Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری

فیلم 1917

by | 29 فروردین 1400 | فیلم و سرگرمی | 1 comment

هیچ لایه ای در فیلم آخر «سم مندس» وجود ندارد که طنین احساسی در تماشاگر ایجاد نکند. یک تریلر جنگ جهانی اول پر از لحظات دراماتیک میخکوب کننده که مندس در Skyfall به خوبی نشان داد ولی در Spectre از دستش داد. ۱۹۱۷ از همان ابتدا قلب تماشاگر را به چنگ میگیرد و تا لحظه ی آخر رها نمیکند. 

این فیلم ضرب آهنگ قوی دارد و پر است از حس های ترسناک و واقعی از جنگ. داستان نشات گرفته از تجربیات واقعی پدربزرگ مندس در خط مقدم غربی در جنگ جهانی اول است. این فیلم برای مندس عمیقا اهمیت دارد.

اسم فیلم 

۱۹۱۷ در واقع کوتاه شده ی اسم اصلی فیلم است. از ابتدا اسم فیلم مندس قرار بود «ششم آوریل ۱۹۱۷» باشد. اتفاقات فیلم در واقع در این تاریخ اتفاق افتاده است و در یک نمای بدون وقفه کل روز نمایش داده می شود. البته در واقع اینگونه نیست ولی تدوین فیلم به گونه ای است که کات ها دیده نمی شوند. 

این افکت به صورت معجزه آسایی خوب عملی شده است. و به گونه ای است که در برابر نظرات منفی که معمولا بر این تصمیمات خلاقانه وارد است مقابله میکند و نظر منتقدان را به خوب جذب کرده است. دوربین راجر دیکینز به زیبایی از میان تمام تراژدی های جنگ عبور میکند و تمام جزئیات را به ما منتقل میکند. از حشرات دور اجساد اسب های جنگی تا انفجار های بزرگ وحشتناک. 

همچنین بخوانید  معرفی بهترین فیلم ها درباره انقلاب ها

هیچ چیزی از چشم دوربین دیکینز جا نمی ماند  و این تمام آن چیزی است که سم مندس میخواهد.

احساسات مدفون 

صادقانه بگوییم، این فیلم برای کسانی که دل نازکی دارند ساخته نشده است. از هر گوشه اجساد از دل خاک بیرون زده اند و انگار خواستار کمکی هستند که هیچ وقت نخواهد آمد. از لحاظ  تکنیک فیلمسازی نیز این فیلم دردناک است. این با پارادایم های پوچی و درماندگی عجین شده است. 

از لحاظ داستانی نیز دلاوری این دو جوان برای رساندن پیام به از میان این سرزمین وحشتناک نشان از قدرت هراس انگیز دشمن است. در جایی که به مقر آلمانی ها میرسیم، تجهیزات انگلیسی ها در مقایسه بسیار کمرنگ جلوه میکند و دیالوگ « حتی موش های آنها از مال ما بزرگ ترند» معنای رعب انگیزی میگیرد.

همچنین بخوانید  تجهیزات مورد نیاز برای بلاگری اینستاگرام

 با این حال امید داریم و باید داشته باشیم. در ادامه با نغمه ای از ادوارد لیر، به کلیسایی نزدیک می شویم و صدای زنگ های کلیسا این طلوع دوباره و امید را در دلمان روشن میکند.

درخشان ها

با تمام قدرت تکنیکی ۱۹۱۷، بازیگران این فیلم بسیار متواضعانه انتخاب شدند. جورج مک کی و دین چارلز چپمن به عنوان بازیگران اصلی در نقش ویلیام اسکوفیلد و توماس بلیک به درخشانی نقش خودشان را ایفا می کنند.یکی محتاط و مشکوک به همه چیز و یکی ساده و مبتدی در جنگ. در کنار آنها بزرگانی چون کالین فرٍ و بندیکت کامبربچ بسیار به استحکام این مجموعه از بازیگران کمک میکنند. 

روایت فیلم

ارتباط رادیویی قطع است و نقشه آلمان ها برملا شده. جان ۱۶۰۰ سرباز در خطر است. نامه ای به این دو جوان برای تحول داده میشود.  احتمالات بر خلاف آنهاست و تراژدی خیلی زودتر از آنچه فکر میکنیم رخ میدهد. تراژدی بسیار خشن. هیچ چیز این هالیوود سنتی نیست.  

برادر بلیک نیز یکی از آن ۱۶۰۰ سرباز در معرض خطر است. همانند فیلم «نجات سرباز رایان» این نیز چشم اندازی دو گانه دارد.  داستانی که هم خطر بزرگ در مقابل آزادی را نشان می دهد و هم خطر انسانی و شخصی برای یک فرد. 

همچنین بخوانید  معرفی بهترین سریال های 2022

گوش‌نواز و چشم‌نواز

 موسیقی بسیار ظریف توماس نیومن، لحظاتی را در کنار ضرباهنگ دقیق مندس،  از هیجانی به مرز ایست قلبی نزدیک میکند. و گاهی اشک را به چشم همه ی تماشاگران می آورد. همه ی این اتفاقات در صحنه ای رخ می دهد که در سینما بی نظیر است. صحنه ای بسیار پیچیده و چشم نواز. 

فیلم های پرخرج امروزی میلیون ها دلار هزینه ی ساخت دنیا های خیالی میکنند. اما تماشاگران دیگر مجذوب قدرت فیلمسازی آنها نمی شوند. ولی این فیلم با دیدگاهی واقع گرایانه و حتی خشن توانسته توجه همه را به خود مجذوب کند. 

نتیجه

در برابر این فیلم فقط میتوان متحیر ماند. متحیر قدر فیلمسازی مندس و پیچیدگی های تکنیکال . . همچنین متحیر روایت دردناک و احساسی این فیلم و پیچیدگی های اخلاقی آن. این فیلم حقیقتا یک فیلم هیجان انگیز است و نفس ها را بند خواهد کرد. 

بی‌نظیر
بی‌نظیر

Life is a waterfall
We drink from the river
Then we turn around and put up our walls

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

1 Comment

  1. علی حسنی
    0
    0

    فیلمش واقعا عالیه.

    Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط