Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ امور زنان @ ضرورت استقلال مالی زنان در جامعه امروز

ضرورت استقلال مالی زنان در جامعه امروز

by | 20 آذر 1401 | امور زنان | 0 comments

در بخش‌های مختلف جامعه، زنان به دلایل مختلف برای حمایت مالی به اعضای خانواده خود وابسته هستند. با توجه به اینکه بیشتر زنان متاهل از لحاظ مالی به همسرشان وابسته هستند عملا حق هیچ گونه اعتراض و یا مقاومت در مقابل تصمیمات و نظرات نادرست آنها را ندارند. زنان متاهل، مجرد، بیوه، جدا شده یا محروم از نعمت پدر و مادر، صرف نظر از وضعیت تأهل و خانوادگی خود، باید از هر لحاظ مستقل باشند و بویژه استقلال مالی زنان حفظ شود.

برای اثبات اهمیت استقلال مالی زنان دلایل زیادی وجود دارد که در این مقاله درباره هفت مورد از دلایل اصلی آن توضیح خواهیم داد.

دلایل اصلی ضرورت استقلال مالی زنان

1. کمک خرج خانواده باشند

هزینه زندگی دائماً در حال افزایش است، بنابراین اینکه بتوانید از خانواده و خودتان حمایت کنید همیشه از ارزش زیادی برخوردار است. هنگامی که زنان به استقلال مالی دست می‌یابند، می‌توانند در اداره امور مالی خانواده کمک کنند. زنان می‌توانند کار کنند و برای تامین نیازهای خانواده خود کسب درآمد کنند و وابستگی مالی به دیگران نداشته باشند.

2. داشتن استقلال و حق انتخاب در ازدواج

زنان به طور سنتی برای حمایت مالی به مردان وابسته بوده‌اند. خوشبختانه دیگر اینطور نیست. امروزه زنان بی‌شماری در حال کسب درآمد و تلاش برای استقلال مالی هستند. با به دست آوردن استقلال مالی، قدرت تصمیم گیری شخصی و حمایت از آنها به وجود می‌آید. وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید، زن و شوهر باید از حقوق یکسانی برخوردار باشند. اگر از نظر مالی مستقل هستید، احتمالاً شریک زندگی شما را به عنوان یک شریک برابر می‌بیند. علاوه بر این، اگر از استقلال مالی برخوردار هستید، می توانید به صورت مستقل تصمیم بگیرید.

3. افزایش عزت نفس

استقلال مالی ممکن است عزت نفس و حرمت نفس شما را افزایش دهد، به خصوص اگر استقلال و عدم وابستگی یکی از اهداف شما باشد. استقلال مالی، عاطفی، اجتماعی، حرفه‌ای و شخصی حس موفقیتی را ایجاد می‌کند که نحوه قضاوت شما در مورد خودتان و دیدگاه دیگران در مورد شما را تغییر می‌دهد. عزت نفس و موفقیت شخصی شما از افزایش ارزش خود که با استقلال حاصل می‌شود تقویت خواهد شد. با به دست آوردن استقلال مالی از اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به خود بهره مند خواهید شد.

همچنین بخوانید  غیرت اسلامی یا غیرت جاهلی؟

4. الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند

زنی که توانایی برآوردن نیازهای خانواده خود از نظر مالی، اجتماعی، عاطفی و از جهات دیگر را داشته باشد به عنوان الگوی فرزندانش عمل می‌کند. او به فرزندان خود نشان می‌دهد که تبعیض جنسیتی صرفاً محصول جامعه است. وقتی زنی قوی، با اعتماد به نفس و به خود اطمینان داشته باشد، می‌تواند به چیزهای زیادی در زندگی از جمله موفقیت مالی دست یابد. هنگامی که کودکان شاهد استقلال مالی مادران خود باشند، به اهمیت پول پی خواهند برد و برای استقلال مالی در بزرگسالی انگیزه پیدا خواهند کرد.

الگو برای فرزندان

5.داشتن هویت شخصی

برای ایجاد هویت، کسب درآمد شخصی ضروری است. زنان غیر شاغل در نهایت ناخواسته خود را با نقش همسری برای همسران خود یا مادری برای فرزندان خود تطبیق می‌دهند. در این مسیر، گاهی اوقات حتی هویت خود را از دست می‌دهند. از این رو کسب درآمد و استقلال مالی بسیار مهم است.

6. مدیریت هزینه های غیرمنتظره و اضطراری

هنگامی که از نظر مالی مستقل شدید، این اختیار را دارید که پول خود را برای تامین نیازهای خود خرج کنید. در حالی که شما قادر به تصمیم گیری برای خود هستید، اغلب به پس انداز مقداری پول فکر می کنید. زندگی گاهی غیرقابل پیش بینی است، ما هرگز نمی دانیم که چه زمانی ممکن است خانواده ما به یک بودجه اضطراری نیاز داشته باشند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که مقداری پول پس انداز می‌کنید.

7. برای غلبه بر حس درماندگی

این یک واقعیت تلخ است که بسیاری از زنان در جهان قربانی خشونت خانگی یا سرکوب توسط اعضای خانواده خود هستند. با این حال، به دلیل وابستگی مالی، آنها همچنان بی عدالتی و بدرفتاری را تحمل می‌کنند. بنابراین، بسیار مهم است که هر زن از نظر مالی مستقل شود تا هرگز در زندگی احساس درماندگی نکند.

سه کاری که زنان برای رسیدن به استقلال مالی باید انجام دهند:

1. داشتن تحصیلات عالی

داشتن تحصیلات عالی برای اشتغال در بخش سازمان یافته اقتصاد و کسب درآمد پایدار و بالا مورد نیاز است. از این رو، زنان جوان باید برای کسب تحصیلات آکادمیک سرمایه گذاری کنند و تمام تلاش خود را برای تحصیل در یک موسسه با کیفیت به منظور راه اندازی مشاغل خود انجام دهند. زنان جوان برای مدیریت امور مالی خود به سواد مالی نیاز دارند. مدیریت امور مالی بدون آموزش اولیه و دانش اولیه دشوار خواهد بود. بنابراین، اگر شما یک زن جوان هستید، نیازمند کسب دانش در حوزه مدیریت مالی هستید.

همچنین بخوانید  تعادل زندگی و کار برای زنان | 6 راه حل

2. برنامه ریزی مالی

اولاً، شما باید اهداف مالی خود را روشن کنید، خواه تحصیل فرزندان باشد یا استاندارد زندگی پس از بازنشستگی. هنگام تهیه برنامه مالی خود، لازم است تورم را در نظر بگیرید. اگرچه می‌توانید با یک برنامه‌ریز مالی خبره مشورت کنید، انجام تحقیقات توسط خودتان بسیار مهم است. می‌توانید اطلاعات مربوط به ابزارهای مالی را در وبسایت‌های معتبر مرور کنید. در دام انتخاب همان طرح مالی که دیگران انتخاب می‌کنند، نیفتید. شما باید برنامه مالی سفارشی خود را با توجه به ریسک پذیری، اهداف مالی و نیازهای مرحله زندگی خود انتخاب کنید. علاوه بر ارزیابی واقع بینانه از اهداف مالی خود، باید برای رویدادهای بحرانی غیرمنتظره مانند طلاق، مرگ و غیره برنامه ریزی کنید. مهم است که استقلال مالی خود را حتی در موارد ناگوار یا بحران غیرمنتظره حفظ کنید.

3. سرمایه گذاری

 اگر شغل خود را به تازگی شروع کرده‌اید، باید هم برای اهداف کوتاه مدت و هم برای اهداف بلند مدت سرمایه گذاری کنید. باید مطمئن شوید که ابزارهایی که روی آنها سرمایه گذاری می‌کنید نیازی به وام گرفتن بیش از حد ندارند. برای سرمایه گذاری هوشمند، باید مطمئن شوید که ریسک در ابزارهای مختلف توزیع شده است. ابزار پرریسکی مانند سهام باید با ابزاری با ثبات مانند اوراق قرضه جبران شود. مجموعه سرمایه گذاری شما باید ترکیبی محتاطانه از سهام، بیمه عمر، املاک و غیره باشد.

برنامه ریزی و سرمایه گذاری

مراحل رسیدن به استقلال مالی برای زنان کدام‌اند؟

1. اهدافتان را تعیین کنید

وقتی شروع به کسب درآمد می‌کنید مهم است که برای خود اهداف کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت تعیین کنید. اهداف کوتاه مدت بین 2 تا 4 سال قابل دستیابی هستند. برای تحقق اهداف میان مدت 5 تا 7 سال نیاز است و برای تحقق اهداف درازمدت بیش از 8 سال نیاز است.

2. کنترل دخل و خرج خود را در دست بگیرید

برای رسیدن به اهدفی که تعیین کرده‌اید لازم است ابتدا میزان درآمد و هزینه خودتان را کنترل کنید. به عبارت دیگر لازم است میزان پولی که به دست می‌آورید و خرج می‌کنید، را کنترل کنید. برای رسیدن به استقلال مالی لازم است میزان دخل و خرج شما با هم مطابقت داشته باشد در غیر این صورت به اهداف خود که همان استقلال مالی است نخواهید رسید.  

همچنین بخوانید  خوردن عسل در بارداری

3. از شر بدهی ها خلاص شوید

یکی از بزرگ‌ترین موانع برای رسیدن به استقلال مالی داشتن بدهی است. برای داشتن و به دست آوردن استقلال مالی لازم است که تمامی بدهی‌های خود را حذف کنید چرا که در صورت داشتن بدهی تمام درآمد خود را باید صرف تسویه همین بدهی‌ها بکنید که این خود مانع استقلال مالی شما می‌شود.

4. پس انداز و سرمایه گذاری

پس از مدیریت دخل و خرج و خلاص شدن از شر بدهی، باید به سراغ پس انداز و انباشت ثروت بروید. این کار صرفا با انجام پس انداز میسر نمی‌شود بلکه باید درآمد، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را باهم ادغام کنید. درآمد با داشتن شغل مناسب ممکن می‌شود. شما به عنوان یک زن در این مورد با مشکلات خاصی دست به گریبان هستید. اشتغال زنان اغلب به‌دلیل وظایف خانوادگی تمام وقت نیست، دستمزد و حقوق کمتری در مقایسه با مردان دریافت می‌کنند و معمولا احتمال دارد به علت مسئولیت‌های خانوادگی مجبور به ترک کار شوند. در نتیجه، زنان باید بیشتر از مردان به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری اهمیت بدهند.

5. بهره گیری از توصیه های مشاوران

با توجه به اینکه مباحث مالی همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند لازم است در صورتی که در این زمینه تخصص و دانشی ندارید با افراد متخصص و خبره مشورت کنید چرا که با ارائه‌ی راهکارهای مالی درست و منطقی می‌توانند شما را در انجام امور مالی‌تان یاری دهند البته در صورتی که خود در این زمینه دارای دانش و مطالعه هستید می‌توانید بدون کمک گرفتن از دیگران نسبت به ساماندهی امور مالی خود اقدام کنید.  

در هر حال برای اینکه بتوانید به عنوان یک زن مستقل در جامعه فعالیت داشته باشید باید بتوانید با کسب دانش و تخصص لازم شغل مناسبی برای خود فراهم کنید تا به منبع درآمد پایدار برسید. همواره بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید و برای خود حساب پس انداز اضطراری داشته باشید تا در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید. سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف نیز می‌تواند به تولید و افزایش سرمایه و ثروت شما کمک کند و در راه رسیدن به استقلال مالی شما را یاری کند.

admin
admin
چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط