماند، حتی اگر به قیمت از دست دادن جانمان باشد. فدائی کریر خود را فدای آهنگ‌های سیاسی کرد تا سعی کند ملت را برای ایستادن در مقابل ظلم آماده کند. در این بین، اعضای زد بازی (یک مشت حرامزاده!) و دیگر رپرها سعی در تخریب فدائی داشتند و با این لفظ که “نشسته بیرون گود و میگه لنگش کن” فدائی را به تمسخر می‌گرفتند! کار به جایی کشید که سامان ویلسون (حرامزاده اعظم) طی چند ویس فدائی را بدبخت و طرفداران او را گدا گشنه نامید. البته فدائی به این مزخرفات بی‌تفاوت بود، چون طرف خود را می‌دانست، طرف او طرف مردم است!

همچنین بخوانید  انواع سبک های موسیقی و تاریخچه آن ها

در طی اعتراضات اخیر که از شهریور 1401 آغاز شده و تا به همین امروز نیز ادامه دارد، بسیاری از مردم اعضای زدبازی را یک مشت خائن خطاب کردند و از فدائی برای فعالیت‌های او حمایت کردند! فدائی چند روز پیش آلبوم حق را کاملاً ناگهانی و رایگان منتشر کرد. در کپشن پست اعلام انتشار آلبوم متن جالبی نوشته شده بود، متن کپشن را در تصویر زیر نگاه کنید:

کپشن فدایی

فدائی آهنگ‌های سیاسی زیادی دارد که در این مقاله نمی‌گنجد ولی حتماً در آینده‌ای نزدیک با بررسی دقیق این آهنگ‌ها در مورد فعالیت او صحبت خواهیم کرد.

شروین، خالق احساسی ترین اثر ایران

در ایران، افراد فعال در زمینه موسیقی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند، افرادی که با وزارت ارشاد کار می‌کنند و کسانی که بدون اجازه گرفتن از نهاد مشخصی کار می‌کنند. افراد مجاز که طیف عظیم آن‌ها را پاپ‌خوان‌ها تشکیل می‌دهند، به خاطر ممیزی‌ها هرگز نمی‌توانند صدای اعتراض مردم باشند وگرنه مجوز کارشان ابطال می‌گردد. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که شرف خیلی مهم‌تر از پست، مقام، پول و… است! برای شناختن افراد باشرف می‌توانیم به مجتبی عابدینی، وریا غفوری، سجاد استکی و بسیاری دیگر از افراد اشاره کرد که قید پول و موفقیت‌های بیشتر را زدند ولی پشت مردم خود را خالی نکردند!

در طی اعتراضات که با شعار “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به قتل ناجوانمردانه مهسا امینی (ژینا امینی) رخ داد، در یک ترند توییتری، کاربران پیام‌هایی که با کلمه “برای” شروع می‌شد را به اشتراک می‌گذاشتند. در تک تک این توییت‌ها می‌شود احساس غم و حسرت را به راحتی دید. شروین، پدیده‌ِ عصر جدید که به شهرتی نسبی رسیده بود، با ترکیب این “برایِ ‌ها” یک ترانه زیبا و دلنشین ساخت که می‌تواند احساسات هر ایرانی‌ای را برانگیزد. پست اینستاگرامی شروین در یک روز 40 میلیون بازدید به دست آورد. با توجه به قطعی اینترنت و فیلترشدن اینستاگرام رسیدن به 40 میلیون بازدید در یک روز بسیار کار بزرگی است. البته شروین دو روز بعد از انتشار این پست، به اداره پلیس فتا ساری فراخوانده شد و پست اینستاگرامی او نیز از صفحه شخصی خود پاک شد. این نشان می‌دهد که ما حتی حق نداریم به ساده‌ترین روش هم اعتراضات خود را بیان کنیم!

شروین پس از چند روز آزاد شد و استوری‌ای منتشر شد که بیشتر شبیه یک اعتراف اجباری بود تا یک دلنوشته! بگذریم…

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم که بزرگ‌ترین اتفاقاتی که موسیقی در آن نقش داشته است را برای شما روایت کنیم، می‌دانیم که می‌توانستیم بیشتر در این مورد صحبت کنیم ولی باید مسائلی را نیز لحاظ می‌کردیم.

unknown 2
unknown 2

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط