Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ تندخوانی چیست؟ [راهنمای کامل مبتدیان!]

تندخوانی چیست؟ [راهنمای کامل مبتدیان!]

by | 14 آذر 1401 | سبک زندگی | 0 comments

امروزه، اصطلاح تندخوانی به یک کلمه رایج تبدیل شده است. وقتی شکایت می‌کنید که زمان کافی برای بررسی تمام اطلاعات مورد نیاز برای جلسه بعدی خود را ندارید، توصیه‌ای که دریافت می‌کنید این است که «مطالب را سریع بخوانید».

حتی زمانی که به کسی می‌گویید که دیگر برای خواندن اوقات فراغت وقت ندارید، به احتمال زیاد این پاسخ را دریافت خواهید کرد: «کتاب‌های خود را سریع بخوان تا در مدت زمانی که در اختیار دارید، بیشتر بخوانید».

اما تندخوانی چیست؟

تندخوانی تکنیکی است که به افراد می‌آموزد سریع‌تر بخوانند و اطلاعات نوشتاری بیشتری را در زمان کوتاه‌تری درک کنند. این تکنیک نه تنها بر افزایش تعداد کلمات خوانده شده در دقیقه تمرکز دارد، بلکه بر حفظ سطح درک برای جذب سریعتر اطلاعات تمرکز دارد.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا اصول تندخوانی را به عنوان یک مفهوم درک کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا تکنیک‌های تندخوانی را در سطح بالایی درک کنید، سرعت خواندنی را که می‌توان به دست آورد، و کمی اطلاعات بیشتر که شاید لازم است بدانید تا تصمیم بگیرید که آیا ارزش سرمایه‌گذاری وقت خود را دارد یا خیر!

بنابراین، بدون صحبت بیشتر، بیایید شروع کنیم!

هدف از تندخوانی چیست؟

دلایل واضحی وجود دارد که می‌توانید خودتان را برای خواندن سریع‌تر آموزش دهید. بیایید به برخی از دلایل زیر نگاه کنیم:

هدف اصلی تندخوانی افزایش توانایی فرد در جذب و درک سریع اطلاعات نوشته شده و بعداً توانایی یادآوری آن است. به عبارت دیگر، تندخوانی، خواندن کارآمدتر را برای شما آسان‌تر می‌کند.

توانایی جذب سریع اطلاعات و یادآوری آن‌ها بعداً برای همه مهم است، چه دانش آموزی که باید برای امتحان آماده شود، چه فردی حرفه‌ای که باید از روندها مطلع باشد یا یک فرد تجاری که تیمی را رهبری می کند.

هر چه سریعتر بتوانید مطالعه کنید، اطلاعات بیشتری جذب می‌کنید و می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید.

این مقاله به شما کمک می کند تا اصول تندخوانی را به عنوان یک مفهوم درک کنید. تا آخر مقاله با ما باشید، با آموزش تند خوانی متوجه خواهید شد که چه سرمایه گذاری خوبی بر روی خودتان انجام داده اید!!!

چگونه تندخوانی کنیم؟

روش‌های مختلفی برای خواندن وجود دارد که سرعت مطالعه شما را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید  صرفه جویی در هزینه های زندگی روزمره و کاهش خرج خانه

1. پیش خوانی

پیش خوانی به شما کمک می‌کند تا با متن آشنا شوید. با مرور یک متن، ایده کلی محتوا را به دست می‌آورید. وقتی متنی را مرور می کنید نیازی به خواندن هر کلمه ندارید. شما فقط به سرعت متن را مرور می کنید و حرکت چشم خود را فقط روی هر قسمت یا گرافیک برجسته شده متوقف می‌کنید.

با اسکیمینگ مکرر، چشم خود را برای جستجوی قطعات مرتبط و رد شدن از بخش های نه چندان مهم آموزش می‌دهید.

ساده‌خوانی سرعت خواندن شما را افزایش می‌دهد، اما از آنجایی که به شما کمک نمی‌کند بخش زیادی از متن را به خاطر بسپارید، معمولاً برای بازخوانی متونی که قبلاً برای شما آشنا هستند یا برای پیش‌خوانی متنی که می‌خواهید با جزئیات بیشتری بخوانید استفاده می‌شود.

به طور معمول، یک دانش آموز درست قبل از امتحان مطالب مطالعه را مرور می‌کند، یا مدیر عامل شرکت حافظه او را در مورد جریان سخنرانی خود قبل از ارائه آن تجدید می‌کند. یا از تکنیک skimming برای دریافت اصل کتاب یا سند قبل از خواندن دوباره آن برای جزئیات بیشتر استفاده می‌کنید.

2. اسکن

اسکن نوعی خواندن است که در آن شما فعالانه به دنبال اطلاعات در متن هستید. اما همچنان محتوای نه چندان مهم را حذف می‌کنید و در نتیجه در زمان صرفه جویی می‌کنید.

شما معمولاً از یک نقشه ذهنی از پیش تعیین شده استفاده می‌کنید که در آن به صورت بصری طرح کلی آنچه را که انتظار دارید نتیجه حاصل شود سازماندهی کرده‌اید. اطلاعات طرح کلی نقشه ذهنی می‌تواند از منابع مختلف، از جمله مروری که روی متن انجام داده‌اید، باشد.

سپس اسکن محتوا شامل نکته اصلی و همچنین سرفصل‌ها و اطلاعات مهم می‌شود.

ممکن است فکر کنید که اسکن بیشتر از یک بار خواندن متن طول می‌کشد، اما در زمان صرفه جویی می‌کنید زیرا اسکن بسیار سریع است و با اسکن، فقط به جنبه های مهم نگاه می کنید. در مجموع، شما مطالب را سریع می‌خوانید، زیرا زمان کمتری نسبت به خواندن «معمولی» از شما گرفته است.

3. هدایت متا (روش اشاره گر)

Meta Guiding روشی است که توسط Evelyn Wood برای بهبود سرعت خواندن کشف شد. با این تکنیک، شما از یک راهنمای بصری یا یک اشاره گر برای کمک به حرکت چشم استفاده می‌کنید.

هنگام خواندن می‌توانید از انگشت خود برای ردیابی کلمات استفاده کنید. انگشت شما چشمان شما را به سمت جایی که در متن قرار دارید هدایت می‌کند و به افزایش سرعت خواندن کمک می‌کند.

همچنین بخوانید  چگونه می‌ توان احساس خوشبختی کرد؟

4. روش اشاره گر و ردیاب

این تکنیک گونه‌ای از روش هدایت متا است. به جای انگشت خود، از خودکاری استفاده می‌کنید که کلاه آن همچنان روی آن قرار دارد تا به کلمات اشاره کنید و در حین خواندن زیر هر خط، خط بکشید یا دنبال کنید.

اگر چشم خود را بالای نوک قلم نگه دارید، به افزایش سرعت در هر خط کمک می‌کند. همچنین تمرکز شما را بر روی کلمات بهبود می‌بخشد.

خواندن را با این تکنیک شروع کنید و بیش از یک ثانیه در هر خط صرف نکنید. سپس با هر صفحه جدید سرعت خود را افزایش دهید.

چه مدت طول می کشد تا سرعت مطالعه با استفاده از تندخوانی بهبود یابد؟

بسته به سرعت خواندن اولیه شما، به طور متوسط ​​حدود 30 تا 90 روز طول می‌کشد تا در هنگام استفاده از تکنیک‌های تندخوانی برای حدود 1 ساعت در روز، بیشترین پیشرفت را در سرعت خواندن خود مشاهده کنید. با تمرین منظم، سرعت خواندن شما می‌تواند طی 6 تا 12 ماه آینده بهبود یابد.

جنبه‌های مختلفی وجود دارد، مانند تکنیک‌هایی که برای یادگیری تندخوانی استفاده می‌کنید، که بر سرعت یادگیری شما تأثیر می‌گذارد. با استفاده از برخی تکنیک ها، برای شروع، اگر سرعت خواندن شما ضعیف باشد، می‌توانید در عرض چند ساعت سرعت خواندن سریع تری را تجربه کنید.

می‌توانید اصول را در یک روز یاد بگیرید. به طور کلی پذیرفته شده است که با یک دوره خوب می‌توانید تمام تکنیک‌های اصلی تندخوانی را در یک روز یاد بگیرید.

با اکثر دوره‌ها، می‌توانید تا پایان آموزش روز اول مقداری پیشرفت را مشاهده کنید. گاهی اوقات، بهبودی تا 100٪ نسبت به سرعت خواندن فعلی شما نیز در چند روز اول تمرین مشاهده می شود.

تمرین مداوم: اما مانند هر مهارت دیگری، برای حفظ سرعت خواندن بیشتر و حتی افزایش بیشتر آن، به تمرین مداوم نیاز دارد. اگر این تکنیک‌ها را به مدت یک ماه به طور مداوم تمرین کنید، به احتمال زیاد پیشرفت زیادی در سرعت خواندن خود خواهید داشت.

اگر به تمرین مهارت‌ها ادامه دهید، به خودتان هدیه‌ای برای زندگی می‌دهید. شما هرگز تکنیک‌ها را فراموش نخواهید کرد و بستگی به شما دارد که چه زمانی و در کجا از آن‌ها استفاده می‌کنید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که اگرچه ممکن است فوراً شاهد بهبودی عمده در سرعت خواندن خود باشید، افزایش سرعت حتی با تمرین منظم به مرور زمان کاهش می‌یابد. این به این دلیل است که ما نمی‌توانیم به عنوان یک انسان سرعت خواندن خود را بیش از یک نقطه افزایش دهیم.

همچنین بخوانید  آشنایی با انواع بیمه عمر

با این حال، همانطور که به طور منظم تمرین می کنید، متوجه خواهید شد که حتی اگر سرعت خواندن شما ممکن است کمی افزایش یابد، توانایی درک شما همچنان افزایش می یابد!

تفاوت بین تندخوانی و خواندن فشرده

اگرچه تندخوانی و خواندن فشرده در اصل دو سبک خواندن متفاوت هستند، تندخوانی می‌تواند به فرآیند خواندن فشرده کمک کند.

تفاوت اصلی بین تندخوانی و فشرده خوانی این است که در تندخوانی تاکید بر محتوای گسترده‌تر است و شما در واقع از کلمات و عبارات ناشناخته عبور می‌کنید، در حالی که خواندن فشرده به معنای جستجوی سیستماتیک هر کلمه، عبارت یا ترکیبی است که شما نمی‌فهمید.

تندخوانی یک نوع خواندن گسترده است؛ بنابراین با خواندن فشرده متفاوت است، اما محققان اغلب از تندخوانی به عنوان اولین گام برای تجزیه و تحلیل آنچه باید مطالعه کنند استفاده می‌کنند.

پس از اینکه آنها “تصویر بزرگتر” محتوا را از طریق تندخوانی تعیین کردند، دوباره متن را به شدت مطالعه کردند.

تندخوانی چگونه بر درک مطلب تأثیر می گذارد؟

سرعت خواندن صحیح به شما این امکان را می‌دهد که مطالب خوانده شده را سریع درک کنید و به کاهش زمانی که برای خواندن متن صرف می‌کنید کمک می‌کند. با تندخوانی، می‌توانید درک خود را با تمرکز بر آنچه می‌خوانید افزایش دهید.

اما هنگام تعیین اینکه چگونه تندخوانی بر درک مطلب تأثیر می‌گذارد، باید در نظر داشت که بین خواندن مکانیکی در سرعت‌های بالا و درک واقعی آنچه می‌خوانید تفاوت وجود دارد. هدف از تندخوانی موفق و کارآمد این است که شما را قادر سازد اطلاعات بیشتری را در زمان کمتری دریافت کنید.

وقتی شما فقط هزاران کلمه در دقیقه می‌خوانید اما مطالب را حفظ نمی‌کنید، جلسه تندخوانی اتلاف وقت بوده است. راز تندخوانی کارآمد این است که بین کلمات در دقیقه و درصد درک مطلب تعادل برقرار کنید.

ما به عنوان انسان موجودات بصری هستیم. وقتی بتوانیم “در تصویر فکر کنیم” چیزهای بیشتری را درک می‌کنیم. برای درک مؤثر در هنگام تندخوانی، باید کلمات را به تصویر «ترجمه کنید».

و اگر بتوانید این کار را با سرعت تندخوانی انجام دهید، درک شما از آنچه می خوانید می تواند 30٪ یا بیشتر افزایش یابد.

از اینکه تا پایان با ما همراه بودین از شما سپاسگزارم.

Mohamad

Mohamad

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط