Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ روان‌شناسی @ 13 بیماری های عجیب و مرموز

13 بیماری های عجیب و مرموز

by | 27 اردیبهشت 1402 | روان‌شناسی, سلامت عمومی | 0 comments

برای قرن‌ها، انسان‌ها دائماً مجذوب شگفتی‌های بدن بوده‌اند و اغلب این سؤال را می‌پرسند که «این قسمت برای چیست؟ آیا انسان بدون این می‌تواند زنده بماند؟ چرا اینطور عمل می‌کند؟» این سؤالات اشتیاق به یادگیری بیشتر در مورد بدن انسان را نشان می‌دهد. با این حال، همانطور که طبیعت می‌گوید، بدن انسان از کامل بودن فاصله زیادی دارد، و به همان اندازه که سخت است، شکننده است و درگیر بیماری های عجیب می‌شود.

مغز انسان مرکز فرماندهی است که مسئول تمام کارهایی است که بدن انجام می‌دهد، از جمله تنفس، بلند کردن اجسام، دویدن در ماراتن، شنا کردن یک مایل، و ذخیره تمام افکار و خاطرات ما. با این حال، از قضا، ظریف‌ترین عضوی است که تحت تأثیر بیماری‌ها قرار گرفته است.

همانطور که بیماری‌ها و شرایط ایجاد می‌شوند و گاهی اوقات تکامل می‌یابند، مطالعات و تحقیقات برای درمان آنها و نجات جان انسان‌ها نیز انجام می‌شود. با این حال، علیرغم قرن‌ها مطالعه بر روی بدن انسان، بسیاری از موارد هنوز کشف نشده باقی مانده و یا به تازگی در حال کشف هستند. در میان لیست اتفاقات عجیب و غریب این بیماری‌ های عجیب و نادر هستند.

1. سندرم خودکار آبجوسازی

سندرم آبجوسازی خودکار که به عنوان سندرم تخمیر روده نیز شناخته می‌شود، یک وضعیت پزشکی عجیب است که در آن فرد مسمومیت ناشی از الکل را از طریق “تخمیر غیرطبیعی روده” در روده کوچک با رشد بیش از حد قارچ تجربه می‌کند. روده از غذاها و نوشیدنی‌های معمولی حاوی کربوهیدرات، مخمر یا باکتری‌هایی که در آن قسمت از بدن رشد می‌کنند، الکل تولید می‌کند.

علائم عبارتند از:

 • درد و درد، از جمله در معده
 • نفخ
 • تغییرات در حرکات روده
 • خستگی
 • ترشحات بینی، سرفه مولد (یا سرفه‌ای که خلط ایجاد می‌کند) و سینوزیت
 • مشکلات تمرکز، حافظه و وسواس فکری با هوس قند

درمان‌های اصلی برای این عارضه، تغییر رژیم غذایی و کاهش قندهای ساده، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، محصولات مخمر و غذاهای کپک زده است. علاوه بر این، فرد مبتلا به این بیماری ممکن است برای رفع کمبودهای تغذیه‌ای به داروهایی مانند مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی نیز نیاز داشته باشد.

2. سندرم برانگیختگی جنسی مداوم

سندرم برانگیختگی جنسی مداوم (PSAS)

در لیست بیماری های عجیب سندرم برانگیختگی جنسی مداوم (PSAS) که به آن سندرم برانگیختگی تناسلی پایدار (PGAD) نیز گفته می‌شود، باعث می‌شود افراد همیشه در آستانه ارگاسم زندگی کنند. این احساسات تا حدی از طریق ارگاسم تسکین می‌یابند، اما ممکن است به طور ناگهانی در عرض چند ساعت برگردند. PSAS به دلیل ناتوانی در انجام وظایف روزمره می‌تواند منجر به درد فیزیکی مداوم، استرس و مشکلات روانی شود.

بیماران ممکن است از موارد زیر رنج ببرند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • پریشانی
 • نا امیدی
 • احساس گناه
 • بیخوابی
 • وحشت زدگی
همچنین بخوانید  فضای مجازی و سلامت روان

درمان معمولاً برای مدیریت علائم تجویز می‌شود زیرا علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. گفته می‌شود که درمان شناختی رفتاری (CBT) محرک‌ها را شناسایی می‌کند و مکانیسم‌های مقابله‌ای و تکنیک‌های حواس پرتی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تغییر در داروها با حذف داروها با استروژن گیاهی می‌تواند به مدیریت این بیماری کمک کند.

3. سندرم جسد متحرک

سندرم جسد متحرک

سندرم جسد متحرک سندرم کوتارد نیز نامیده می‌شود که از بیماری های عجیب است. این بیماری یک اختلال عصبی روانی مرتبط با افسردگی است. این سندرم باعث می‌شود افراد باور کنند که مرده‌اند یا روح، اندام‌ها، خون یا قسمت‌های خاصی از بدن خود را از دست داده‌اند. این سندرم معمولاً نشانه یک بیماری روانپزشکی دیگر است نه یک بیماری مستقل.

علائم عبارتند از:

 • تلاش برای خودآزاری
 • توهمات جاودانگی
 • توهم اینکه فرد در حال مرگ، مرده یا دیگر وجود ندارد
 • عدم حساسیت به درد
 • بیمار صحبت نمی کند
 • امتناع از خوردن در نتیجه توهم مرده بودن
 • افسردگی شدید یا غمگینی
 • صداهایی که به بیمار می گوید مرده یا در حال مرگ است

علائم معمولاً از طریق داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای ضد اضطراب کنترل می‌شوند. و درمانی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) یا روان درمانی دارد. علاوه بر این، درمان تشنج الکتریکی (ECT) ممکن است به عنوان آخرین راه حل ، زمانی که داروها و گفتار درمانی کارساز نشدند، استفاده شود.

4. سندرم لهجه خارجی

سندرم لهجه خارجی از آسیب در بخشی از مغز مرتبط با گفتار ناشی می‌شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که فردی ناگهان از خواب بیدار می‌شود و با لهجه دیگری صحبت می‌کند. معمولاً در اثر سکته مغزی، تروما، تومورها و سایر شرایط عصبی ایجاد می‌شود.

متداول‌ترین درمان، گفتار درمانی است که برای کمک به فرد برای بازگرداندن شیوه صحبت کردن عادی خود است.

5. عدم حساسیت مادرزادی به درد

این بیماری از بدو تولد وجود دارد که فرد توانایی درک درد فیزیکی را ندارد. این بیماری در اثر جهش در ژن‌های خاص، ایجاد می‌شودو ارثی است.

افراد مبتلا به این عارضه می‌توانند تفاوت و فرق  بین یک شی تیز و غیرتیز و یک چیز سرد و گرم را بفهمند واحساس کنند. با این حال، نمی‌تواند درک و احسای کند که یک نوشیدنی داغ زبانش را می‌سوزاند. متاسفانه هنوز درمان شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد.

علائم عبارتند از:

 • از دست دادن بویایی
 • کاهش توانایی تعریق (آنهیدروزیس)

6. سندرم استونمن

از بیماری های عجیب و نادر است که در آن بافت‌های بدن به آرامی به استخوان تبدیل می‌شوند. این بیماری از هر 2 میلیون نفر 1 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به دلیل یک جهش ژنی ایجاد می‌شود. این عارضه معمولا از شانه‌ها و گردن شروع می‌شود و به سمت پاها می‌رود. استخوان دوم در فرآیندی به نام استخوان سازی هتروتوپیک (HO) روی استخوان اول رشد می‌کند.

تلاش‌های جراحی برای برداشتن استخوان دوم ممکن است به دلیل تهاجمی بودن جراحی باعث رشد استخوان‌های بزرگ شود. فرد مبتلا به این سندرم می‌تواند پس از یک تصادف جزئی تحرک خود را از دست بدهد، زیرا رشد استخوان تحریک می‌شود.

همچنین بخوانید  شایع ترین مشکلات و بیماری پا و راه درمان آن

7. سندرم آلیس در سرزمین عجایب (AIWS)

این سندرم عصبی، سندرم تاد نیز نامیده می ‌شود. این معمولاً میگرن‌هایی را نشان می‌دهد که می‌تواند تصویر بدن فرد را از جمله اندازه سر، دست ها و پاها را مخدوش کند. بیماران همچنین می‌توانند توهم و احساس گذر زمان را به آرامی یا سریع تجربه کنند.

متأسفانه، AIWS هنوز هیچ درمان اثبات شده و مؤثری ندارد. با این حال، یک برنامه درمانی شامل پیشگیری از میگرن است و یک رژیم غذایی میگرنی ممکن است به فرد کمک کند.

8. سندرم پروگریا هاچینسون-گیلفورد

سندرم پروگریا هاچینسون-گیلفورد از بیماری های عجیب است که در آن فرد به سرعت از دوران کودکی شروع به پیری می‌کند. این بیماری در 4 میلیون برای یک نفر اتفاق می‌افتد و از سال 1886 بیش از 131 مورد در متون علمی جهان گزارش شده است. علائم آن عبارتند از:

 • پوستی کهنسال
 • آلوپسی (ریزش مو)
 • استخوان های شکننده
 • نارسایی کلیه
 • ناهنجاری های مفصلی
 • از دست دادن بینایی
 • از دست دادن چربی زیر پوست

هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. با این حال، در نوامبر 2020، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داروی Zokinvy (Lonafarnib) را تأیید کرد، دارویی که می‌تواند به کاهش خطر مرگ ناشی از این بیماری کمک کند.

9. آلکاپتونوریا

آلکاپتونوریا که به عنوان بیماری ادرار سیاه نیز شناخته می‌شود، یک اختلال ارثی است که منجر به تجمع ماده شیمیایی به نام اسید هموژنتیزیک در بدن می‌شود و بافت‌ها را تیره می‌کند. علاوه بر این، این وضعیت بدن را از تجزیه کامل دو اسید آمینه به نام‌های تیروزین و فنیل آلانین که مسئول رنگدانه‌های بدن هستند، باز می‌دارد. متأسفانه هنوز هیچ درمانی یا درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

10. پیکا

پیکا یکی از بیماری های عجیب و غریب است. افراد مبتلا به پیکا به اجبار موادی را می‌خورند که ارزش غذایی ندارند. این اقلام می‌توانند مانند یخ بی‌ضرر، گچ و قطعات فلز سمی باشند. این اختلال بیشتر در کودکان، زنان باردار و افراد کم توان ذهنی رخ می‌دهد. گفته می‌شود که هوس های غیرمعمول ممکن است نشانه‌ای از تلاش بدن برای جبران سطوح پایین مواد مغذی باشد.

ممکن است چندین مرحله برای درمان مناسب انجام شود، مانند آزمایش‌های آزمایشگاهی برای دیدن کمبود کدام مواد مغذی. اگر ناشی از یک مشکل روانی باشد، ممکن است ارزیابی روانشناختی انجام شود.

11. سندرم گرگینه

سندرم گرگینه

همچنین به عنوان هایپرتریکوزیس شناخته می‌شود، با رشد بیش از حد مو در هر نقطه از بدن فرد، از جمله صورت، مشخص می‌شود. رشد مو به حدی ضخیم است که فرد شبیه یک گرگینه می‌شود. در حالی که بسیاری از بیماری‌ها به دلیل واکسن ها ریشه کن شده‌اند، علت این وضعیت ناشناخته باقی مانده است و هیچ درمان یا حتی کنترلی برای این بیماری وجود ندارد.

علائم و انواع آن عبارتند از:

 • لانوگو: نوع مو بسیار نرم و ظریف است، مانند موهای بدن نوزاد تازه متولد شده. معمولا رنگدانه ندارد.
 • ترمینال: مو بلند و ضخیم و معمولاً بسیار تیره است.
 • Vellus: فولیکول‌های مو کوتاه هستند. ممکن است در هر جایی به جز کف پا، پشت گوش، لب‌ها و کف دست‌ها یا روی بافت‌ها رشد کنند.
همچنین بخوانید  تاثیر فوق العاده صدا بر موفقیت شما | 9 روش کنترل صدا

12. سندرم بوی ماهی

هنگامی که فردی مبتلا به تری متیل آمینوری است که در عامیانه به عنوان سندرم بوی ماهی شناخته می‌شود، از طریق عرق، نفس بازدم و ادرار خود بوی نامطبوعی از بدن خود منتشر می‌کند که یادآور بوی ماهی گندیده است.

این زمانی اتفاق می‌افتد که بدن قادر به تجزیه ترکیب آلی تری متیل آمین نیست، که این بوی قوی «ماهی» را تولید می‌کند.

به نظر می‌رسد که سندرم بوی ماهی در افرادی که دارای جهش های خاص ژن FMO3 هستند رخ می‌‎دهد. این ژن به بدن دستور می‌دهد تا آنزیم‌هایی تولید کند که ترکیبات آلی مانند تری متیل آمین را تجزیه می‌کنند.

قدرت بوی نامطبوع می‌تواند در زمان و همچنین بین افراد متفاوت باشد. با این حال، ماهیت این وضعیت معمولاً تأثیر شدیدی بر زندگی روزمره و سلامت روانی افراد دارد.

محققان می‌افزایند: «بیماران همچنین اعتراف می‌کنند که از وضعیت خود احساس شرم و ناراحتی می‌کنند و مواردی از اقدام به خودکشی نیز مشاهده شده است».

راههای کنترل و درمان شامل تغییرات رژیم غذایی برای حذف یا کاهش حضور پیش سازهای‌تری متیل آمین (موادی که این ترکیب از آنها مشتق می‌شود) باشد.

13. بی خوابی کشنده

همه ما می‌دانیم که خواب نداشت خواب باکیفیت می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی و رفاه افراد، از سلامت جسمی گرفته تا سلامت روانی، تأثیر بگذارد.

بی خوابی کشنده یکی از بیماری های عجیب و یک اختلال مغزی است که در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد.

در حالی که بسیاری از ما می‌توانیم برای بهبود بهداشت خواب خود تغییرات مناسبی در سبک زندگی خود ایجاد کنیم و از تأثیر کم‌خوابی جلوگیری کنیم، متأسفانه تعداد کمی از افراد با بیماری نادری به نام بی‌خوابی کشنده دست و پنجه نرم می‌کنند.

این عارضه یک اختلال ژنتیکی مغزی است که در آن فرد انواع شدید بی خوابی را تجربه می‌کند که در نهایت منجر به “تخریب جسمی و روانی قابل توجهی” می‌شود.

علاوه بر این، بی خوابی کشنده ممکن است بر سیستم عصبی ما تأثیر بگذارد، که فرآیندهایی مانند تنفس، ضربان قلب و دمای بدن را تنظیم می‌کند.

در این بیماری، پروتئین‌های آسیب دیده در تالاموس، ناحیه‌ای از مغز که نقش مهمی در توانایی فرد برای حرکت و احساس دارد، انباشته می‌شوند. این باعث آسیب به سلول‌های مغز می‌شود و منجر به علائم شدید جسمی و روحی می‌شود که این بیماری ایجاد می‌کند.

گاهی داروهای ضد روان پریشی و داروهای مورد استفاده برای مبارزه با مالاریا می‌توانند این بیماری را کنترل کنندولی در حال حاضر، هیچ درمانی برای بی خوابی کشنده وجود ندارد و تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه دارد.

 

سخن آخر

همه افراد در جهان از یک بیماری رنج برده‌اند و همه اعضای بدن مستعد ابتلا هستند. با این حال، بسیاری از این شرایط با مراقبت مناسب و اقدامات پیشگیرانه قابل اجتناب هستند.

مراقب خودتون باشید.

admin
admin
چطور بود؟
+1
1
+1
+1
+1
+1
1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط