Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ ورزش @ 6 مهارت اساسی شنا که همه باید بیاموزند

6 مهارت اساسی شنا که همه باید بیاموزند

by | 15 مرداد 1402 | ورزش | 0 comments

شنا یک راه سرگرم کننده برای گذراندن یک بعد از ظهر تابستانی است و در عین حال مزایای سلامتی مختلفی مانند بهبود خلق و خو و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را به همراه دارد. اگرچه شنا ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد، اما برای کودکان و بزرگسالانی که به آب عادت ندارند می‌تواند ترسناک باشد. این فعالیت به قدرت کامل بدن، تکنیک‌های تنفسی مناسب و مهارت‌های هماهنگی برای حرکت با اطمینان نیاز دارد.

در اینجا چند تکنیک اساسی شنا وجود دارد که هر کودک و بزرگسالی باید بداند تا در آب احساس شادی، راحتی و امنیت کند.

1. ورود و خروج ایمن از آب

ورود و خروج ایمن از آب

اگرچه ممکن است برای بزرگسالان آسان به نظر برسد، اما ورود و خروج ایمن از استخر یکی از اولین مهارت‌های اساسی شنا است که یک کودک باید یاد بگیرد. آنها می‌توانند با یادگیری نحوه نشستن و حرکت آهسته در آب، از آسیب جلوگیری کنند و اعتماد به نفس ایجاد کنند. مهمتر از همه، آنها باید بدانند که چگونه به سرعت خود را از استخر خارج کنند، چه با استفاده از پله‌ها یا بالا و پایین کشیدن خود در مناطقی که نردبان در دسترس نیست. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به اندازه کافی قوی است که بتواند به طور مستقل از استخر خارج شود یا به او کمک کنید تا زمانی که بتواند به طور مستقل این مهارت را انجام دهد.

2. تنفس مناسب

تنفس مناسب در شنا کردن

برای بچه‌های کوچک، این ایده که سرشان را زیر آب بگذارند و نتوانند نفس بکشند می‌تواند بسیار ترسناک به نظر برسد. در حالی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، تنفس صحیح یکی از حیاتی‌ترین مهارت‌های شنا است که همه افراد برای زنده ماندن در آب به آن نیاز دارند. شما می‌توانید با کمک به کودک خود در کنترل تنفس بدون بلعیدن، به او کمک کنید تا اعتماد به نفس پیدا کند و از شنا لذت ببرد. بزرگسالان و کودکان می‌توانند تکنیک‌های تنفس صحیح شنا را با مراحل زیر بیاموزند:

 1. در عمق سینه، رو به دیوار استخر بایستید.
 2. دستان خود را روی لبه استخر قرار دهید.
 3. از ناحیه کمر خم شوید، نفس بکشید و صورت خود را در آب قرار دهید.
 4. هوای ریه‌های خود را به آرامی اما با قدرت از طریق دهان و بینی خارج کنید.
 5. هنگام بازدم به سمت سطح آب، سر خود را به یک طرف خم کنید.
 6. هنگامی که دهان شما از بالای آب بیرون آمد، نفس بکشید.
 7. تمرین را تکرار کنید، به سمت راست و سپس به سمت چپ برسید.
همچنین بخوانید  هفته دیلود یعنی چه؟ و هر چند وقت یکبار باید دیلود کنید؟

هنگام حرکت رو به جلو در اکثر حرکات شنا، ترفند این است که وقتی سرتان زیر آب است، از بینی و دهان نفس خود را خارج کنید و سپس بتوانید سر خود را از آب بیرون بیاورید تا قبل از اینکه سر خود را زیر آب قرار دهید، نفس کامل بکشید. یادگیری زمان‌بندی نفس‌هایتان با حرکت‌ها باعث می‌شود نتوانید ریتم خود را تنفس کنید و خودتان را خسته نکنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا حرکات سریعتر و هماهنگ‌تری در آب انجام دهید.

3. شناور

شناور شدن

یادگیری نحوه شناور کردن و آج زنی در آب ضروری است. اگر به طور تصادفی در آب افتادید یا نتوانستید به لبه استخر برسید، دانستن نحوه شناور کردن یا پا گذاشتن روی آب می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که کسی برای کمک بیاید.

شناور شدن بر روی پشت معمولا راحت‌ترین کار است. هنگامی که به کودکان شناور شدن را آموزش می‌دهید، در آب تا کمر بمانید و آنها را از پشت حمایت کنید تا زمانی که بتوانند به تنهایی شناور شوند. برای بزرگسالان، یادگیری شناور شدن در آب تا قفسه سینه آسان‌تر است، اما در صورت نیاز حتماً کسی را در آنجا داشته باشید که از شما حمایت کند.

هنگام پا گذاشتن روی آب، ترفند این است که پاها را با حرکت دوچرخه حرکت دهید در حالی که بازوها را به سمت بیرون گرفته‌اید و با دستان جمع شده می‌چرخانید. همانطور که کودکان در آب قوی‌تر می‌شوند، قدم زدن و شناور شدن به مهارت‌های ضروری برای کمک به آنها در شنای مستقل تبدیل می شود. این تکنیک‌ها آنها را ایمن‌تر می‌کند و اعتماد به نفس آنها را در آب افزایش می‌دهد.

4. اندام های هماهنگ

تمام اعضای بدن باید هنگام شنا با هم هماهنگ باشند. شما باید بتوانید ماهیچه‌های کمر، شکم و باسن خود را به صورت هماهنگ حرکت دهید تا شنا به جلو ادامه دهید، ابتدا دستان خود را از میان آب بریده و سپس آرنج‌ها و سپس بدن خود را ادامه دهید.

شناگران مبتدی اغلب با تمام دست و پا در آب می‌ریزند، زیرا زمان می‌برد تا احساس کنید اندام شما چگونه باید حرکت کند. همچنین عادت کردن به حرکت دادن ماهیچه‌های کمر، لگن و شکم برای قدرت دادن به جلو، زمان می‌برد. یادگیری این تکنیک‌های اساسی شنا تضمین می‌کند که می‌توانید اندام‌های خود را هماهنگ کنید تا سر خود را بالای آب نگه دارید و شروع به تقویت مهارت‌های شنا کنید.

همچنین بخوانید  نحوه محاسبه کالری مورد نیاز برای عضله سازی در 6 مرحله آسان

5. لگد زدن

اگر می‌خواهید در شنا تسلط داشته باشید، یادگیری نحوه لگد زدن نیز یک مهارت ضروری است. لگد زدن یک پایه اساسی برای بسیاری از حرکات پیشرفته شنا است. شناگران مبتدی می‌توانند لگد زدن خود را با گرفتن کناره استخر تمرین کنند، اجازه دهند بدن خود به سمت بالا شناور شود و در حالی که بالاتنه خود را بالای آب نگه می‌دارند، لگد بزنند. همچنین ممکن است از کیک بورد برای حمایت از بدن استفاده کنید زیرا به لگد زدن و حرکت به جلو در آب عادت می‌کنید.

هنگامی که در لگد زدن تسلط پیدا کردید، ترکیب حرکات شنای هماهنگ‌تر، مانند ضربات، آسان‌تر خواهد بود.

6. حرکت های ابتدایی شنا

شنا کردن

پس از تسلط بر مهارت‌های اولیه شنا، می توانید چند ضربه آسان را امتحان کنید. کرال جلو یا استروک آزاد ایده آل است زیرا حرکتی پایدار و ملایم مناسب برای مبتدیان ارائه می‌دهد. این یک حرکت محبوب و همه کاره است که همچنین می‌تواند عضلات شما را بسازد و تقویت کند.

برای انجام خزیدن جلو، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از روی شکم شروع کنید و هر دو دست را به سمت جلو کشیده، پاها را به سمت عقب کشیده و سر را به سمت بالا بکشید.
 2. سر خود را پایین نگه دارید و فقط برای نفس کشیدن بچرخید.
 3. پاهای خود را به طور متناوب به باسن لگد بزنید، انگشتان پا را نوک تیز نگه دارید و مچ پا را شل نگه دارید و زانوها را کمی خم کنید.
 4. یک دست را به سمت جلو دراز کنید تا آب را بگیرید و کف دست به سمت پایین باشد.
 5. همانطور که بازوی شما از آب به پایین می‌کشد نفس بکشید، و در حین انجام این کار، حرکت را با بازوی دیگر خود بلند کرده و تکرار کنید.

هر قسمت از این حرکت باید مکمل دیگری باشد و در عین حال بدن شما را متعادل و روان نگه می دارد. هنگامی که بر خزیدن جلو مسلط شدید، می‌توانید به راحتی در آب سر بخورید. سایر ضربات مبتدی شامل حرکت پهلو، پروانه و کرال پشت است.

همچنین بخوانید  فواید شیک پروتئینی!

سئوالات متداول

حرکت های اصلی شنا چیست؟

حرکات پایه شنا عبارتند از سبک آزاد (که به عنوان کرال جلو نیز شناخته می‌شود)، کرال سینه، کرال پشت و پروانه.

وضعیت مناسب بدن برای شنا چیست؟

وضعیت مناسب بدن برای شنا افقی با بدن موازی با سطح آب و سر در حالت خنثی است.

چگونه هنگام شنا نفس می کشی؟

شما باید از طریق دهان دم و بازدم را از طریق بینی یا دهان در حالی که سر خود را به پهلو بچرخانید در زمان آزاد و کرال پشت انجام دهید. در حین کرال سینه و پروانه، در مرحله بهبودی حرکت باید نفس بکشید.

اهمیت لگد زدن در شنا چیست؟

لگد زدن در شنا بسیار مهم است زیرا به حرکت بدن به جلو و حفظ تعادل و ثبات در آب کمک می‌کند.

حالت جریان در شنا چیست؟

حالت استریم لاین حالتی است که برای به حداقل رساندن مقاومت در برابر آب و افزایش سرعت استفاده می‌شود. این شامل دراز کردن بازوها و پاها به صورت مستقیم و فشار دادن آنها به هم و در عین حال نگه داشتن بدن در یک فرم محکم و روان است.

فواید شنا چیست؟

شنا یک ورزش کم تاثیر است که می‌تواند سلامت قلب و عروق، قدرت و استقامت عضلات، انعطاف پذیری و تناسب اندام کلی را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و سلامت روان را بهبود بخشد.

چگونه می توانید تکنیک شنا خود را بهبود بخشید؟

می‌توانید با تمرین منظم، دریافت بازخورد از یک مربی یا شناگر ماهر، شکستن اجزای مختلف هر ضربه و تمرکز بر وضعیت مناسب بدن، تنفس و زمان‌بندی، تکنیک شنای خود را بهبود بخشید.

هنگام شنا چه نکات ایمنی را باید رعایت کرد؟

شما باید همیشه در یک منطقه تحت نظارت شنا کنید، هرگز به تنهایی شنا نکنید و قوانین و دستورالعمل‌های استخر یا بدنه آبی که در آن شنا می‌کنید را رعایت کنید. همچنین باید از محدودیت‌های خود آگاه باشید و در صورت نیاز استراحت کنید و در صورت لزوم از شنا خودداری کنید. شما احساس بیماری می‌کنید یا شرایط پزشکی دارید که می‌تواند ایمنی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

admin
admin
چطور بود؟
+1
+1
1
+1
1
+1
+1
+1
1
+1
2

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط