Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ حیوانات خانگی @ رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی و درمان آن‌ها

رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی و درمان آن‌ها

by | 24 آبان 1401 | حیوانات خانگی | 0 comments

امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که انسان‌ها بیشتر از هر زمانی تمایل دارند از حیوانات خانگی یا به اصطلاح انگلیسی پت ها نگهداری کنند. حیوانات خانگی بسیار دوست داشتنی هستند و بدون شک پس از گذشت زمان کوتاهی با آن‌ها انس خواهید گرفت. خیلی از خانواده‌ها، سگ و گربه یا هر نوع دیگر حیوان خانگی که دارند را جزئی از خانواده می‌دانند. حیوانات خانگی نیز مانند هر موجود زنده‌ای به بیماری‌های بسیاری دچار می‌شوند که چه بسا علت اصلی آن‌ها عدم رعایت بهداشت عمومی و محیطی است. در این مقاله قرار است رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی که می‌توانند زندگی پت شما را تهدید کنند را معرفی کنیم تا شما بتوانید راه‌های لازم برای شناسایی سریع این بیماری‌ها را بیاموزید.

بیماری جرب در حیوانات خانگی

یکی از رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی بیماری جرب است که در سگ‌ها اتفاق می‌افتد و واگیردار است. این بیماری خطرناک و حتی ممکن است به شما سرایت کند. این بیماری به دلیل ضعف سیستم ایمنی حیوانات خانگی به وجود می‌آید. در زیر پوست حیوانات خانگی همیشه مقداری باکتری و میکروب وجود دارد ولی این مشکل توام با ضعف سیستم ایمنی باعث ایجاد بیماری جرب خواهد شد. فعالیت‌های مداوم این میکروب‌ها باعث ایجاد خارش، سوزش و ریزش پراکنده مو می‌شود. این بیماری به وسیله دارو‌های تزریقی و خوراکی قابل درمان و کنترل است. اگر این علائم را در حیوان خانگی شما وجود دارد، سریعا به دامپزشک مراجعه فرماید.

همچنین بخوانید  همه چیز درباره عقیم‌ سازی حیوانات خانگی 

بیماری صرع در حیوانات خانگی

بیماری صرع نیز یکی دیگر از رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی است. حیواناتی که با این بیماری دست‌و‌پنچه نرم می‌کنند دچار حملات تشنجی می‌شوند. این بیماری بیشتر در حیواناتی مثل سگ و گربه مشاهده می‌شود. برای درمان این بیماری با تجویز دامپزشک می‌توانید داروهای ضد تشنج تهیه کنید.

بیماری هاری در حیوانات خانگی

هاری نیز یکی از رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی است. این بیماری بسیار خطرناک است و حتی کشنده است. حیواناتی مانند سگ، بز، گربه، میمون، اسب، روباه، خرگوش و گاو می‌توانند به ویروس هاری مبتلا شوند. این ویروس با ورد به مغز این حیوانات آن‌ها را از حالت طبیعی خارج می‌کند و طبع و خوی وحشی به آن‌ها دست می‌دهد. بیماری هاری می‌تواند بر اثر گاز گرفتی یا خارش به انسان منتقل شود و اگر  به درستی درمان نشود می‌تواند به مرگ منجر شود. برای درمان این بیماری باید داروهای ضد عفونت تزریق کرد تا از پیشروی بیماری جلوگیری شود.

بیماری دیستمپر در حیوانات خانگی

یکی دیگر از رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی بیماری دیستمپر است. روده، ریه و سیستم عصبی حیوان در اثر این بیماری درگیر می‌شوند. بیماری دیستمپر در میان سگ‌ها بیشتر شایع است. بیماری دیستمپر بسیار خطرناک و کشنده است و انتقال آن به سگ‌های دیگر هم سریع اتفاق می‌افتد. سگ‌هایی که واکسینه نیستند بیشتر در معرض این بیماری هستند. پس اگر سگتان هنوز واکسینه نشده سریعتر به دامپزشک مراجعه فرمایید و واکسن‌های مربوطه را تزریق کنید. عطسه، اسهال، سرفه ترشحات آبکی از چشم و بینی، بی اشتهایی و فلج شدن از علائم بیماری دیستمپر هستند. این بیماری متاسفانه درمانی ندارد و فقط باید بهداشت سگ و محیط زندگی آن را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

همچنین بخوانید  حیوانات خانگی و روابط آن ها با کودکان

بیماری زامبی در حیوانات خانگی

این بیماری یک بیماری نادر و خطرناک برای حیوانات است. بیماری زامبی از طبیعت و محیط بصورت یک ویروس وارد بدت حیوان می‌شود. این بیماری هنور روش درمان مطمئنی ندارد. این بیماری نادر باعث از کار افتادن مغز و سیستم عصبی می‌شود. ضعف و گیجی، کاهش وزن و تلوتلو خوردن از علائم رایج این بیماری خطرناک است.

بیماری دیابت در حیوانات خانگی

می‌توان گفت دیابت از رایج ترین بیماری‌های حیوانات خانگی است که بیشتر در میان سگ‌ها و گربه‌ها مشاهده می‌شود. دلیل عمده این بیماری رژیم غذایی نامناسب و تحرک کم این حیوانات است که فرآیند تنظیم قند خون پت شما را از حالت نرمال خارج می‌کند. کاهش وزن شدید، تشنگی و گرسنگی غیر طبیعی، بی حالی و خستگی از علایم این بیماری هستند. برای درمان این بیماری باید در وهله اول با دامپزشک مشورت کنید که با تدوین برنامه ورزشی و غذایی مناسب و تزیق انسولین این بیماری را کنترل کند.

بیماری کرم قلب در حیوانات خانگی

این بیماری حیوانات خانگی توسط یک نوع  پشه در بدن پت‌ها منتشر می‌شود و معمولا بیشتر در میان سگ‌ها رایج است. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است و نیاز به نگرانی نیست. همانطور که گفتیم این کرم‌ها از طریق یک نوع پشه از حیوان به حیوان قابل انتقال است و برای تکثیر به یک کرم نر و کرم ماده نیاز است. این انگل‌ها توانایی رشد تا ۳۰ سانتی‌متر را دارند. روش تشخیص این بیماری از راه آزمایش خون امکان پذیر است. از علائم این بیماری می‌توان به سرفه، استفراغ، کاهش وزن و خستگی اشاره کرد. برای درمان این بیماری باید به دستور پزشک داروهای خوراکی مربوطه را مصرف کرد ولی برای پیشگیری هم داروهایی وجود دارد که برای مصرف قابل تجویز و مصرف هستند.

همچنین بخوانید  رژیم غذای کم سدیم برای سگ چیست؟

کنه‌ها و کک‌ها در حیوانات خانگی

این موجودات ریز به سختی با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند. کنه و کک‌ها یکی از عوامل انتقال بیماری در حیوانات خانگی هستند. این موجودات نیز باعث ایجاد بیماری‌های پوستی واگیردار می‌شوند. با رعایت بهداشت و انجام چکاپ‌های مرتب می‌توان از ابتلا به آن‌ها جلوگیری کرد. یکی از راهکارهایی که توصیه می‌شود، حمام دادن مرتب سگ‌های خانگی است تا از گرفتار شدن آن‌ها به کنه و کک جلوگیری شود. شامپو و اسپره‌‌های مخصوصی هم در پت شاپ‌ها وجود دارد که برای کشتن و پیشگیری از ابتلا به این انگل‌ها قابل استفاده هستند.

کلام آخر

حیوانات خانگی بامزه، شیرین، وفادار و دارای احساس هستند. حیوانات خانگی مثل هر یک از اعضای خانواده شما نیاز به مراقبت، درمان، غذا و جای راحت برای خواب دارند. مسئولیت زندگی آن‌ها در دست شماست پس نباید در قبال آن‌ها کوتاهی کنید. همیشه آن‌ها زیر نظر داشته باشد تا در صورت لزوم بتوانید آن‌ها از رایج ترین بیماری های حیوانات خانگی و خطرات احتمالی نجات دهید.

سعید قرمزی
سعید قرمزی

سلام
سعید قرمزی هستم. متولد 1369و فارغ التحصل کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید چمران اهواز. می‌خوام کنار هم از ادبیات لذت ببریم.

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط