Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بازی و سرگرمی
برنامه نویسی
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ ورزش @ یوگای بارداری چگونه می تواند بدن و ذهن بانوان را برای مادر شدن آماده کند؟

یوگای بارداری چگونه می تواند بدن و ذهن بانوان را برای مادر شدن آماده کند؟

by | 19 بهمن 1399 | ورزش | 0 comments

یوگای پیش از تولد می تواند به مادران باردار در کاهش استرس، ارتقای وضع سلامتی و زایمان کمک کند. خانم لیسا کوریگان عضو دانشگاه ترینیتی در دابلین هستند.ایشان در حال تکمیل تحقیقات بر روی اثربخشی یوگای بارداری بر روی سلامت مادر و نتیجه زایمان است. ایشان با استفاده از تجربه مادری خود و همچنین بعنوان یک مربی یوگا، به همراه تیم تحقیقاتی خود از دانشگاه دابلین، ایرلند، تحقیقات خود را برای هدایت یک برنامه یوگای بارداری به منظور بهینه کردن و اطمینان از سلامتی مادر و بچه انجام دادند.

یوگا  به معنی “اتحاد” است و یک تمرین ذهنی-بدنی است. هدف آن ایجاد هارمونی و هماهنگی بین بدن و ذهن و روح است. یک تمرین معروف بین بانوان باردار است و متناسب با بدن خانم های حامله سازگار شده است. در حین انجام تمرین های یوگا:

 • ضربان قلب کاهش می یابد،
 • تنفس عمیق و منظم می شود،
 • و هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول حل می شوند.

ریلکسیشن، یک مهارت زندگی است که بانوان باردار آن را همراه خود به مرحله زایمان، تولد بچه و مادر شدن خود می برند.

ایجاد تحمل و قدرت بالا

قطعا یوگای بارداری می تواند سخت و چالش برانگیز باشد. زایمان مانند آماده شدن برای ماراتون است. چرا که هیچ کس بدون آمادگی قبلی به خط پایان نمی رسد. این ورزش بدن را قدرتمند و باتحمل می کند.همچنین به خانم ها آموزش می دهد که در هنگام رنج از تنفس خود استفاده کنند. پس هنگامی که هورمون های استرس با شدت در آنها تولید می شود بهتر می توانند با چنین شرایطی مواجه شوند.

همچنین بخوانید  تمرین های حجم بالا برای رشد عضلانی بهتر است یا حجم پایین؟

با داشتن پاهای پرقدرت، آنها می توانند برای تسکین درد راحت تر قدم بزنند. حالت های بدنی یوگا کمک می کند تا بین لگن خود فضای کافی برای بدنیا آوردن بچه را ایجاد کنند. اگر آنها احساس درماندگی و درد کنند، با انجام تمرین های تنفسی می توانند تمرکز و کنترل خود را بازیابند.

چند تا از مزیت های یوگای بارداری عبارتند از:

 • بهبود کیفیت خواب
 • پایین آوردن سطح استرس و اضطراب
 • افزایش قدرت و بنیه بدنی برای داشتن یک بارداری سالم
 • افزایش گردش خون که از ورم کردن جلوگیری می کند
 • اختصاص دادن یک زمان مناسب به بدن و جنین در حال رشد برای خانم هایی که یک برنامه روزانه پرمشغله دارند
 • بهبود روند گوارش و رهایی از سوزش معده
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 •  رهایی از کمردرد یا مشکلات رایج دیگر بارداری از جمله: سیاتیک، سندروم تونل کارپال، پاهای بیقرار، اسپاسم پاها، تهوع و سوزش معده.

سلامتی و تناسب اندام

برای بسیاری از بانوان، یوگای بارداری اولین تجربه آنهاست. همچنین، اولین باری است که بر روی تشک یوگا می ایستند. یک مربی یوگای حرفه ای حالت های بدنی یوگا را با توجه به نیازهای هر شخصی تعیین می کند. مثلا: درد لگن، دیابت یا فشار خون بالای بارداری و استفراغ شدید حاملگی.

یوگای بارداری به بانوان کمک می کند تا 150 دقیقه ورزش متعادل در هفته را پر کنند. منابع موجود نشان می دهند که داشتن فعالیت های فیزیکی در دوران بارداری در این موارد مفید است:

 •   اضافه وزن مناسب مادر و کودک،
 • کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری یا فشار خون بالا،
 • کاهش استرس و بهتر کردن خلق و خو.
همچنین بخوانید  آیا استفاده از استروئید به ریسک آن می ‌ارزد؟

ماجرای تحقیقات، از تشک یوگا تا راه اندازی تحقیقات

خانم لیسا کوریگان می گوید: من همیشه از بدنیا آوردن بچه وحشت داشتم. در دوران بارداری، باید راهی پیدا می کردم تا از نظر جسمانی و ذهنی، خودم را برای این موضوع آماده کنم. بیش از 13 سال یوگا کار کرده بودم، پس تصمیم گرفتم که 2 بار در هفته به کلاس یوگای بارداری بروم. من واقعا باور دارم که تمرینات یوگا در رهایی از وحشتم و وضع حمل طبیعی که خواستار آن بودم، کمک بزرگی به من کرد. این کار همچنین باعث شد که مربی یوگای بارداری شوم.

هرچه بیشتر به خانم های باردار یوگا آموزش میدهم، آنها اطمینان و حمایت بیشتری از این کلاس های هفتگی دریافت میکنند. بنابراین تحقیقات من از یک اشتیاق برای جمع آوری منابع کافی درباره این نوع ورزش نشات گرفت. حال  بوسیله آن میتوانم  کسانی که مسئول فراهم کردن مراقبت های بارداری و سیاست گذاری هستند را تشویق کنم تا یوگا را بعنوان قسمتی از مراقبت های بارداری استاندارد در نظر بگیرند.

من انتخاب کردم که بطور تخصصی روی برنامه یوگای بارداری تمرکز کنم. چرا که هم در تئوری هم در عمل تنوع گسترده ای بین آنچه که اجزای کلاس های یوگای بارداری را تشکیل می دهد وجود دارد. من امیدوارم که به این قضیه پی ببرم که کدام یک از این اجزا مناسب چه افرادی می باشد.

ایجاد یک برنامه یوگای بارداری موثر

در این مطالعه از مصاحبه با بانوان باردار، مادران، مسئولین مراقب سلامت مادر و مربیان یوگا استفاده شده است. زیرا تجربه آنها از اجزای اصلی موثر یوگای بارداری محسوب می شود. انبوهی از منابع استفاده شده اند تا یک راهنما برای یک برنامه یوگای بارداری بهینه بمنظور مطالعات احتمالی طراحی شود. بخاطر پاندمی کرونا این مطالعه در حال حاضر بصورت آنلاین انجام می شود و بزودی استخدام از سر گرفته می شود.

همچنین بخوانید  استروئید چیست و چه اثراتی دارد؟

نگاهی فراتر از قوانین صرف پزشکی مدرن

بدنه اصلی این تحقیقات در مورد این موضوع در حال تکمیل است و خانم های باردار بدنبال حمایت هایی فراتر از مدل های پزشکی رایج هستند. در کل، منابع نشان می دهند که یوگا برای بارداری بسیار منااسب است. تاثیرات مثبت آن عبارتند از: سلامت ذهن، کاهش استرس های فیزیکی و ادراکی، بهبود نتایج زایمان مثل زمان زایمان کوتاهتر، نرخ پایین زایمان سزارین و نیاز کمتر به مسکن های درد در هنگام زایمان. اگرچه، چالش های روش شناسی در آثار مکتوب به این معنی است که به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

آگااهی از منابعی که در مورد مزایای یوگای بارداری هستند به مسئولین مراقب سلامت مادران و متخصصین ورزشی  کمک می کند تا انتخاب های آگاهانه تری در رابطه با توصیه یوگا به بانوان باردار داشته باشند.

 

 

 

خاطره سرایی
خاطره سرایی

خاطره سرایی هستم. متولد 1372 و کارشناس بیوتکنولوژی از دانشگاه سراسری کاشان. در زمینه ترجمه و سئو فعالیت دارم و از انجام آن‌ها لذت می‌برم. ورزش، خوشنویسی و نوشتن از علاقه‌مندی‌های شخصی من هستند. امیدوارم از خواندن مقالات من لذت ببرید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط