Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ تکنولوژی @ اصناف و صنایع @ همه چیز درباره تهیه نقشه شمیم

همه چیز درباره تهیه نقشه شمیم

by | 29 شهریور 1401 | اصناف و صنایع | 0 comments

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه کاداستری که معمولا برای یک منطقه ملکی گرفته می‌شود، نقشه utm نامیده می‌شود. نقشه یو تی ام (Universal Transverse Mercator) بر اساس مختصات نقشه برداری جهانی طراحی شده است و مختصات هر نقطه از زمین را نشان می‌دهد. نقشه یو تی ام UTM یک سیستم شبکه مختصات صفحه‌ای است که برای نشان دادن مختصات نقاط روی زمین طراحی شده است.

 نقشه شمیم ​​چیست؟

نقشه شمیم همان نقشه یو تی ام است که با استفاده از سامانه شمیم ​​اداره ثبت، ثبت شده است. نقشه UTM شمیم در کارهای ثبتی از جمله برآورد مساحت یا متراژ، برآورد ابعاد دقیق ملک، تعیین نقاط مهم ملک، شکستگی‌های ملک، محل درختان و همچنین تعیین همسایگی ملک بسیار اهمیت دارد.

 هزینه تهیه نقشه شمیم

تعیین هزینه تهیه نقشه یو تی ام شمیم مستلزم بررسی دقیق ملک و نقشه برداری از ملک است، بنابراین متقاضیان باید قبل از شروع نقشه برداری، هزینه پیش پرداخت نقشه یو.تی.ام را پرداخت کنند تا مکان دقیق ملک مشخص شود.

اهمیت و کاربرد نقشه یو تی ام

اهمیت و کاربرد نقشه UTM بسیار زیاد است و موارد زیر به کاربرد نقشه یو تی ام می پردازد:

 1. تعیین مشخصات انجام امور ثبتی ملک با موقعیت مکانی ملک
 2. اثبات پلاک ملک مورد نظر
 3. محاسبه دقیق مساحت تا حد سانتی متر مربع
 4. عدم تفاوت پلاک ملک مورد نظر و سایر املاک دیگر
 5. کاهش اختلافات ملکی با تشخیص پلاک ثبتی
 6. سهولت تطبیق املاک
 7. تحقیق در مورد وضعیت موقعیت ملک
همچنین بخوانید  مزایا و معایب شیر روشویی پایه بلند

 مدارک لازم برای تهیه نقشه UTM 

افراد دارای شرایط لازم برای تهیه نقشه یو تی ام شمیم (UTM) عبارتند از:

 •  کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی
 • کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
 •  مهندس نقشه بردار با تایید سازمان نظام مهندسی
 •  مهندس نقشه بردار با تایید نظام کاردانی

پرداخت هزینه نقشه یو تی ام شمیم  

هزینه نقشه UTM یو تی ام شمیم بر اساس مساحت ملک واقع در منطقه تعیین می شود. هزینه تهیه نقشه یو تی ام UTM با توجه به وضعیت ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می‌شود. کارشناسان رسمی پیمایش یو تی ام که دارای مهر کارشناس رسمی دادگستری هستند خدمات گسترده‌ای در زمینه نقشه برداری یو تی ام ارائه می‌دهند و با ارائه خدمات گسترده در این زمینه و اطمینان از کیفیت پروژه، به اختلافات ملکی با دقت رسیدگی می‌کنند و فرم تایید شده توسط ادارات خدمات را ارائه می‌دهند.

نقشه UTM (یو تی ام) یا نقشه شمیم سند تگ برگ

نقشه UTM سند تک برگ به نقشه‌ای اطلاق می‌شود که در آن مختصات جغرافیایی دقیق ملک مشخص شده و تمامی اندازه گیری‌ها با استفاده از دوربین‌های نقشه برداری پیشرفته انجام می‌شود.

بررسی کاربردهای نقشه یو تی ام:

با این اسناد می‌توان املاک دارای سند قولنامه ای، بنچاقی، دفترچه و غیره را به سند تک برگ تبدیل کرد.

معتبرترین سند قانونی، سند تگ برگ است.

به این ترتیب مراجعه به دفاتر مهندسی برای تهیه نقشه یو تی ام سند تک برگ بسیار بیشتر از قبل است. نقشه UTM یک سند تک برگ شامل مختصات مکانی ملک است و هر ملک دارای مختصات مشخصی است. به این ترتیب امکان ثبت دو سند برای یک ملک از بین می‌رود.

اگر به دنبال مشکلات کمتری هستید، حتما نقشه UTM را در نظر بگیرید. این سیستم به ایجاد مشکلات کمتر در معاملات ملکی برای افرادی که تجربه زیادی در این زمینه ندارند کمک می‌کند. نقشه UTM سند تک برگ را می‌توان یکی از بهترین راه حل‌های پیشگیری از کلاهبرداری در نظر گرفت. زیرا در این صورت فقط یک سند به نام شخص خاصی به ملک صادر می‌شود.

همچنین بخوانید  یونولیت چیست و چه کاربردهایی در صنایع دارد؟

از چه روش هایی می توان برای تهیه نقشه یو تی ام تک برگ استفاده کرد؟

سه روش مختلف برای تهیه نقشه یو تی ام شمیم برای سند تک برگ استفاده می‌شود. از بین این سه روش با توجه به انتخاب مالک و همچنین تجربه و نظر کارشناس نقشه برداری از یک روش برای تهیه نقشه utm برای سند تک برگ استفاده می‌شود. در ادامه این سه روش ارائه می‌شود تا همه با آن‌ها آشنا شوند.

1. دوربین نقشه برداری برای نقشه UTM

دوربین‌های نقشه برداری توتال استیشن ابزار نقشه کشی برای این روش هستند. در این روش ابتدا بررسی با یک دستگاه توتال استیشن انجام می‌شود و سپس با استفاده از نقشه های 1:2000 سازمان نقشه برداری در سیستم مختصات UTM جانمایی می‌شود. پس از نقشه برداری با این دوربین نقشه برداری، نرم افزار خاصی مورد نیاز است تا بتوان موقعیت نقشه را در مقیاس های ۱:۲۰۰۰ تعیین کرد.

2. استفاده از GPS دو فرکانسه

معمولا این جی پی اس به شمیم ​​متصل است و نقشه بردار به راحتی می‌تواند وضعیت ملک را مشخص کند. در این روش چهار گوشه مشخصه با استفاده از GPS دو فرکانسه جمع آوری می‌شود. پس از گرفتن چهار گوشه ملک با استفاده از برنامه مخصوص، نقشه‌های مربوط به ابعاد و اندازه ملک مشخص می‌شود. پس از آن، نقشه یو تی ام سند تک برگ ترسیم می‌شود. بهتر است نقشه UTM سند تک برگ توسط مهندس عضو نظام مهندسی تهیه شود تا از مهر و امضای صحیح آن استفاده شود.

۳. ترکیبی از روش بکارگیری دوربین و جی پی اس دو فرکانسه

معمولا این روش کار را نسبت به دو روش قبلی دقیق‌تر می‌کند. معمولاً در جاهایی که شکستگی زیاد است و درختان زیادی در منطقه وجود دارد، این روش بسیار مفید خواهد بود. ادغام دوربین توتال استیشن و سیستم موقعیت یابی جی پی اس (gps) چند فرکانسی کار را برای نقشه بردار بسیار آسان می ‌ند و از طرفی کیفیت و دقت نقشه افزایش می‌یابد.

نقشه UTM یا نقشه شمیم:

در واقع این دو فعل و عبارت یکسان هستند. نکات ملکی در سامانه شمیم ​​مرتبط با سازمان ثبت اسناد و املاک برای دقت بیشتر باید قبل از ترسیم مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

همچنین بخوانید  حراج ویژه پتو افرا

چه عواملی هزینه نقشه UTM یا نقشه شمیم ​​را تعیین می کند؟

عوامل زیادی بر هزینه انواع نقشه یو تی ام (UTM) تأثیر می‌گذارند که ممکن است برخی از افراد از آن‌ها آگاه نباشند. بنابراین این عوامل در این قسمت به طور کامل بررسی می‌شوند.

تعیین کننده ترین عامل: متراژ ملک

اولین عامل تأثیرگذار در هزینه نقشه UTM متراژ ملک است. هزینه به ازای هر متر مربع ضرب در کل مساحت محاسبه می‌شود. بنابراین، هر چه ملک بزرگتر باشد، هزینه نقشه UTM بیشتر است.

نکته: کاربری ملک باعث می شود نقشه UTM ارزان یا گران تر شود.

نوع کاربری ملک یکی دیگر از عوامل مقرون به صرفه برای نقشه UTM است. نقشه یو تی ام سند تک برگ برای املاک تجاری و مسکونی متفاوت است. همچنین تهیه نقشه یو تی ام UTM برای زمین‌های کشاورزی کمتر از املاک تجاری و مسکونی است. به این ترتیب نوع کاربری ملک بسیار مهم است و تاثیر بسزایی در هزینه نقشه یو تی ام دارد.

اگر دسترسی خوبی به ملک شما وجود نداشته باشد، هزینه شما بیشتر خواهد بود. چه ملک در شهر باشد و چه در روستا و همچنین املاک واقع در دشت و کویر، همه املاک با قیمت مشخصی تعیین نمی‌شوند. معمولاً هر چه دسترسی به ملک دشوارتر باشد، هزینه نقشه یو تی ام شمیم بیشتر می‌شود.

به طور کلی نقشه برداری یو تی ام UTM برای اخذ اسناد مالکیت و مواد 147 و 148 موضوع حساسی است و دقت بالایی می‌طلبد. به همین دلیل تجهیزات نقشه برداری نیاز دارند به روز رسانی شوند پس در هنگام سفارش این کار مراقب قیمت‌های بسیار پایین باشید زیرا در نهایت خودتان با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

نقشه زمین کشاورزی چگونه تهیه می شود؟

تیم پیمایش یو تی ام آماده جمع آوری این نوع نقشه‌ها با حداقل هزینه است.

behnaz
behnaz
چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط