Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ روان‌شناسی @ 25 نشانه نیاز به تراپیست

25 نشانه نیاز به تراپیست

by | 23 خرداد 1402 | روان‌شناسی | 0 comments

تخمین زده می‌شود که از هر پنج انسان، یک نفر با مشکلات سلامت روان دست و پنجه نرم می‌کند. اگر احساس می‌کنید که سلامت روان شما بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تراپیست حرفه‌ای را در نظر بگیرید. اولین قدم برای بهبود این است که تشخیص دهید مشکلی وجود دارد و کاری وجود دارد که می‌توانید برای آن انجام دهید.

درمان می‌تواند با فراهم کردن فضایی بدون قضاوت برای مقابله با تروما، استرس، اضطراب، اختلالات خلقی، مسائل مربوط به روابط و موارد دیگر، همچنین فضایی امن برای یادگیری راه‌های سالم برای مقابله و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

25 نشانه نیاز به درمان

نیاز به درمان روانی

در حالی که همه ما در زندگی با چالش‌هایی روبرو هستیم، نشانه‌های متعددی وجود دارد که ممکن است به کمک یک تراپیست حرفه‌ای نیاز باشد. اگر احساس خستگی می‌کنید یا کیفیت زندگی شما تحت تأثیر سلامت روانی شما قرار گرفته است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک تراپیست و روانشناس خوب پیدا کنید.

نکته: صحبت در مورد سلامت روان با متخصصین به هیچ عنوان نشانه ضعف شما نیست! اگر حس می‌کنید که نشانه‌های زیر را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با یک تراپیست تماس بگیرید.

در اینجا 25 نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است زمان مراجعه به یک تراپیست فرا رسیده باشد:

 1. اغلب احساس می کنید که تحت فشار هستید. وقتی متوجه شدید که دائماً زندگی خود را زیر سوال می‌برید و در انجام کارهای روزانه در محل کار یا خانه دچار مشکل هستید، مراجعه به یک روانشناس ایده خوبی است. افزایش استرس و احساس غرق شدن می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی یا اضطراب باشد که می‌تواند از طریق درمان مدیریت و رفع شود.
 2. افسردگی یا اضطراب با کیفیت زندگی شما تداخل دارد
  علائم افسردگی و اضطراب می‌تواند شامل احساس ناامیدی، کاهش انگیزه، افزایش انزوا، کاهش یا افزایش اشتها و مشکل در خواب باشد.
  اگر علائم شما بر توانایی شما برای انجام کارهای روزانه در خانه یا محل کار تأثیر می‌گذارد، وقت آن است که با یک تراپیست قرار ملاقات بگذارید. علاوه بر این، یکی دیگر از اقدامات خوب این است که با پزشک مراقبت‌های اولیه خود تماس بگیرید تا در مورد علائم فیزیکی که ممکن است داشته باشید یا یک روانپزشک در مورد گزینه‌های دارویی صحبت کنید.
 3. شما ضربه روحی را تجربه کردید
  تجربه تروما در گذشته یا اخیراً نیز می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که زمان دریافت کمک یک تراپیست فرا رسیده است. به هر حال، آسیب‌های ناشی از روابط گذشته می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روابط فعلی و آینده داشته باشد. در حالی که ما می‌توانیم با تروما به گونه ای متفاوت برخورد کنیم، پردازش احساسات پیچیده و پرداختن به احساس گناه و شرم می‌تواند قدرت بخش باشد.
 4. در روابط خود با افزایش تحریک پذیری مواجه می‌شوید
  تجربه یک تغییر ناگهانی در پویایی روابط یا مشکلات ارتباطی می‌تواند به این معنی باشد که زمان صحبت با یک تراپیست فرا رسیده است. نشان داده شده است که زوج درمانی تأثیر مثبتی بر رفاه عاطفی هر دو طرف دارد و می تواند راهی عالی برای یادگیری برخی از مهارت‌ها و تکنیک‌هایی باشد که رابطه شما را بهبود می‌بخشد. روابط می‌تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین داشتن یک مهمانی بی‌طرف حاضر می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را پردازش کنید و نیازهای خود را با خانواده یا شریک زندگی خود در میان بگذارید.
 5. در محل کار مشکل دارید
  اگر زندگی کاری شما بدتر می‌شود یا با افراد در محل کار مشکل دارید، وقت آن است که به یک تراپیست مراجعه کنید. عوامل استرس‌زای کار می‌توانند به سایر بخش‌های زندگی شما نفوذ کنند و علائم ذهنی و حتی جسمی قابل توجهی ایجاد کنند. اگر متوجه شدید که احساسات شما به طور مداوم منفی است و انجام کار دشوار است، یک تراپیست می‌تواند کمک کند.
 6. بیشتر یا کمتر از حد معمول می‌خورید یا می‌خوابید
  اگر متوجه شدید که عادات خواب و عادات غذایی شما تغییر کرده است، می‌تواند نشانه‌ای از عدم سلامت روان شما باشد. کم یا زیاد خوردن هر دو می‌تواند یک پاسخ استرس باشد. پرخوابی می‌تواند نشانه افسردگی و کم‌خوابی نشانه اضطراب باشد. هر چیزی که با آن سر و کار دارید، صحبت با یک روانشناس را در نظر بگیرید.
 7. نسبت به همه چیز احساس بی‌تفاوتی می‌کنید
  گاهی اوقات احساس بی‌تفاوتی کاملا طبیعی است، به خصوص اگر در فصل سختی هستید. با این حال، اگر همیشه این احساس را دارید، ممکن است با احساسات سنگین یا ضربه روحی زیادی روبرو باشید که بر قلب شما سنگینی می‌کند و بر توانایی شما برای عملکرد تأثیر می‌گذارد.
 8. عصبانی هستید
  احساس خشم و ناامیدی یک احساس معمولی است و خوب است، اما اگر عصبانیت شما از کنترل خارج شده باشد، اشکالی ندارد. اگر متوجه شدید که خشم شما از بین‌نمی رود و در حال تبدیل شدن به رنجش است، مهم است که در مورد آن با کسی صحبت کنید. عمل از روی دریچه خشم شما را به انجام کارهایی سوق می‌دهد که ممکن است بعداً پشیمان شوید.
 9. شما در سوگ عزیزانتان هستید
  اگر در غم مرگ یکی از عزیزانتان غمگین هستید و چندین ماه پس از آن در حال مبارزه هستید، صحبت با یک تراپیست می‌تواند مفید باشد. بسیاری از تراپیست‌ها سوگند خورده‌اند که به شما کمک کنند تا از دست دادن و غم و اندوه خود عبور کنید و به درک و معنای آن کمک کنند.
 10. با مصرف الکل یا مواد مخدر مقابله می‌کنید
  اگر متوجه شدید که برای تنظیم خلق و خو و احساسات خود به مواد مخدر و یا الکل متکی هستید، ممکن است به این مواد وابسته شده باشید. با توجه به عوارض مصرف گل و مخدرهای دیگر، یادگیری راه‌های دیگر مقابله قبل از بروز یک مشکل جدی می‌تواند یک مزیت بزرگ درمانی باشد.
 11. شما در حال حفظ اسرار هستید
  همه ما رازهایی داریم، اما اگر از افراد مهم زندگی خود رازهایی را مخفی می‌کنید، یا اطلاعاتی مانند مکان یا تلفن خود را مخفی می‌کنید، می‌تواند برای دیگران یک علامت قرمز درخشان باشد که چیزی در حال وقوع است. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید چیزی را با افراد مهم زندگی‌تان به اشتراک بگذارید، مهم است که با یک تراپیست صحبت کنید تا آنچه را که در حال وقوع است حل کنید یا خطر آسیب رساندن به آن روابط مهم دیگر را داشته باشید.
 12. شما در حال تجربه خستگی مداوم هستید
  خستگی، و خشم یا عصبانیت بیش از حد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. ممکن است احساس کنید تحت تأثیر وظایف یا نگرانی‌ها قرار گرفته‌اید. ممکن است نتوانید بخوابید یا حتی نفس بکشید. استرس و استرس بیش از حد می‌تواند باعث مشکلات سلامتی قابل توجهی شود. با این حال، خستگی اغلب به دنبال یا ناشی از نگرانی‌های مربوط به سلامت روان است. همه عصبانی می‌شوند. حتی یک خشم کوتاه هم مضر نیست. در صورت تداوم، نامتناسب بودن با شرایط یا تبدیل شدن به رفتارهای خشونت آمیز یا احتمالاً مضر، جستجوی حمایت برای این احساسات می‌تواند کمک کننده باشد.
 13. خود را در حال انزوا و کناره‌گیری اجتماعی می‌بینید
  آیا از رویدادهای اجتماعی اجتناب می‌کنید و خود را منزوی می‌کنید؟ اگر از مکان‌ها، فعالیت‌ها و افرادی که همیشه از آنها لذت می‌بردید دور می‌شوید، می‌تواند ارزش آن را داشته باشد که درمان را امتحان کنید. ممکن است به این دلیل باشد که شما تمام علاقه خود را از دست داده‌اید. یا شاید در کنار آمدن با مردم مشکل دارید. شاید شما با ناامنی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید و نزدیک شدن بیش از حد به کسی بسیار چالش برانگیز است. بسیاری از ما با عشق و حمایت تمام تلاش خود را می‌کنیم، بنابراین اگر عقب نشینی می‌کنید، نشانه مهمی است که چیزی درست نیست. یک تراپیست می‌تواند برای غلبه بر باورهای محدودکننده، تنظیم تفکر مشکل‌ساز یا کمک به یادگیری مهارت‌های ارتباطی بهتر، با شما همکاری کند.
 14. احساس گیر افتادن یا کمبود انگیزه می‌کنید
  احساس اینکه همه چیز در حال تغییر نیست و شما در روز فعالیت کمتری دارید، می‌تواند نتیجه اضطراب یا تغییرات خلقی باشد. جستجوی درمان می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد اینکه چرا این اتفاق می‌افتد و چه چیزی باعث این احساسات می‌شود، خودآگاهی بیشتری پیدا کنید. یک تراپیست می‌تواند شما را تشویق کند که شروع به شناسایی افکار و رفتارهای خاصی کنید که ممکن است شما را در این چرخه نگه دارد. کار با یک تراپیست می‌تواند منجر به بهبود خلق و خوی شما، کاهش اضطراب و یافتن راه‌های جدید برای گذر از هرگونه بی‌انگیزگی شود. وقتی شروع به ساختن پایه‌ای سالم کنید، احساس بهتری خواهید داشت.
 15. شما دائماً از دوستان و خانواده راهنمایی می‌خواهید
  عزیزان شما دوستان شما هستند و نه تراپیست! این یک چیز خوب است. به ما اجازه می‌دهد تا مرزها را از آشفتگی و تار شدن حفظ کنیم. اگر متوجه شدید که دوستان و خانواده‌تان به تابلوی صدای معمولی شما تبدیل شده‌اند، وقت آن رسیده است که یک صفحه صوتی جدید پیدا کنید. در حالی که گاهی اوقات صحبت کردن با کسانی که از قبل می‌شناسیم راحت‌ترین احساس را به شما می‌دهد، اما به این معنی نیست که موثرترین راه برای رها شدن است. در واقع، روی آوردن به افراد خاص به این دلیل که آنها به ما «احساس بهتری» می‌دهند، ممکن است در واقع علائم ما را فعال کند و به ما این امکان را بدهد که مدت بیشتری احساس گیرکردن کنیم.
 16. بعد از یک تغییر بزرگ در زندگی احساس گم شدن می‌کنید
  تغییرات زندگی می‌تواند هیجان انگیز باشد، اما همچنین می‌تواند باعث ترس یا عدم اطمینان شما شود. در اینجا چند زمان بالقوه وجود دارد که ممکن است زمان خوبی برای تماس با یک تراپیست باشد:
 • شما به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید یا از خانه نقل مکان کرده‌اید
 • شما در حال ایجاد تغییر شغلی هستید
 • احساس می‌کنید نمی‌دانید در مرحله بعد چه کاری انجام دهید
 • احساس می‌کنید خودتان را نمی‌شناسید یا چیزی گم شده است
 • متوجه می‌شوید که چه کسی قبلاً فکر می‌کردید واقعاً آن چیزی نیست که اکنون هستید.
 1. مشکلی دارید که باعث شرمندگی یا خجالت شما می‌شود
  آیا مسئله‌ای وجود دارد که باعث شرمساری شما می‌شود، و اگر دیگران بدانند که این اتفاق برای شما می‌افتد، آیا خجالت زده می‌شوید؟ نگه داشتن چیزها در بطری اغلب آنها را بدتر می‌کند. درمان می‌تواند یک خروجی عالی باشد و شما نیازی به تحمل بار آن ندارید. علاوه بر این، یک تراپیست زندگی خود را متعهد به کمک کرده است و به گونه‌ای آموزش دیده که قضاوت کننده نباشد. اگر احساس می‌کنید تحت تأثیر یک راز تاریک هستید، یک تراپیست می‌تواند همان شخصی باشد که شما به آن نیاز دارید.
 2. رابطه شما در حال مبارزه است
  آیا شما روزانه دعوا می‌کنید؟ آیا دعوا شما را ناامید می‌کند؟ آیا متوجه می‌شوید که فریاد می‌زنید؟ ممکن است در یک رابطه عاشقانه قرار داشته باشید که در آن درگیری دارید، دعوا می کنید و احساس می کنید که راضی نیستید. درمان می‌تواند به زوجین در روابط کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه به روش‌های سالم ارتباط برقرار کنند، بیاموزند که چگونه احساسات خود را به شیوه‌ای آسیب پذیر به اشتراک بگذارند، احساسات خود را ابراز کنند، زندگی جنسی عالی داشته باشند و الگوهایی را از آسیب‌های دوران کودکی که آنها را عقب نگه می‌دارد، رها کنند. رابطه درمانی می‌تواند فضای بسیار مثبتی برای ایجاد یک ارتباط معنادار باشد که همیشه می‌خواستید، در حالی که چالش‌های گذشته مربوط به تروما را رها کنید.
 3. رفتار یا احساسات پایه شما تغییر کرده است
  اگر معمولاً ساده‌ و راحت هستید و اخیراً متوجه شده‌اید که در بخش‌های زیادی از زمان‌ها تحریک‌پذیر هستید، یا معمولاً خلق و خوی مثبتی دارید و متوجه شده‌اید که اخیراً در تلاش برای دیدن چیزهای منفی یا عادی خود هستید. ( متفاوت از قبل است) وقت آن است که به یک درمانگر مراجعه کنید و علت آن را بررسی کنید. شاید «چرا» را بدانید، اما می‌توانید در «چگونگی» بازگشت به خط اصلی خود از کمک استفاده کنید.
 4. شما یک مشکل پزشکی یا درد مزمن دارید
  اگر با یک نگرانی پزشکی سر و کار دارید یا با درد مزمن دست و پنجه نرم می‌کنید، یک درمانگر می‌تواند برای شما مفید باشد. ما اغلب زمانی که علائم فیزیکی داریم به درمانگر فکر نمی‌کنیم، اما سلامت روانی و جسمی عمیقاً به هم مرتبط هستند. ما واقعاً نمی‌توانیم آنها را از هم جدا کنیم، و نگرانی در مورد یکی ناگزیر بر دیگری تأثیر می‌گذارد. اگر با یک مشکل پزشکی فیزیکی سر و کار دارید، این می تواند به شدت بر سلامت روانی شما تأثیر بگذارد، زیرا می‌تواند منجر به استرس اضافی یا احساس از دست دادن شود. علاوه بر این، ما می‌دانیم که نگرانی‌های مربوط به سلامت روان مانند اضطراب، استرس و افسردگی از نظر جسمی بر ما تأثیر می‌گذارد.
 5. در مورد چیزی نشخوار فکری یا وسواسی دارید
  اگر متوجه می‌شوید که مقدار زیادی از زمان شما صرف یک رویداد یا تعامل گذشته می‌شود،این می‌تواند شامل فکر کردن به خاطر آوردن در حین رانندگی، افزایش رویاهای پیرامون رویداد، بحث با دوستان و خانواده، جستجو در رسانه‌های اجتماعی دیگران درگیر و غیره باشد. هر زمان که متوجه شدید که درگیر یک رویداد یا تعامل گذشته شده‌اید، این راه مغز شما است که به شما می‌گوید در حال تلاش برای پردازش چیزی است و زمانی که برای مدتی ادامه می‌یابد، این راه مغز شما برای سیگنال دادن است که شاید شما این کار را نکنید. به تنهایی آن را به خوبی پردازش کنید.
 6. شما می‌خواهید روی سلامت روان خود سرمایه گذاری کنید
  برای واضح بودن، افراد برای حضور در آنها نیازی به “اشتباهی” ندارند. شرکت‌های بیمه برای بازپرداخت نیاز به تشخیص دارند، اما من افراد زیادی را نیز می‌بینم که هزینه‌های مشاوره زوجین را از جیب خود تامین می‌کنند، زیرا سلامت روان چیزی است که برای آنها مهم است و می‌خواهند زمان، انرژی و پول خود را روی آن سرمایه‌گذاری کنند.
 7. راهبردهای مقابله ای معمول شما پیامدهای دردناک یا نامطلوب دارند
  گاهی اوقات راهبردهای مقابله‌ای که ناراحتی را در کوتاه مدت کاهش می‌دهند، پیامدهای طولانی مدت دردناک یا نامطلوبی دارند. به عنوان مثال، فرض کنید شما دارای اضطراب اجتماعی هستید. برای جلوگیری از این احساس ناراحت کننده، ممکن است از تنظیمات اجتماعی اجتناب کنید. در کوتاه مدت، این استراتژی ممکن است موفق به نظر برسد. در دراز مدت، ممکن است این باور شما را تقویت کند که محیط‌های اجتماعی تهدیدکننده هستند و منجر به افزایش انزوا می‌شوند. ممکن است در آرزوی داشتن روابط معنادار تری باشید، اما نمی‌دانید چگونه به آنجا برسید. کار با یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی‌های جدیدی برای مدیریت احساسات ناراحت‌کننده ایجاد کنید تا در توانایی شما برای دنبال کردن تجربیاتی که برای شما مهم هستند، تداخل نداشته باشند.
 8. شما به یک فرد خنثی نیاز دارید تا چیزی را از سینه خود دور کند
  خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که شما چیزی را تجربه می‌کنید و دوست دارید با کسی در مورد آن صحبت کنید. این می تواند شکایت در مورد مشکلی باشد که با رئیس خود دارید یا برای جشن گرفتن، مرزی که اخیراً با مادرشوهر خود ایجاد کرده‌اید. شما لزوماً نمی‌خواهید دوستان، خانواده ما را بر دوش بکشید یا احساس کنید که وظیفه آنها این است که به صحبت‌های شما گوش دهند. شما فقط می‌خواهید افکار و احساسات ما شنیده و تأیید شوند. این زمانی است که درمان ممکن است مکان مناسبی برای شما باشد. شما می‌توانید در مورد هر چیزی که می‌خواهید برای مدت طولانی صحبت کنید بدون اینکه نگران نظرات یا واکنش مخاطبان خود باشید.
 9. فکر می‌کنید باید!
  اگر این فکر را دارید که «آیا باید به یک درمانگر مراجعه کنم؟» این به تنهایی به من می‌گوید که اوضاع برای شما خوب نیست. بنابراین بله، شاید صحبت با یک متخصص بی‌طرف و واجد شرایط می‌تواند مفید باشد. دوستان و خانواده ما، اگرچه ممکن است خوش نیت باشند، اما همیشه بهترین کسانی نیستند که بتوانیم درباره مشکلاتمان با آنها صحبت کنیم. این به این دلیل است که برای آنها بسیار سخت تر است که واقعاً عینی باشند زیرا شما را شخصاً می‌شناسند. همچنین، آنها ممکن است سوگیری ناخودآگاه یا برنامه شخصی خود را داشته باشند. اگر کسی را ندارید که احساس می‌کنید می‌توانید با خیال راحت با او صحبت کنید و یا فکر می‌کنید که درمان ممکن است کمک کند، پس ارزش کاوش را دارد. حتی اگر مطمئن نیستید که در مورد چه چیزی در درمان صحبت می‌کنید، وظیفه درمانگر این است که از شما سؤالات درستی بپرسد تا احساسات شما را پردازش کند. اگر به این نتیجه رسیدید که درمان مناسب نیست، لازم نیست در درمان باقی بمانید، بنابراین واقعاً با بررسی این گزینه چیز زیادی برای از دست دادن ندارید.
همچنین بخوانید  روان درمانی
همچنین بخوانید  5 دلیل اصلی برای معتاد شدن

مزایای مراجعه به یک تراپیست چیست؟

مراجعه به یک تراپیست بخش مهمی از برخورد با مسائل مربوط به سلامت روان است و دیدن یک درمانگر فواید زیادی دارد. فواید درمان متعدد است و اثربخشی درمان به خوبی مستند شده است. سلامت روان می‌تواند بر سلامت جسمانی تأثیر بسزایی بگذارد، بنابراین اگر یا زمانی که بیماری مزمن دارید یا علائم فیزیکی دارید، پزشک مراقبت‌های اولیه ممکن است شما را به یک درمانگر ارجاع دهد.

مزایای داشتن یک درمانگر عبارتند از:

 • شنیدن از فردی که دیدگاهی بی‌طرفانه دارد
 • فرصتی برای پردازش تجربیات قبلی و آسیب‌های گذشته به روشی سالم
 • یادگیری روش‌های سالم و مهارت‌های مقابله‌ای برای مدیریت استرس، افسردگی و اضطراب.
 • افزایش اعتماد به نفس و ایجاد یک تصویر سالم از خود و عزت نفس.

به چه نوع درمانی نیاز دارم؟

نوع درمان روانی

انواع مختلفی از متخصصان سلامت روان وجود دارد که می‌توانید برای درمان به آنها مراجعه کنید. به استثنای روانپزشکان که دارای مدرک پزشکی هستند، متخصصان سلامت روان دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در رشته خود هستند. آنها چندین هزار ساعت سابقه کار تحت نظارت را پس از فارغ التحصیلی تکمیل کرده‌اند و یک آزمون گواهینامه ملی را گذرانده‌اند. مهم است که به خاطر داشته باشید که انواع مختلف درمان می تواند به نیازهای مختلف کمک کند.

انواع مختلف متخصصان سلامت روان می‌توانند به نگرانی‌های مختلف کمک کنند:

 • روانشناس: روانشناسان می‌توانند تست‌های استاندارد شده‌ای را انجام دهند که می‌تواند تشخیص اختلال یادگیری، اوتیسم یا سایر اختلالات سلامت روان را تایید کند. اگر به دنبال تایید و درمان تشخیصی هستید که نیاز به آزمایش گسترده دارد، یک روانشناس می‌تواند منبع خوبی باشد.
 • روانپزشک: روانپزشکان در اختلالات مغزی تخصص دارند و در حالی که بسیاری از آنها به طور فعال خدمات درمانی ارائه نمی دهند، برخی نیز وجود دارند که این کار را انجام می دهند. یک روانپزشک معمولاً ارزیابی های دارویی را ارائه می دهد و داروهایی را برای بیماری های روانی تجویز می کند. اگر علائم سلامت روان شما با کیفیت زندگی و وظایف روزانه شما تداخل دارد، یک روانپزشک می تواند منبع خوبی برای کمک به شما برای یافتن یک رژیم دارویی مناسب برای شما و نیازهای شما باشد.
 • مشاور: مشاوران با افراد در هر سنی کار می کنند و می توانند زمینه های تخصصی مختلفی داشته باشند. اگر می‌خواهید از آسیب‌های دوران کودکی عبور کنید و خودآگاهی و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، ممکن است یک مشاور برای نیازهای شما مناسب باشد.
 • مددکار اجتماعی بالینی: مددکاران اجتماعی در ارزیابی و درمان افراد در چارچوب محیط و حمایت های اجتماعی مهارت دارند. یک مددکار اجتماعی بالینی ممکن است برای شما مناسب باشد اگر چالش‌های زندگی را تجربه می‌کنید که شامل دوستان، محل کار، مدرسه و سایر سیستم‌ها می‌شود.
 • درمانگر ازدواج و خانواده: درمانگران ازدواج و خانواده در سیستم‌های خانواده و زوج تخصص دارند و به طور خاص برای کار با افرادی که دارای چالش‌های ارتباطی هستند آموزش دیده‌اند. خانواده درمانگر ممکن است برای شما مناسب باشد.
همچنین بخوانید  افسردگی چیست؟ چگونه به طور طبیعی آن را درمان کنیم؟


اگر قبلاً درمان را امتحان کرده باشم و کارساز نباشد چه؟

درمان یک عصای جادویی یا یک راه حل آسان برای همه مشکلات شما نیست. برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خود به قصد، فداکاری و پشتکار نیاز دارد. ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که یک تراپیستدر زمینه‌ای که برای آن به درمان مراجعه کرده‌اید تخصص نداشته باشد و ممکن است لازم باشد شما را به ارائه دهنده دیگری ارجاع دهد.

بسیاری از اوقات افراد به درمان مراجعه می‌کنند و انتظارات غیرواقعی از آنچه این فرآیند مستلزم آن است دارند. در حالی که یک درمانگر می‌تواند دیدگاه متفاوتی به شما بدهد و ایده‌هایی در مورد چگونگی مدیریت بهتر استرس به شما ارائه دهد، مسئولیت ایجاد تغییرات لازم در زندگی بر عهده شماست.

شما می‌توانید تمام منابع و حمایت‌های دنیا را داشته باشید، اما تغییر از درون شروع می‌شود و برخی از افراد در حال درمان هستند، اما هیچ تمایلی برای تغییر یا رشد ندارند. درمان ممکن است احساس ناراحتی کند زیرا شما را به چالش می‌کشند، اما هرگز نباید احساس کنید که از نظر عاطفی ناامن هستید یا از نظر عاطفی مورد حمله قرار می‌گیرید.

چگونه تراپیست مناسب را پیدا کنیم؟

انتخاب یک درمانگر گام مهمی در دریافت کمک است. این مهم است که با یک متخصص سلامت روان کار کنید که به او اعتماد دارید و فکر می‌کنید بهترین علاقه شما را در قلب دارد. شما باید با یک متخصص سلامت روان کار کنید که از نظر فرهنگی حساس باشد و بتواند به آرامی شما را به چالش بکشد. اگر احساس می‌کنید آنچه را که از تجربه درمانی خود نیاز دارید دریافت نمی‌کنید، با درمانگر خود صحبت کنید و به او بگویید که چه احساسی دارید.

در حالی که اکثر درمانگران در زمینه مقابله با افسردگی و اضطراب آموزش دیده‌اند، تخصص‌های متعدد دیگری وجود دارد که درمانگران می‌توانند در آنها آموزش‌های بیشتری دریافت کنند. در مورد آنچه فکر می‌کنید به کمک یک درمانگر آینده‌نگر صحبت می‌کنید صادق باشید و بپرسید که آنها در درمان چه کاری انجام می‌دهند. به شما کمک می‌کند تا چالش‌های خود را برطرف کنید.

سئوالات متداول

چه علائمی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است به روانشناس یا مشاور مراجعه کنم؟

علائم ممکن است شامل احساس غرق شدن، تجربه افکار یا احساسات منفی مداوم، مشکل در عملکرد روزمره، تغییر در اشتها یا الگوی خواب و سوء مصرف مواد باشد.

چگونه می توانم بفهمم که آیا مشکلات من به اندازه ای جدی است که نیاز به کمک حرفه ای داشته باشد؟

اگر مشکلات شما بر توانایی شما برای عملکرد عادی در زندگی روزمره تأثیر می‌گذارد یا باعث ناراحتی قابل توجهی می‌شود، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

اگر تشخیص سلامت روانی خاصی نداشته باشم می توانم به روانشناس یا مشاور مراجعه کنم؟

بله، روانشناسان و مشاوران می‌توانند به انواع نگرانی‌های مربوط به سلامت روان کمک کنند، حتی اگر تشخیص خاصی نداشته باشید.

یک روانشناس یا مشاور در چه مواردی می تواند به من کمک کند؟

آنها می‌توانند به طیف وسیعی از مسائل، از جمله اضطراب، افسردگی، مشکلات رابطه، ضربه، غم و اندوه و از دست دادن، و مدیریت استرس کمک کنند.

چگونه روانشناس یا مشاوری را پیدا کنم که برای من مناسب باشد؟

می‌توانید توصیه‌هایی را از پزشک، دوستان یا خانواده خود بخواهید، یا به صورت آنلاین متخصصانی را جستجو کنید که در زمینه‌هایی که شما به کمک نیاز دارید، تخصص دارند.

در اولین جلسه با روانشناس یا مشاور چه انتظاری باید داشته باشم؟

اولین جلسه شما احتمالاً شامل بحث در مورد نگرانی‌ها و اهداف شما خواهد بود و تراپیست از شما سؤالاتی می‌پرسد تا شما را بهتر بشناسد.

هر چند وقت یک بار باید به روانشناس یا مشاورم مراجعه کنم؟

دفعات ویزیت‌ها به نیازهای فردی و برنامه درمانی شما بستگی دارد و با همکاری تراپیست شما تعیین می‌شود.

آیا هر چیزی که به روانشناس یا مشاورم می گویم محرمانه خواهد ماند؟

بله، درمانگران طبق دستورالعمل‌های اخلاقی و قانونی موظف هستند که تمام اطلاعات مشتری را محرمانه نگه دارند، به استثنای چند مورد، مثلاً اگر برای خود یا دیگران خطری ایجاد کنید.

اگر با روانشناس یا مشاورم احساس راحتی نکنم چه؟

این مهم است که با درمانگر خود احساس راحتی کنید، بنابراین اگر احساس می‌کنید مناسب نیست، اشکالی ندارد که شخص دیگری را امتحان کنید.

آیا می توانم یکی از اعضای خانواده یا دوست خود را به جلسات درمانی خود بیاورم؟

این به شما و درمانگرتان بستگی دارد، اما حضور یک پشتیبان در برخی موارد می‌تواند مفید باشد.

آیا احساس ناراحتی یا آسیب پذیری در طول درمان طبیعی است؟

بله، درمان می‌تواند یک فرآیند چالش برانگیز و احساسی باشد و معمولاً گاهی اوقات احساس ناراحتی یا آسیب پذیری می‌کنید.

آیا درمان می تواند به من کمک کند حتی اگر تشخیص سلامت روانی نداشته باشم؟

بله، درمان می‌تواند به طیف وسیعی از نگرانی‌ها از جمله مدیریت استرس، رشد شخصی و بهبود روابط کمک کند.

جمع بندی

درمان روانشناختی، مانند مشاوره یا درمان، می‌تواند برای انواع نگرانی‌های سلامت روان مفید باشد. برخی از علائمی که ممکن است از دیدن یک مشاور یا روانشناس بهره‌مند شوید عبارتند از: احساس غرق شدن یا گیر افتادن، تجربه افکار یا احساسات منفی مداوم، مشکل در عملکرد روزمره، تغییر در اشتها یا الگوهای خواب و سوء مصرف مواد. دلایل دیگر برای جستجوی کمک حرفه‌ای می‌تواند شامل مشکلات رابطه، آسیب، غم و اندوه و از دست دادن، و مدیریت استرس باشد. توجه به این نکته مهم است که برای کمک گرفتن از یک مشاور یا روانشناس نیازی به تشخیص سلامت روان خاصی ندارید و درمان می‌تواند برای رشد شخصی و بهبود روابط نیز مفید باشد. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید از درمان روانشناختی بهره‌مند شوید، همیشه ایده خوبی است که با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید تا در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید و گزینه‌های خود را بررسی کنید.

admin
admin
چطور بود؟
+1
1
+1
3
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط