Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ رابطه و ازدواج @ چگونه بدون ناراحتی و آسیب یک رابطه را تمام کنیم؟

چگونه بدون ناراحتی و آسیب یک رابطه را تمام کنیم؟

by | 26 مهر 1401 | رابطه و ازدواج | 0 comments

در بعضی از رابطه‌های عاشقانه ممکن است به هر دلیلی تصمیم به پایان دادن رابطه بگیرید. تمام کردن یک رابطه عاشقانه سخت است و باید به درستی انجام شود تا از هرگونه آسیب‌های عاطفی ناشی از جدایی جلوگیری شود. به‌ هر حال همه این را قبول دارند که در هر رابطه‌ای بعد از مدتی وابستگی‌هایی از سوی دو طرف رخ می‌دهد و این وابستگی‌ها در هنگام تمام کردن یک رابطه به فرد ضربه عاطفی وارد خواهد کرد. در این مقاله سعی کردیم که چند راه مسالمت آمیز و بدون ناراحتی برای شما معرفی کنیم تا با کمترین تنش بتوانید رابطه عاطفی خود را تمام کنید.

از پایان دادن رابطه مطمئن شوید

در وهله اول باید از خود مطمئن شوید که قصد تمام کردن یک رابطه را دارید. به تمام خوبی‌ها و بدی‌های رابطه فکر کنید؛ با منطق و احساسات خود تصمیم بگیرید و عجولانه دست به کاری نزنید. این اولین و مهم‌ترین مرحله است. اول باید از احساسات و تمایل خود برای ادامه دادن یا تمام کردن یک رابطه کاملا آگاه شوید تا بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

زمان تصمیم گیری آرام و آسوده باشید

یکی از اشتباهات رایج تمام کردن یک رابطه تصمیم گیری هنگام دعوا یا مشاجره است. از این کار جدا خودداری کنید. زمانی که شما یا فرد مقابلتان آشفته است وقت خوبی برای پایان دادن رابطه نیست. چون در اینگونه مواقع ما احساساتی‌تر هستیم و قدرت تصمیم گیری ما هم به شدت تحت تاثیر این احساسات قرار می‌گیرد.

زمان و مکان مناسبی انتخاب کنید

انتخاب زمان و مکان مناسب برای پایان تمام کردن یک رابطه بسیار مهم است. زمانی را انتخاب کنید که در آن فرد مقابلتان آشفته یا عصبی نباشد. مثلا برای مطرح کردن این موضوع مهم می‌توانید روزی را انتخاب کنید که هر دو وقت آزاد دارید. مکان این گفتگو هم بسیار مهم است. برای اینکه به راحتی بتوانید با هم صحبت کنید جایی آرام و کمی خلوت انتخاب کنید. توصیه‌ای که به شما می‌کنم این است که از مکان‌هایی که هر دو نسبت به آن احساس خوبی دارید اجتناب کنید. جایی بی‌طرف و به تعبیری خنثی انتخاب کنید.

همچنین بخوانید  نشانه هایی که می گویند شما آمادگی ازدواج ندارید

رابطه را رو در رو تمام کنید

برای حفظ احترام و شخصیت طرف مقابل، رابطه را حضوری به پایان برسانید. تنها زمانی می‌توانید رابطه خود را غیر حضوری به پایان برسانید که طرف مورد نظر از شما دور است و تا مدتی طولانی او را نخواهید دید. یا اینکه این شخص سابقه پرخاشگری دارد و به نوعی مطمئن هستید که هنگام تمام کردن رابطه از کوره در خواهد رفت. در اینگونه مواقع بهترین راه تمام کردن یک رابطه غیر حضوری است.

مسئولیت تمام کردن رابطه را قبول کنید

از گفتن جملاتی که مسئولیت اتمام رابطه را به گردن طرف مقابل می‌اندازند خودداری کنید. با وانمود کردن اینکه تمام شدن رابطه همه تقصیر او است باعث می‌شود که این فرد احساس بی ارزشی کند یا در رابطه‌ بعدی خود دچار مشکلات فراوانی شود. پس شهامت آن را داشته باشید که مسئولیت تمام کردن رابطه را به عهده بگیرید و به طرف مقابل بفهمانید که انگشت اتهام طرف او نیست.

زمان تمام کردن رابطه قاطع باشید

در پایان دادن رابطه خود با فرد مقابل قاطع و جدی باشید. از استفاده کردن جمله‌هایی مانند ” ما از این به بعد دوستان معمولی هستیم یا مثل خواهر و برادریم” خودداری کنید و سعی نکنید با این جمله‌ها از شدت پایان دادن رابطه بکاهید. حتی بعضی از کارشناسان بر این باورند که بعد از تمام کردن رابطه بهتر است به کلی ارتباط خود را با طرف مقابل قطع کنید.

به اعتماد به نفس طرف مقابل آسیب نزنید

صداقت و شفاف صحبت کردن هنگام تمام کردن یک رابطه بسیار مهم است. ولی این امر این اجازه را به شما نمی‌دهد که حرف‌هایی بزنید که باعث شود عزت نفس و اعتماد به نفس شخص بشکند. مثلا اگر از نحوه لباس پوشیدن طرف مقابل خوشتان نمی‌آید لازم نیست به آن اشاره کنید. فقط به طور مسالمت آمیز و به دور از شکستن غرور فرد به او بفهمانید که دیگر به درد هم دیگر نمی‌خورید و بهتر است رابطه پایان یابد.

همچنین بخوانید  چگونه از یک رابطه سمی جان سالم به در ببریم؟

خود را در جایگاه طرف مقابل قرار دهید

سعی کنید خود را در جایگاه طرف مقابل قرار دهید. پیشامد‌های احساسی که ممکن است برای او اتفاق بی‌افتد را درک کنید. در این صورت می‌توانید بهتر و بدون ناراحتی و آسیب عاطفی جدی به او بفهمانید که چرا قصد پایان دادن رابطه را گرفته‌اید.

یک یا دو دلیل کلی برای قطع رابطه بیاورید

برای تمام کردن یک رابطه نیاز به لیست کردن ده‌ها دلیل ندارید. تنها کافیست با درایت و منطق یک یا دو دلیل بیاورید. آوردن دلایل زیاد هم بحث و گفتگو را طولانی می‌کند هم ممکن است به بیراهه بروید و نتوانید آنطور که باید به هدف خود برسید. پس فقط دلایلی را بازگو کنید که در تصمیم گیری شما نقش اساسی و کلیدی داشته‌اند.

مهربان باشید

همانطور که گفتیم در بیان تصمیم خود قاطع باشید. ولی در آن واحد هم در بازگو کردن دلایل خود مهربان باشید و با طعنه و کنایه صحبت نکنید. به خودی خود بحث پیش‌رو انرژی منفی کافی به طرف مقابل وارد خواهد کرد. پس سعی نکنید با لحنی خشن و خالی از احساسات با طرف مقابل صحبت کنید. این کار شما شاید به او نشان دهد شما یک فرد غیرعاطفی هستید یا هیچ وقت برای او مهم نبوده‌اید.

سعی در حفظ علاقه طرف مقابل به خود نکنید

بعضی از افراد حتی بعد از پایان دادن رابطه سعی می‌کنند فرد مقابل علاقه خود را به آن‌ها از دست ندهد. و به نوعی احساسات فرد مقابل را عمدا یا سهوا بازیچه خود قرار می‌دهند. پس اگر دنبال پایان دادن رابطه هستید به هیچ وجه او را به بهبود رابطه عاطفی دلخوش نکنید. این بدترین کاریست که می‌توانید در حق او انجام دهید.

همچنین بخوانید  هر آنچه باید درباره یک رابطه احساسی سالم بدانید

ارزش طرف مقابل را زیر سوال نبرید

برای اینکه به هدف خود برسید لازم نیست از روش‌های ناجوانمردانه استفاده کنید. مثلا بعضی از افراد برای تمام کردن یک رابطه عاطفی دست به تخریب فرد مقابل می‌زنند. این بدترین کاری است که هر فردی می‌تواند در حق فرد مقابل بکند. به جای این کار سعی کنید که روی نکات قوت او تمرکز کنید و از زمانی که در اختیار شما قرار داده بود تشکر کنید و برای او آرزوی خوشبختی بکنید. فرد را با خاطراتی خوب ترک کنید.

غم و اندوه خود را کتمان نکنید

ناراحتی و اندوه پیش آمده از این جدایی را از فرد مقابل کتمان نکنید. با اینکه این شمایید که تصمیم گرفته‌اید رابطه را به اتمام برسانید دلیل نمی‌شود احساس ناراحتی نکنید. پس این احساس را به طرف مقابل نشان دهید. او همچنان همان فردی است که عاشقش شده‌اید، با او خاطرات زیادی را رقم زدید و مدت زمان زیادی برای همدیگر مهم‌ترین فرد زندگیتان بودید. با جملات و احساسلات خود به او بفهمانید که از تمام کردن رابطه شما هم اندوهگین هستید. با این کار از آن احساس دردناک کنار گذاشته شدن که طرف مقابل را تا زمانی اذیت خواهد کرد می‌کاهید.

نتیجه گیری

تمام کردن یک رابطه موضوعی بسیار حساس است و اگر به درستی انجام نشود می‌تواند رابطه‌های بعدی شما را تحت الشعاع قرار دهد. این موضوع را باید برای خود حل کنید که پایان هر رابطه‌ای توام با ناراحتی و دل شکستگی است و این امری کاملا طبیعی است. اگر به دلیل ترس از این احساسات و یا بلد نبودن، نمی‌دانید با چه روشی رابطه خود را تمام کنید، بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید. او می‌تواند روش‌هایی به شما یاد دهد تا با آسیب‌های عاطفی کمتری بتوانید رابطه خود را پایان دهید.

سعید قرمزی
سعید قرمزی

سلام
سعید قرمزی هستم. متولد 1369و فارغ التحصل کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید چمران اهواز. می‌خوام کنار هم از ادبیات لذت ببریم.

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط