Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بازی و سرگرمی
برنامه نویسی
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ روان‌شناسی @ عزت نفس چیست؟ و چه راه هایی برای افزایش آن وجود دارد؟

عزت نفس چیست؟ و چه راه هایی برای افزایش آن وجود دارد؟

by | 14 اردیبهشت 1401 | روان‌شناسی | 0 comments

عزت نفس در زندگی همه ما نقش بسیار اساسی دارد جوری که تا عزت نفس کافی نداشته باشیم معمولا نمی‌توانیم روند لازم در پیشرفت فردی و کاری را در پیش بگیریم.

دانستن راه‌ های افزایش عزت ‌نفس برای هر فردی الزامی است. ممکن است این جمله نسبتاً کلیشه‌ای یا ساده باشد. اما بسیار مهم است.

عزت ‌نفس یعنی داشتن احساس ارزشمندی نسبت به خود. کمبود عزت ‌نفس تقریباً تمامی جنبه‌های زندگی شما از جمله شرایط کاری، روابط بین‌فردی، سلامت روانی و… را تحت‌ تأثیر خود قرار می‌دهد. از همین رو دانستن روش‌های افزایش عزت ‌نفس می‌تواند مؤثر باشد.

راه های افزایش عزت ‌نفس برای بزرگسالان چیست؟

افزایش عزت نفس

نکتهٔ حائز اهمیت در این مقاله برای ما این است که تنها به یک جنبه از راه‌های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان نگاه نکنیم. و طبق راه‌های زیر سعی در افزایش عزت نفس خود داشته باشیم.

  • باور به افکار خود

افکار و به‌طور کلی ذهن را می‌توان ریشه ایجاد بسیاری از مشکلات دانست. پس چه بهتر است بعد از شناخت موقعیت‌ها دل را به دریا بزنید و به اعماق افکار خود در شرایط ذکر شده پیش بروید. در واقع زمانی که موقعیت‌های دردسرساز را شناسایی کردید، به افکار خود در مورد آن‌ها توجه کنید.

  • حذف تفکرات نادرست

می‌توان در جهت کنترل این افکار اقدام کرد. دقت کنید که راه مواجهه با افکار نادرست فرار کردن و نپرداختن به آن‌ها نیست. در واقع اگر با آن‌ها مواجه نشوید، نمی‌توانید در جهت بهبود و راه‌‌های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان گام‌های مثبتی را بردارید.

  • حذف منفی بافی ها

در واقع افرادی که کمبود عزت نفس دارند ممکن است شرایط را به شکلی پیش ببرند که شکست بخورند تا خود را تحقیر کنند و کم ارزشمند بودن خود را به اثبات برسانند.

  • استفاده از کلمه نه در مواقع نیاز

برخی اوقات آن چه که موجب کاهش عزت ‌نفس شما می‌شود را حذف نمایید و درخواست دیگران برای انجام آن‌ها را رد کنید.

  • تشویق خود

به طور مثال ممکن است که سخنرانی شما خوب نبوده باشد. اما به این فکر کنید که سؤالی که همکارتان از شما پرسید یعنی این که ارائه شما موجب شده تا ذهن او درگیر شود. این امر خود قدم مثبتی است که ارزشمند بودن خودتان را درک کنید به یکی از راه‌‌های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان را بتوانید طی کنید.

  • کنار گذاشتن بایدها

یکی از راه‌‌های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان کنار گذاشتن بایدهاست، در واقع تمام تلاش خود را به کار بگیرید اما توقعات را بیش از حد از خودتان یا دیگران بالا نبرید.

همچنین بخوانید  ابعاد فراگیری زبان دوم - بخش اول
همچنین بخوانید  چگونه سلامت روحی خود را حفظ کنیم؟

یکی از راه‌‌های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان این است که ابتدا باید تفاوت‌های خود را با دیگران درک کنیم. در واقع وی معتقد است باید از مقایسه خود با دیگران بپرهیزیم و این یکی از راه‌های مهم افزایش عزت ‌نفس است. تاکید اصلی او بر استفاده از نظرات روان‌شناس مشهور حوزه عزت ‌نفس، یعنی راندا برن، است. راندا برن از مشهورترین روان‌شناس‌هایی است که در زمینه عزت ‌نفس سال‌ها به تحقیق و فعالیت مشغول بوده است. او در کتاب عزت ‌نفس خود به تفصیل در ارتباط با راه‌ های افزایش عزت ‌نفس در بزرگسالان صحبت کرده است

ghazalnik

ghazalnik

همچنین بخوانید  چگونه بر استرس غلبه کنیم؟
چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط