Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سبک زندگی @ توسعه مهارت‌ها @ 10 راه برای تقویت حافظه

10 راه برای تقویت حافظه

by | 30 خرداد 1402 | توسعه مهارت‌ها | 0 comments

روش‌های تقویت حافظه را می‌توان به صدها، اگر نه هزاران سال قبل جستجو کرد. بینش کلیدی این بود که یاد بگیریم به جای کلمات، با تصاویر فکر کنیم. و وقتی به آن فکر می‌کنید، این منطقی است. ما در درجه اول موجودات بصری هستیم که به جای کلمات، تصاویر را به بهترین شکل به خاطر می‌آوریم. چالش واقعی برای حافظه و هوش ما این است که چیزهایی را که معمولاً با هم فکر نمی‌کنند مرتبط کنیم. در اینجا چند نکته کلیدی برای تمرین برای حفظ و تقویت حافظه آورده شده است.

1. از تمام حواس خود استفاده کنید (چند کدگذاری)

استفاده از تمام حواس برای تقویت حافظه

خودتان را در حال نوشیدن قهوه تصور کنید. نه تنها می‌توانید خودتان را در حال انجام این کار تصور کنید، بلکه می‌توانید بوی خوش آن را نیز تصور کنید. در تخیل خود می‌توانید آن را بچشید و در حالی که روی جوانه‌های چشایی شما جاری می‌شود آن را بچشید. تجربه قهوه هم، کلامی (نام بردن و توصیف آن) و هم، حسی (چشیدن، بوییدن و غیره) است. اسامی مانند «صندلی» و «نوت بوک» را می‌توان به روش‌های مختلفی توصیف و تصور کرد (راحتی صندلی، نرمی یا سختی دفترچه یادداشت و غیره). هرچه حواس بیشتری را بتوان به کار گرفت، به احتمال زیاد می‌توانید یک حافظه طولانی‌مدت ایجاد کنید، زیرا مناطق بیشتری از مغز درگیر می‌شوند.

2. داستان های معنی دار بسازید

مغز ما طوری طراحی شده است که با معنا کار کند. اگر معنی واضح نیست، آن را ایجاد می‌کنیم. ساده‌ترین راه برای سازمان‌دهی اطلاعات نامرتبط این است که چیزهایی را که می‌خواهید به خاطر بسپارید در چارچوبی مانند داستان یا قافیه قرار دهید. به عنوان مثال، دیروز ماشینم را در فضای 351 در یک گاراژ هفت طبقه پارک کردم. پس چگونه تضمین کنم که بتوانم آن را پیدا کنم؟ با استفاده از سیستم صدا مانند مبتنی بر قافیه. عدد «سه» با «به»، «پنج» با «گنج» و «درد» با «سرد» هم قافیه است. سعی کنید اتفاقات را به صورت شعر و قافیه در ذهن خود بسازید تا بهبود عملکرد مغز در به یاد آوردن رویدادها کمک کنید.

3. تئاتر حافظه خود را بسازید

تئاتر حافظه

این معمار و فیلسوف قرن شانزدهم جولیو کامیلو بود که تئاتر حافظه را به عنوان راهی برای استفاده از تصاویر و مکان‌ها (موقعیت این تصاویر) برای یادآوری پیشنهاد کرد. روش مکان یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که یادگاران استفاده می‌کنند و تعدادی از مواردی که من استفاده می‌کنم عبارتند از 1) خانه من، 2) کتابخانه نزدیک و 3) کافی شاپ. بنابراین، اگر بخواهم، مثلاً، سه مورد – شیر، نان، هندوانه را به خاطر بسپارم، در اینجا این است که چگونه این کار را انجام می‌دهم. خانه – خانه را به عنوان یک پیمانه شیر که از دودکش بیرون می‌ریزد تصور کنید.

همچنین بخوانید  صفر تا صد اصول فن بیان

کتابخانه – وقتی از پنجره تا کف روبه روی خود نگاه می‌کنم، به جای کتاب در قفسه‌ها، قرص‌های نان را می‌بینم. کافی شاپ – یک فنجان قهوه غول پیکر روی میز بیرون حاوی یک هندوانه است. فهرست طولانی‌تری از مکان‌های خود تهیه کنید و فهرستی از موارد تصادفی را در آن‌ها قرار دهید – هر چه تصاویری که می‌آورید عجیب‌تر یا غیرقابل احترام‌تر باشد، به خاطر سپردن آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

4. از رفرنس استفاده کنید

صرفاً فکر کردن به اینکه چگونه دو یا چند چیز را می‌توان با هم مرتبط کرد، مستلزم تمرکز و حضور شماست. دو فعالیت مغزی که به خودی خود منجر به تقویت حافظه می‌شوند. همانطور که ساموئل جانسون نویسنده قرن 18 می‌گوید: “هنر حافظه، هنر توجه است”.

5. مانند یک مهروموم دریایی فکر کنید

تمرینات آگاهی از موقعیت توسط نیروهای دریایی ایالات متحده و سایر شاخه‌های ارتش استفاده می‌شود. در صورت درخواست مهر و موم که باید بتواند موقعیت درها و پنجره های اتاقی را که در آن نشسته‌اند، به همراه سایر جزئیاتی که به خاطر سپردن آنها مفید خواهد بود را توضیح دهد تا بتواند در صورت فرار سریع، حمله دشمن برای درک این موضوع، دفعه بعد که در یک رستوران هستید، چشمان خود را برای چند ثانیه ببندید و به صورت ذهنی آرایش افرادی را که دور شما در میزهای نزدیک نشسته‌اند، تصور کنید.

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم هستید، احتمالاً اولین باری که این تمرین حافظه را امتحان می‌کنید، خیلی خوب عمل نمی‌کنید. هدف این است که تمرکز توجه خود را به شیوه نورافکنی که آسمان شب را اسکن می‌کند به کار بگیرید. هر چه بیشتر تمرین کنید، وسعت و عمق حافظه شما بیشتر می‌شود. شما بیشتر به خاطر خواهید آورد زیرا در یک لحظه، حافظه شما بخش‌های بزرگتری از محیط اطراف شما را در بر می‌گیرد.

6. به درون نگاه کنید

یک قدم فراتر، تمرینات موقعیتی هستند که به سمت داخل هدایت می‌شوند. تمرینات موقعیتی شامل کاوش در خود در سمینارهای خلاقانه نویسی استفاده می شود. پس از برخورد با افراد ناآشنا در یک محیط اجتماعی، از رمان نویس مشتاق خواسته می‌شود تا آنها را در طرح یک رمان یا داستان کوتاه بگنجاند. به عنوان تمرینی برای به خاطر سپردن گروهی از افراد ناآشنا، می‌توانید داستانی بصری واضح در اطراف آنها ابداع کنید. روش مشابهی برای نگاه به درون در آموزش روانکاوان استفاده می‌شود. از آن به عنوان خود تحلیلی یاد می‌شود. اولین بیمار کسی جز زیگموند فروید نبود.

7. برای به خاطر سپردن اعداد سعی کنید «قطع کردن» را انجام دهید

به مدت یک دقیقه به این رشته طولانی ارقام نگاه کنید:

3493705272227500454680208713456553700678192165234456807561450359492340096067659087

حالا برگردید و از سمت چپ شروع کنید تا جایی که به یاد دارید بنویسید. چند تا عدد را به درستی به یاد آوردید؟ با توجه به ارزیابی شناختی مونترال (Moca)، استاندارد طلایی در میان تست‌های غربالگری عصب روانشناختی، اگر پنج یا بیشتر را به خاطر داشته باشید، عملکرد شما قابل قبول است. اما حد بالایی اعدادی که می توانند توسط گروهی از افراد به طور تصادفی انتخاب شده به خاطر بسپارند چیست؟ در دهه 1940، جورج میلر، روانشناس هاروارد، ظرفیت حافظه کوتاه مدت افراد را برای ارقام اندازه گیری کرد و دریافت که بیشتر مردم می‌توانند رشته های 5 تا 9 حرفی را تکرار کنند. اکنون به شما نشان خواهم داد که چگونه در اولین تلاش بیش از 20 رقم را تکرار کنید! دوباره به ارقامی که سعی کردید به خاطر بسپارید نگاه کنید و آنها را به این صورت مرتب کنید:

همچنین بخوانید  چگونه در بین دوستانمان صحبت کنیم؟

349-370-5272

227-500-4546

802-087-1345

655-370-0678

192-165-2344

568-075-6145

035-949-2340

096-067-6590-87

فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا سه شماره تلفن اول را دریافت کنید. اما حتی اگر فقط دو عدد از سه عدد اول را به خاطر بسپارید، 20 عدد را به خاطر بسپارید که بسیار بالاتر از پنج عدد در تست استاندارد عصب روانشناسی است. اصل سازماندهی که در اینجا کار می‌کند قطعه‌سازی نامیده می‌شود – تبدیل اعداد تصادفی به یک رشته به یاد ماندنی، مانند شماره تلفن، بنابراین مغز شما می‌تواند راهی برای تحمیل معنای تحمیلی به دنباله‌ای بی‌معنا پیدا کند.

8. از نمایشگرهای کامپیوتری بزرگتر استفاده کنید

برای ایجاد تصاویر ذهنی با بیشترین وضوح، بهتر است آن تصاویر را از هم جدا کنیم تا با هم همپوشانی نداشته باشند. به عنوان مثال، اگر از iPad استفاده می‌کنید، تصاویری مشابه یک کامپیوتر رومیزی با صفحه نمایش بزرگ خواهید دید. اما در مورد تخصیص این موارد به حافظه تفاوت بسیار زیادی وجود دارد – بنابراین دفعه بعد که یک مقاله مهم، سند کاری را می خوانید یا یک نقشه یا عکس را به حافظه اختصاص می‌دهید، بزرگترین صفحه نمایش موجود را انتخاب کنید. نمایشگرهای بزرگتر در تخیل بهتر به خاطر سپرده می‌شوند. نمایشگرهای کوچکتر منجر به تمرکز بصری باریکتر و در نتیجه تشکیل حافظه کمتر می‌شود.

9. برای افزایش هوش، «حافظه کاری» خود را تقویت کنید

حافظه کاری که اغلب به عنوان “ملکه حافظه” توصیف می‌شود، اساساً توانایی نگه داشتن بخشی از اطلاعات در پیش زمینه توجه شماست در حالی که توجه خود را به چیز دیگری معطوف می‌کنید. ببینید به چند بازیگر می‌توانید فکر کنید، از بردپیت شروع کنید و تا جایی که می‌توانید به عقب برگردید. اکنون نام آنها را به ترتیب حروف الفبا فهرست کنید. برای انجام این کار، شما باید به صورت ذهنی نام‌ها را جابجا کرده و آنها را مرتب کنید.

کاری که شما انجام می‌دهید این است که یک مورد را رمزگذاری می‌کنید و در عین حال دسترسی به مواردی را که چند لحظه قبل به یاد می‌آورید حفظ می‌کنید. این حافظه کاری در عمل است. کارشناسان آن را مبنای هوش و استدلال عمومی می دانند. به طور کلی، افرادی که می‌توانند بیشترین تعداد آیتم‌ها را در ذهن خود نگه دارند، می‌توانند چندین جنبه از یک مشکل را به طور همزمان در نظر بگیرند.

10. به آزمایش خود ادامه دهید و تسلیم نشوید

تقویت هوش

در نهایت، یکی از تکنیک‌های بسیار مؤثر برای بهبود حافظه این است که به آزمایش مجدد خود روی مطالبی که می‌خواهید به خاطر بسپارید ادامه دهید. حتی پس از اینکه چیزی یاد گرفتید، اگر به طور مکرر خود را به یادآوری آن به چالش بکشید، حافظه بلند مدت شما در مورد آن تقویت خواهد شد.

همچنین بخوانید  لوسید دریم چیست و چگونه آن را تجربه کنیم؟

سئوالات متداول

اولین قدم برای تقویت حافظه چیست؟

اولین قدم برای بهبود حافظه، توجه و تمرکز بر روی اطلاعاتی است که می خواهید به خاطر بسپارید. بدون توجه، مغز اطلاعات را به درستی رمزگذاری نمی‌کند و بعداً به خاطر آوردن آن سخت‌تر می‌شود.

چگونه ورزش بدنی می تواند به بهبود حافظه کمک کند؟

ورزش می‌تواند جریان خون به مغز را افزایش دهد که به تغذیه سلول‌های مغز و رشد سلول‌های جدید کمک می‌کند. ورزش همچنین هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که می‌تواند خلق و خوی را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و حافظه را تقویت کند.

نقش خواب در تقویت حافظه چیست؟

خواب برای تثبیت حافظه ضروری است، زیرا به مغز اجازه می دهد اطلاعات جدیدی را که در طول روز آموخته است، تثبیت و سازماندهی کند. در طول خواب، مغز پیوندهای عصبی را که خاطرات را تشکیل می‌دهند، دوباره بازی می‌کند و تقویت می‌کند.

چگونه مدیتیشن و تمرکز حواس می تواند حافظه را بهبود بخشد؟

مدیتیشن و تمرکز حواس می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند که می‌تواند در حافظه اختلال ایجاد کند. آنها همچنین می‌توانند توجه و تمرکز را که برای رمزگذاری و بازیابی اطلاعات ضروری هستند، بهبود بخشند.

چگونه یک رژیم غذایی سالم می تواند حافظه را بهبود بخشد؟

یک رژیم غذایی سالم که شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی‌های سالم باشد، می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز مغز برای عملکرد بهینه را تامین کند. نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی و آجیل باعث بهبود حافظه و عملکرد شناختی می‌شوند.

نقش تعامل اجتماعی در حافظه چیست؟

تعامل اجتماعی می تواند مغز را تحریک کرده و باعث رشد ارتباطات عصبی جدید شود. درگیر شدن در فعالیت‌های اجتماعی، مانند گپ زدن با دوستان یا شرکت در فعالیت‌های گروهی، می‌تواند به فعال نگه داشتن مغز و بهبود حافظه کمک کند.

چگونه به چالش کشیدن مغز می تواند حافظه را بهبود بخشد؟

به چالش کشیدن مغز با کارهای جدید و پیچیده می‌تواند به بهبود حافظه و عملکرد شناختی کمک کند. به عنوان مثال می‌توان به یادگیری یک زبان جدید، شروع به یک سرگرمی جدید یا انجام بازی‌های فکری اشاره کرد.

نقش تکرار در حافظه چیست؟

تکرار برای تثبیت حافظه ضروری است، زیرا به تقویت اتصالات عصبی که خاطرات را تشکیل می‌دهند کمک می‌کند. چندین بار تکرار اطلاعات می‌تواند به رمزگذاری آن در حافظه بلند مدت کمک کند.

حرف آخر

در دنیای امروز که تکنولوژی بیشتر از همیشه در دسترس ما قرار دارد و ما می‌توانیم به راحتی هر چیزی که نیاز داریم را در تلفن همراه خود یادداشت کنیم، تقویت حافظه بیشتر از قبل برای ما ضروری است. ما نباید اجازه دهیم که تکنولوژی مغز ما را در یک حالت نگه دارد. با استفاده از نکات ذکر شده در این مقاله به تقویت حافظه خود کمک کنید.

admin
admin
چطور بود؟
+1
1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط