Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری

تهویه مطبوع

by | 16 فروردین 1401 | اصناف و صنایع | 0 comments

یک فضای بسته، مستقل از شرایط بیرونی.

روش اولیه خنک کردن هوا که در هند انجام می‌شد آویزان کردن تشک‌های چمن مرطوب بر روی پنجره‌ها بود که در آنجا هوای ورودی را با تبخیر خنک می‌کردند. تهویه مطبوع مدرن آغاز خود را در صنعت نساجی قرن نوزدهم آغاز کرد، که در آن از اسپری‌های اتمیزه شده آب برای مرطوب‌سازی و خنک‌سازی همزمان استفاده می‌شد.

بلبرینگ جدا شده. اصطکاک چرخشی صنعت خودرو، مهندسی، صنعت، قطعه ماشین، صنعت فلز، کره، فولاد، چرخ
آزمون بریتانیایی

مخترعان و اختراعات

اجداد اولیه انسان چرخ را اختراع کردند، اما چه کسی بلبرینگی را اختراع کرد که اصطکاک دورانی را کاهش می‌دهد؟ اجازه دهید چرخ‌های سرتان بچرخد و دانش خود را از مخترعان و اختراعات آنها در این مسابقه آزمایش کنید.
در اوایل قرن بیستم، ویلیس کریر از بوفالو، نیویورک، “کنترل نقطه شبنم” را ابداع کرد، یک واحد تهویه مطبوع بر اساس این اصل که هوای خنک شده به اشباع می‌رسد و رطوبت را از طریق تراکم از دست می‌دهد. کریر همچنین سیستمی را ابداع کرد (برای اولین بار در سال 1922 در تئاتر متروپولیتن گرومن در لس آنجلس نصب شد) که در آن هوای مطبوع از سقف تغذیه می‌شد و در سطح کف تخلیه می‌شد . اولین ساختمان اداری کاملاً مطبوع ، ساختمان میلام در سن آنتونیو، تگزاس، در اواخر دهه 1920 ساخته شد. توسعه بسیار کارآمد گازهای مبرد با سمیت کم معروف بهفریون‌ها (ترکیبات کربنی حاوی فلوئور و کلر یا برم) در اوایل دهه 1930 گام مهمی بود. در اواسط آن دهه، راه‌آهن‌های آمریکا واحدهای کوچک تهویه مطبوع را در قطارهای خود نصب کرده بودند و تا سال 1950 واحدهای فشرده برای استفاده در اتاق‌های یک نفره کاربردی شدند. از اواخر دهه 1950 تهویه مطبوع در مناطق توسعه یافته خارج از ایالات متحده رایج‌تر شده است.

همچنین بخوانید  چگونه وضعیت صدور کارت خودرو خود را پیگیری کنیم؟

در یک تهویه مطبوع ساده، مبرد، به شکل مایع فرار، از مجموعه‌ای عبور می‌کند کویل‌های اواپراتور که هوای داخل اتاق از آن عبور می‌کند. مبرد تبخیر می‌شود و در این فرآیند گرمای موجود در هوا را جذب می‌کند. هنگامی که هوای خنک شده به نقطه اشباع خود می‌رسد، رطوبت آن بر روی پره‌هایی که روی سیم پیچ‌ها قرار گرفته‌اند متراکم می‌شود. آب از باله‌ها پایین می‌رود و تخلیه می‌شود. هوای خنک و بدون رطوبت با استفاده از یک دمنده به داخل اتاق بازگردانده می‌شود.

در این بین مبرد تبخیر شده به کمپرسور می‌رود و در آنجا تحت فشار قرار می‌گیرد و با فشار وارد می‌شود. کویل‌های کندانسور که با هوای بیرون در تماس هستند. در این شرایط مبرد دوباره به شکل مایع متراکم می‌شود و گرمای جذب شده را در داخل می‌دهد. این هوای گرم شده به بیرون رانده می‌شود و مایع برای ادامه فرآیند خنک‌سازی به کویل‌های اواپراتور بازگردانده می‌شود. در برخی از واحدها، دو مجموعه کویل می‌توانند عملکرد خود را معکوس کنند، به طوری که در زمستان، سیم پیچ‌های داخلی به جای خنک کردن اتاق، مبرد را متراکم کرده و گرم می‌کنند. چنین واحدی به عنوان a شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید  چگونگی فرآیند تولید تجهیزات پزشکی

سیستم‌های خنک‌کننده جایگزین شامل استفاده از آب سرد است. آب ممکن است توسط مبرد در یک مکان مرکزی خنک شود و در مکان‌های دیگر از طریق سیم پیچ‌ها عبور کند. در برخی از کارخانه‌های بزرگ، نسخه‌ای از سیستم‌های شستشوی هوای قبلی هنوز استفاده می‌شود تا از حجم انبوه سیم‌پیچ‌ها اجتناب شود. ممکن است آب روی الیاف شیشه پاشیده شود و هوا در آن دمیده شود. رطوبت زدایی در برخی سیستم‌ها با عبور هوا از سیلیکاژل که رطوبت را جذب می‌کند حاصل می شود و در برخی دیگر جاذب‌های مایع باعث کم آبی می‌شوند .

طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع شرایط بسیاری را در نظر می گیرد. یک واحد مستقل، که در بالا توضیح داده شد، به طور مستقیم به یک فضا خدمات می‌دهد. سیستم‌های پیچیده‌تر، مانند ساختمان‌های بلند، از مجاری برای انتقال هوای خنک استفاده می‌کنند. درسیستم القایی، هوا یک بار در یک کارخانه مرکزی خنک می‌شود و سپس به واحدهای جداگانه منتقل می‌شود، جایی که از آب برای تنظیم دمای هوا با توجه به متغیرهایی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایه استفاده می‌شود. درسیستم دو کاناله، هوای گرم و هوای خنک از طریق مجاری جداگانه عبور می کنند و برای رسیدن به دمای مطلوب مخلوط می‌شوند. یک راه ساده‌تر برای کنترل دما، تنظیم مقدار هوای سرد عرضه شده، قطع کردن آن پس از رسیدن به دمای مطلوب است. این روش، معروف به حجم هوای متغیر، به طور گسترده در ساختمان‌های تجاری یا سازمانی بلندمرتبه و کم ارتفاع استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید  کاریابی آنلاین در تهران

توزیع هوا نگران کننده است زیرا قرار گرفتن مستقیم در معرض هوای خنک ممکن است باعث ناراحتی شود. در برخی موارد، هوای خنک شده قبل از دمیدن به اتاق باید کمی دوباره گرم شود. یکی از روش‌های محبوب توزیع، استدیفیوزر سقفی که از آن هوا در امتداد سطح سقف دمیده می‌شود و اجازه می‌دهد تا ته نشین شود. رادیفیوزر خطی هوا را از طریق جعبه یا مجرای پلنوم با دهانه مستطیلی وارد می‌کند. لوورها هوای رو به پایین را منحرف می کنند. واحدهای دیگر دایره ای هستند و باله های آنها هوا را تابش می کنند. برخی از سقف ها برای عبور هوای خنک سوراخ شده اند و سقف های دیگر به سادگی خنک می شوند تا تهویه اولیه بتواند هوای خنک را به گردش درآورند.

younevisss

younevisss

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط