Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ امور زنان @ زایمان طبیعی یا سزارین، کدام یک بهتر است؟

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام یک بهتر است؟

by | 16 اسفند 1401 | امور زنان, رابطه و ازدواج, سلامت عمومی | 1 comment

خیلی از مادران توجه زیادی به نوع زایمان دارند و در مورد اینکه کدام نوع از زایمان را انتخاب کنند، همواره مردد هستند. بیشتر آن‌ها سردرگم می‌شوند که کدام نوع از انواع مختلف زایمان برای آن‌ها بهتر است؟ زایمان طبیعی یا سزارین. خب هر کدام از این روش‌ها می‌توانند مزایا و معایب خودشان را داشته‌باشند. برای اینکه بتوانید دید بهتری در خصوص مزایا و معایب زایمان طبیعی یا سزارین داشته‌باشید، لازم است که هر کدام از این دو شیوه را شناخته و تفاوت‌های آن‌ها را بدانید. در ادامه با ما همراه باید.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی معمولا یک روند فیزیولوژیک است. این فرایند با درد زیادی همراه است. اما وقتی که سیر طبیعی آن طی شود، درد آن هم قابل تحمل خواهد بود. اگر مادر از روند بارداری آگاهی کافی داشته باشد و از سلامت کافی حین زایمان برخوردار باشد و از طرفی بتواند اتفاقاتی که در طول زایمان میفتد را مدیریت کند، زایمان خوبی را تجربه خواهد کرد. همین درد زیاد است که باعث می‌شود خیلی از مادران به سزارین رو بیاورند.

در زایمان طبیعی زن در اولین مراحل، انقباضات رحم را تجربه می‌کند. در این زمان دهانه رحم مادر به اندازه 10 سانتی‌متر باز می‌شود. در مرحله دوم سر کودک در دهانه واژن قابل مشاهده است و تولید اتفاق میفتد. در مرحله سوم و آخر جفت مادر بعد از خروج نوزاد، خارج می‌شود.

زایمان سزارین

سزارین درواقع یک عمل جراحی است که طی آن خطراتی مانند خونریزی، عفونت، نیاز به تزریق خون و خطر ناشی از بیهوشی وجود دارد. از طرفی مدت زمان بستری طولانی‌تری دارد. در این روش جراحی یک برش کوچک در قسمت پایین شکم و رحم ایجاد می‌شود و نوزاد به دنیا می‌آید. در این عمل جراحی نیز می‌توان از روش اپیدورال و بی‌حسی موضعی در ناحیه کمر به پایین بدن استفاده کرد که مادر در زمان به دنیا آمدن فرزندش بیدار باشد.

سزارین انتخابی است که معمولا یک هفته پیش از موعد مقرر انجام می‌شود یا زمانی که پزشک تشخیص بدهد که مشکل و عارضه‌ای در بدن مادر وجود دارد، سزارین را تجویز می‌کند. سزارین انتخابی است که همه می‌توانند داشته‌باشند با این حال توصیه می‌شود در صورتی که از سلامت کامل بهره می‌برید، این روش را انجام ندهید. چرا که این نوع جراحی کاملا بی‌خطر نیست.

زایمان طبیعی یا سزارین

همانطور که گفتیم، هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند. جز در مورادی که پزشک روش سزارین را  تجویز می‌کند، مادر می‌تواند به انتخاب خودش زایمان طبیعی یا سزارین را انجام دهد. برای اینکه بدانید کدام روش برای شما مناسب‌تر است، بهتر است با تفاوت‌های این دو روش آشنا شوید.

برای انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین مادران باردار باید آموزش‌های لازم را ببینند و بدون ترس و هراس بی‌مورد و با دید باز بین این دو روش، یکی را انتخاب کنند. مادران باردار همواره باید از ابعاد مختلف هر کدام از روش‌های زایمان خبر داشته باشند و بدانند که هر انتخاب چه مزایا و معایبی برای آن‌ها در پی دارد.

همچنین بخوانید  انواع ماساژ و روش های آن

متخصص زنان چه نوع زایمانی را پیشنهاد می‌کند؟

 یکی از سوالات رایجی که در انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین دخیل است، این است که توصیه متخصص زنان و زایمان چیست؟ به طور کلی نمی‌توان گفت که چه نوع زایمانی برای شما بهتر است چرا که باید همه جوانب را در نظر گرفت. اما اگر نوازد و مادر در شرایط نرمال و ایده‌آلی باشند، پیشنهاد این است که زایمان طبیعی انجام شود. اما این موضوع به معنی این نیست که در شرایط نرمال آپشن سزارین کنار می‌رود.

با توجه به کمتر بودن عوارض زایمان طبیعی، همواره پیشنهاد می‌شود که به جای سزارین، زایمان طبیعی را انتخاب کنید. مثلا مادرانی که شرایط نرمال ندارند یا دچار بیماری‌هایی مانند دیابت یا فشار خون هستند، پیشنهاد می‌شود که زایمان خود را به صورت سزارین انجام دهند.

حالا بیایید تفاوت‌های زایمان طبیعی یا زایمان سزارین را با هم بررسی کنیم.

میزان خونریزی

خونریزی واژینال بد از زایمان کاملا طبیعی است. اما از هر 100 زن حدد 5 تا 10 زن بعد از زایمان دچار خونریزی می‌شوند. از دست دادن مقداری خون بعد از زایمان کاملا طبیعی است. مقدار نرمال خونریزی در زایمان طبیعی و سزارین متفاوت است. به هر حال خونریزی مادر بعد از زایمان اتفاق میفتد. این خونریزی در صورتی که شدید نباشد، خطرناک نبوده و جای نگرانی نیست.

عوامل متعددی باعث خونریزی بعد از زایمان می‌شوند. اگر خانمی سابقه خونریزی واژینال را داشته باشد، احتمال خونریزی بعد از زایمان در او بیشتر خواهد بود. همچنین میزان خونریزی بعد از زایمان در زنان آسیایی و اسپانیایی بیشتر است. عواملی مانند زایمان چند قلویی، درشت بودن جنین، طولانی شدن مدت زایمان، زایمان‌های متعددی پارگی رحم، پارگی واژن، بیهوشی عمومی، پره اکلامپسی و غیره باعث خونریزی بعد از زایمان می‌شود.

خونریزی بعد از زایمان طبیعی

در طول یک تا سه روز بعد از زایمان طبیعی خونریزی واژینال احتمالا به رنگ قرمز روشن یا قرمز تیره درمی‌آید و ممکن است بویی شبیه به خونریزی قاعدگی داشته‌باشد. به علاوه گاهی خونریزی بعد از زایمان طبیعی تعدادی لخته خون دارد. در بین روزهای 4 تا 7 روز بعد از زایمان طبیعی رنگ خون باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای دربیاید. همچنین لخته‌ها باید از بین رفته باشند یا کوچک شده‌باشند. در پایان هفته اول بعد از زایمان طبیعی ترشحات باید به رنگ سفید یا زرد درآمده باشند. خونریزی واژینال هم نهایتا تا شش هفته بعد از زایمان طبیعی متوقف می‌شود.

خونریزی بعد از زایمان سزارین

میزان خونریزی بعد از زایمان سزارین کمتر از زایمان طبیعی است. بعد از سزارین خونریزی واژینال اتفاق میفتد. رنگ خون بعد از سزارین ابتدا قرمز، سپس قهوه‌ای و در نهایت زرد رنگ می‌شود.

ریکاوری

ریکاوری بعد از زایمان

بعد از هر گونه عارضه سلامتی، به مدتی برای ریکاوری و بازگشت بدن به حالت طبیعی نیاز دارید. این ریکاوری شامل بارداری و زایمان هم می‌شود.اگر مشکل سلامتی و عارضه جانبی دیگری وجود نداشته‌باشد، معمولا ریکاوری در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. این مدت در زایمان طبیعی و سزارین متفاوت است. سخت‌ترین ویژگی دوران ریکاوری این است که درحالی که شما وضعیت بدنی خوبی ندارید، اولین روزهای مادر شدن را هم تجربه کرده و باید هم‌زمان از نوزادتان مراقبت کنید. در این مدت حداقل تا دو هفته نمی‌توانید به زندگی طبیعی خودتان بازگردید.

دوران نقاهت در زایمان طبیعی

دوره نقاهت بعد از زایمان معمولا 6 هفته است. در این مدت بدن شما به استراحت و رهایی از استرس نیاز دارد. زمان بهبودی بعد از زایمان طبیعی به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال اگر در طی زایمان دچار پارگی پرینه شوید و نیاز به اپیزیاتومی داشته باشید، دوره بهبودی تا 6 هفته به طول می‌انجامد. البته دوره بهبودی در خانم‌هایی که به برش پرینه نیاز ندارند، معمولا کوتاه‌تر است.

همچنین بخوانید  هر آنچه باید در مورد ایدز / HIV بدانید

دوران نقاهت در سزارین

دوره نقاهت بعد از سزارین مانند سایر جراحی‌ها 2 تا 4 روز است که در این مدت احتمالا مادر به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. البته تعداد روزهای بستری بسته به نسبت میزان جراحت و عوامل دیگر متفاوت خواهد بود. در چند هفته اول بعد از سزارین ممکن است مادر دچار خارش یا درد شود که امری طبیعی است. همچنین 4 تا 6 هفته بعد از سزارین مواردی مانند گرفتگی، خونریزی یا ترشحات کم از محل زخم مشاهده می‌شود. برای اینکه بدانید تا چه مدت بعد می توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید، باید مدام به پزشک مراجعه کنید تا شما را ویزیت کرده و نظر حرفه‌ای خود را اعلام کند.

میزان درد

میزان درد زایمان

درد زایمان یکی از اصلی‌ترین دلایل ترس مادران از زایمان طبیعی است. هر چند این درد در هر دو نوع زایمان وجود دارد. از طرفی می‌توان با اقدامات پیشگیرانه کمی آن را کاهش داد. میزان درد و نوع آن و زمان بروز آن در هر نوع از زایمان طبیعی یا سزارین می‌تواند متفاوت باشد. در کل زایمان یک فرایند کاملا طبیعی است و تنها با اقدامات حمایتی و پیشگیرانه می‌توانید میزان درد را مدیریت کنید.

درد زایمان طبیعی

درد زایمان طبیعی بیشتر از زایمان سزارین است. درواقع اصلی‌ترین انگیزه خانم‌ها از تمایل نداشتن به زایمان طبیعی هم همین میزان درد است. در زایمان طبیعی مادر یک روز درد دارد. این درد اوایل کمتر و قابل تحمل می‌باشد و مانند درد پریودی است. از طرفی فواصل درد زیاد است و مثلا هر 30 دقیقه یک بار اتفاق میفتد. اما کم‌کم فواصل درد کمتر شده و شدتش بیشتر می‌شود. تا جایی که 3 تا 4 ساعت آخر مادر تا 60 ثانیه درد داشته و 2 دقیقه استراحت می‌کند. این دردها البته بعد از زایمان هم ادامه دارند هرچند شدتشان کم می‌شود. دردها مانند درد پریودی هستند و با شیردهی بهتر می‌شوند.

درد سزارین

قطعا از نظر درد، زایمان سزارین انتخاب بهتری است. چرا که با بیهوشی و داروهای بی‌حس کننده، مادر درد کمتری احساس کرده و خروج نوزاد از واژن انجام نمی‌شود. در نتیجه بخش اعظم درد مادر حذف می‌شود. در سزارین مادر بعد از شروع انقباضات دردهایی در حد دردهای پریودی احساس می‌کند. سپس آماده جراحی شده و داروهای بیهوشی یا بی‌حس کننده به او داده می‌شود. او تا چند ساعت بعد از تولد نوزاد تحت تاثیر داروها خواهد بود. بعد از تمام شدن تاثیر دارو دردهای او هم شروع می‌شوند. این دردها شامل دردهای خفیف کمر و لگن و دردهای مشابه پریودی و البته درد ناحیه بخیه است.

گشادی واژن

واژن از عضلات تشکیل شده است و به همین خاطر تغییر اندازه دهانه آن کمی از تصور خارج است. از طرفی زایمان تاثیر زیادی روی اندام خانم‌ها می‌گذارد. برخی از این تاثیرات حتی می‌توانند دائمی و ماندگار باشند. یکی از نگرانی‌های خانم‌ها گشادی واژن بعد از زایمان است. این نگرانی به حدی است که خیلی از آن‌ها ترجیح می‌دهند ریسک نکنند و سزارین را انتخاب کنند. اما زایمان طبیعی یا سزارین هر کدام چه تاثیری روی این مقوله می‌توانند داشته باشند؟

گشادی واژن در زایمان طبیعی

برای اینکه وضعیت واژن را بهتر درک کنید، لباس یقه اسکی را تصور کنید که می‌خواهید بپوشید. این لباس زمانی که از سرتان رد شود، کش آمده و باز می‌شود و بعد دوباره به حالت اولیه خودش برمی گردد. واژن هم همین امکان را دارد. چین‌های واژن موقع زایمان باز می‌شوند و حدود 3 هفته بعد از زایمان به حالت اولیه خودشان برمی‌گردند. در زایمان طبیعی هم در مرحله اول انقباضات اولیه باعث گشاد شدن گردن رحم می‌شود. این معمولا طولانی‌ترین مرحله زایمان است. شما ممکن است انقباضات نامنظمی را احساس کنید که در این مرحله می‌توانید با خوردن غذا یا نوشیدنی انرژی بیشتری برای زایمان داشته باشید.ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد تا برای زایمان آماده شوید اما زمانی که دهانه رحم به اندازه 3 سانتی‌متر باز شود و انقباضات منظم گردن رحم را باز کنند در فاز اولیه زایمان قرار خواهید گرفت. در هر صورت در این مرحله بدن آماده زایمان خواهد بود و بعد از زایمان عضلات جمع شده و چین‌های رحم دوباره به حالت اولیه خود برمی‌گردند. عضلات و چین‌های رحم تا 2 الی 3 زایمان می‌توانند دوباره به شکل اولیه خودشان برگردند. بنابراین شاهد گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی نخواهید بود.

همچنین بخوانید  چگونه چروک صورت را از بین ببریم؟

گشادی واژن بعد از سزارین

در سزارین نوزاد به جای دهانه واژن با یک برش جراحی از زیر شکم خارج می‌شود و هیچ وقت سر نوازد از دهانه واژن عبور نمی‌کند. به همین خاطر خانم‌هایی که نگران گشادی واژن هستند یا حاملگی چهارم یا بیشتر را تجربه می‌کنند، برای رهایی از این عارضه سزارین را انتخاب می‌کنند.

مدت زمان زایمان

مدت زمان زایمان

زایمان هر چند یک فرایند طبیعی است اما اتفاقات متعددی ممکن است در طول این زمان برای مادر و فرزند رخ بدهد که زمان زایمان را کوتاه‌تر یا طولانی‌تر کنند. در هر صورت مدت زمان زایمان طبیعی و سزارین به صورت میانگین مشخص و ثابت است. زایمان طبیعی معمولا بیشتر طول می‌کشد و زایمان سزارین با توجه به اینکه در اختیار پزشکان است، سریع‌تر تمام می‌شود.

مدت زمان زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی رحم به طور ریتمیک انقباض داشته و بچه و جفت را به سمت بیرون هل می‌دهد. زایمان فرایندی است که به طور کلی تا زمان بیرون رفتن نوزاد و جفت متوقف نمی‌شود. برای خانمی که اولین بچه خود را باردار است، مدت زمان متوسط شروع زایمان تا بیرون آمدن بچه حدود 14 ساعت است. برای زنی که پیش از این یک بار زایمان کرده است، این زمان به 8 ساعت کاهش پیدا می‌کند. در همین حین پزشک مدام گردن رحم را چک می‌کند تا مطمئن شود که گشادی رحم به اندازه کافی رسیده است. زمانی که گشادی رحم به 10 سانتی متر برسد، سر بچه می‌تواند خارج شود.

مدت زمان سزارین

خانم‌های باردار تا 2 ساعت پیش از زمان عمل به بیمارستان مراجعه کرده و پذیرش می‌شوند. بعد از معاینات اولیه داروهای بیهوشی یا بی‌حسی به مادر داده می‌شود. او را آماده زایمان می‌کنند. معمولا مدت زمان سزارین از زمان ورود به اتاق عمل به دنیا آمدن نوزاد بین 10 تا 15 دقیقه است.

حرف آخر

دو تا از محبوب‌ترین روش‌های زایمان در دنیای امروز، روش‌های سزارین و طبیعی است. اما یک سوال مهم همیشه وجود داشته است و آن هم این است که کدام یک بهتر است، زایمان طبیعی یا سزارین؟ امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم جواب‌های کافی برای این سوال شما آماده کرده باشیم.

admin
admin
چطور بود؟
+1
+1
+1
1
+1
+1
+1
+1

1 Comment

 1. Stern Auto 24
  0
  0

  Awesome blog post! I thoroughly enjoyed reading it and learned so much from it.
  Your insights are spot-on and the examples really brought the content to life.

  Your writing style is engaging and easy to follow, making complex topics simple
  to understand. I appreciate the time and effort you put into creating this valuable resource.

  Thank you for sharing your expertise and knowledge with us!

  Also visit my website … Stern Auto 24

  Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط