Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ گردشگری @ ویزا چیست؟ راه های اخذ ویزا کدامند؟

ویزا چیست؟ راه های اخذ ویزا کدامند؟

by | 9 آبان 1401 | گردشگری | 0 comments

ویزا یک سند مسافرتی است که به شما امکان می‌دهد برای یک دوره زمانی خاص وارد یک کشور خارجی شوید. در بیشتر موارد، شما باید قبل از سفر در سفارت، کنسولگری یا به صورت آنلاین برای ویزا درخواست دهید. گاهی اوقات می‌توانید در بدو ورود به کشور موردنظر نیز ویزا دریافت کنید. ویزا معمولا روی پاسپورت شما چسبانده می‌شود و مدت‌زمان اقامت شما را مشخص می‌کند. اکثر کشورها برای اتباع خارجی به‌عنوان یک اقدام امنیتی، الزامات ویزا را اعمال می‌نمایند. این کار به ‌منظور جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و پیگیری افرادی که وارد کشور می‌شوند، انجام می‌گیرد. ویزا همچنین به‌عنوان یک اقدام دفاعی استفاده می‌شود و از ورود خطرات امنیتی به یک کشور جلوگیری می‌کند. برای این که بدانید ویزا چیست و انواع آن کدام است، لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید.

آشنایی با ویزا

ویزا برچسبی روی پاسپورت شما می‌باشد که حاوی نام، تصویر و تعداد روزهایی است که اجازه اقامت در یک کشور خاص را دارید. در برخی موارد، ویزاها به‌ عنوان اسناد جداگانه صادر می‌گردند و به پاسپورت شما ضمیمه نمی‌شوند؛ مانند ویزای الکترونیکی که باید آن را پرینت بگیرید.

عکسی از پاسپورت و ویزا

تاریخچه مختصری از ویزاهای مسافرتی

کلمه ویزا از عبارت لاتین مدرن “charta visa” گرفته شده است. این عبارت به معنای کاغذ تاییدشده یا ترجمه‌شده یا “کاغذی که باید دیده شود” می‌باشد. قبلاً ویزاها اسناد جداگانه‌ای بودند که در طول سفرهای بین‌المللی با گذرنامه همراه می‌شدند. اما امروزه بیشتر ویزاها مهر یا برچسب‌هایی هستند که به پاسپورت شما چسبانده می‌شوند.

انواع ویزا بر اساس هدف

حال که دانستیم ویزا چیست باید با انواع آن آشنا شویم. برخی از انواع رایج ویزا بر اساس هدف سفر عبارتند از:

ویزای توریستی

ویزای توریستی مجوزی است که برای سفرهای تفریحی صادر می‌شود. ویزاهای توریستی، کوتاه‌مدت هستند و معمولاً سه ماه اعتبار دارند. شما نمی‌توانید در مدت اعتبار ویزای توریستی، در کشور موردنظر فعالیت شغلی داشته باشید. معمولاً محدودیتی از جهت چند بار درخواست ویزای توریستی برای کشور موردنظر وجود ندارد. بنابراین تا زمانی که سفارت/کنسولگری این ویزا را اعطا کند، می‌توانید آزادانه به کشور موردنظر سفر کنید.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام سفر به کشور مقصد سوم، از یک کشور خاص عبور کنید. به‌ عنوان ‌مثال، اگر پاسپورت هندی دارید و به کانادا سفر می‌کنید، اما در طول سفر خود در یکی از کشورهای شنگن اقامت دارید، به ویزای ترانزیت شنگن نیاز خواهید داشت. معمولاً این نوع ویزا برای 24 تا 96 ساعت صادر می‌شود. اما گاهی می‌تواند برای ده روز تا دو هفته نیز صادر شود.

همچنین بخوانید  آموزش کامل کار کردن با گوگل مپ

ویزای پزشکی

این ویزا برای درمان پزشکی در یک کشور خارجی صادر می‌گردد. ویزای پزشکی برای مدت‌زمان درمان و بهبودی بیمار به‌صورت کوتاه‌مدت صادر می‌شود.

ویزای تعطیلات کاری

ویزای تعطیلات کاری، مجوز کوتاه‌مدتی است که می‌تواند ترکیبی از ویزای توریستی و کاری در نظر گرفته شود. این نوع ویزا برای کشورهای خاصی صادر می‌گردد.

ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی برای مقاصد آموزشی صادر می‌شود و معمولاً برای مدت برنامه تحصیلی شما معتبر است. در نتیجه، ویزای تحصیلی شما بسته به دوره شما می‌تواند بین یک تا چهار سال یا حتی بیشتر طول بکشد.

ویزای کار

اگر در یک کشور خارجی کار پیدا کنید، باید برای اخذ ویزای کار اقدام نمایید. ویزای کار معمولا به صورت بلندمدت از یک تا چهار سال صادر می‌شود، اما بسته به قرارداد کاری شما می‌تواند تغییر ‌کند. ویزای کاری در اکثر موارد به‌ عنوان مسیری برای دریافت مجوز اقامت دائم عمل می‌نماید.

ویزای پیوستن به خانواده

ویزا برای پیوستن به خانواده زمانی صادر می‌شود که همسر شما در کشور دیگری زندگی و کار می‌کند. این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که در کشوری که شریک زندگی شما در آن کار می‌کند، اقامت موقت یا دائم داشته باشید. معمولاً ویزای خانواده برای فرزندان خردسال نیز صادر می‌شود.

ویزای سرمایه‌گذاری

ویزای سرمایه‌گذاری به شما این امکان را می‌دهد که در صورت سرمایه‌گذاری مالی قابل‌توجه، از کشور دیگری مجوز اقامت بگیرید. سرمایه‌گذاری باید تاثیر مالی مثبت داشته باشد یا فرصت‌های شغلی ایجاد نماید. در برخی از کشورها، در صورت خرید ملک ممکن است ویزا دریافت کنید.

ویزا رسمی

ویزای رسمی به شما این امکان را می‌دهد که به‌عنوان نماینده کشور خود در خارج از کشور، کارهای دیپلماتیک انجام دهید. اما برخی از کشورها، ویزای خدماتی و ادبی نیز ارائه می‌نمایند.

ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند در خارج از کشور خود، دوران بازنشستگی خود را بگذرانند. برای دریافت این ویزا معمولاً اسنادی مبنی بر تمکن مالی نیاز است.

همچنین بخوانید  بهترین جاهای دیدنی تبریز

ویزای زیارتی

ویزای زیارتی برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند سفری مذهبی به کشوری دیگر داشته باشند. نمونه‌ای از این نوع، ویزای حج است که توسط عربستان سعودی برای مسلمانان صادر می‌شود.

عکسی از پاسپورت

راه‌ های دریافت ویزای مسافرتی

بعد از اینکه درک کردیم ویزا چیست و چه انواعی دارد، باید با راه‌های دریافت آن آشنا شویم. معمولاً شما برای اخذ ویزا باید از طریق یکی از راه‌های زیر اقدام کنید:

 • حضور در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد
 • درخواست آنلاین (ویزای الکترونیکی)
 • درخواست در بدو ورود

روش درخواست، بستگی به کشور مبدا و ملیت شما دارد. شما هرگز نباید بدون بررسی شرایط ویزای موردنظر خود سفر کنید.

درخواست ویزا در سفارت

در بیشتر موارد، می‌توانید برای اخذ ویزا به سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر، درخواست دهید. برای درخواست ویزا به این روش، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تنظیم قرار ملاقات
 • گردآوری مجموعه‌ای از اسناد
 • پرداخت هزینه پردازش ویزا
 • در صورت لزوم، انجام مصاحبه ویزا

در نهایت، افسران کنسولی درخواست شما را بررسی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که آیا به شما ویزا تعلق می‌گیرد یا خیر. بسته به نوع ویزا، رسیدگی به درخواست شما ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

درخواست آنلاین ویزا

ویزاهای الکترونیکی (آنلاین) معمولاً به‌ صورت اسناد قابل چاپ صادر می‌شوند و روی پاسپورت شما چسبانده نمی‌شوند.

اخذ ویزا در بدو ورود

شما می‌توانید در فرودگاه یا سایر نقاط ورودی کشوری که به آن سفر می‌کنید، برای اخذ ویزا اقدام نمایید. در این حالت به آن، ویزای هنگام ورود (VOA) گفته می‌شود و کشورهای معدودی آن را صادر می‌نمایند.

دلایل رایج برای رد ویزا

در این بخش برخی از رایج‌ترین دلایلی که باعث می‌شوند درخواست ویزای شما رد گردد، ذکر شده‌اند:

 • اعتبار منقضی‌شده پاسپورت
 • عدم رعایت الزامات واکسیناسیون
 • داشتن سابقه کیفری
 • ممنوعیت سفر
 • پوشش نامناسب بیمه درمانی

تفاوت پاسپورت با ویزا چیست ؟

تفاوت اصلی پاسپورت و ویزا در این است که گذرنامه یا پاسپورت از کشور شما صادر می‌شود، اما ویزا توسط کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، صادر می‌شود. تفاوت‌های دیگر عبارتند از:

 • پاسپورت یک مدرک شناسایی مسافرتی می‌باشد. در حالی‌ که ویزا به پاسپورت شما ضمیمه‌ می‌شود و نشان می‌دهد اجازه ورود به یک کشور خاص را دارید.
 • پاسپورت برای حدود پنج سال صادر می‌شود؛ در حالی‌ که مدت‌زمان اعتبار ویزا کوتاه‌تر است، معمولاً چند ماه.
همچنین بخوانید  15 مکان برتر برای پیاده روی در پاریس

تفاوت مجوز اقامت با ویزا چیست؟

عبارات “ویزا” و “اجازه اقامت” اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این‌ حال، یک تفاوت قابل‌توجه بین آنها وجود دارد:

برای سفر و ورود به یک کشور خارجی، چه برای گردشگری و چه برای تجارت، کار، تحصیل و غیره معمولاً برای مدت کوتاهی نیاز به ویزا دارید. اما برای اقامت طولانی‌مدت در یک کشور خارجی به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت.

گاهی اوقات ابتدا ویزا دریافت می‌کنید و پس از ورود به کشور مقصد، آن را به اجازه اقامت تبدیل می‌نمایید. در موارد دیگر، به‌محض درخواست ویزای طولانی‌مدت (کار، تحصیل، پیوستن به خانواده و غیره) به طور خودکار اجازه اقامت نیز دریافت می‌کنید.

ویزای شنگن چیست؟

ویزا شینگن یک مجوز رسمی برای سفر به تمام 26 کشوری است که بخشی از منطقه شنگن هستند. پس از اعطا، این ویزا به مسافر اجازه می‌دهد تا از مرزهای سایر کشورهای عضو بدون بررسی هویت در مرز، عبور کند. انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد، اما رایج‌ترین آنها (ویزای کوتاه‌مدت) اجازه می‌دهد تا حداکثر 90 روز در یک دوره شش ماهه سفر کنید. این مدت، از تاریخ ورود درج شده در ویزا شروع می‌شود.

ویزای مولتیپل چیست؟

این ویزا به شما اجازه می‌دهد بدون محدودیت در یک دوره مشخص، هرچند بار که مایل هستید به کشور موردنظر سفر کنید. کانادا از کشورهایی که ویزای مولتیپل صادر می‌کند. برای اخذ ویزای مولتیپل کانادا باید شرایط خاصی را برآورده نمایید.

جمع‌ بندی

در یک پاسخ کلی به این سوال که ویزا چیست؟ باید گفت، ویزا یک سند مسافرتی است که به شما اجازه می‌دهد به یک یا چند کشور وارد شوید. ویزا انواع مختلفی مانند توریستی، کاری، سرمایه‌گذاری و … که هر شخص بنا بر هدف خود از سفر، باید یکی از آنها را انتخاب کند.

migration
migration
چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط