Generic selectors
Exact matches only
جستجو بر اساس عنوان
جستجو بر اساس مطلب
Post Type Selectors
بر اساس دسته بندی
آی تی
اصناف و صنایع
اقتصاد
امور زنان
بلاکچین و ارز دیجیتال
بهترین ها
تعمیرات
تغذیه
تکنولوژی
توسعه مهارت‌ها
حیوانات خانگی
خانه و دکوراسیون
داستان کوتاه/ نقد ادبی
دسته‌بندی نشده
رابطه و ازدواج
رهبری و مدیریت
روان‌شناسی
رویدادها
سبک زندگی
سرگذشت‌ها
سلامت
سلامت عمومی
طبیعت و محیط زیست
علم و فناوری
فیلم و سرگرمی
گردشگری
مارکتینگ
مد و زیبایی
مدیریت و کسب‌وکار
موبایل و کامپیوتر
موسیقی
نوشته های خواندنی
هنر و ادبیات
هنرهای تجسمی
ورزش
پذیرش پست مهمان در یونویس
خبر فوری
خانه @ سلامت @ روان‌شناسی @ چگونه می‌ توان احساس خوشبختی کرد؟

چگونه می‌ توان احساس خوشبختی کرد؟

by | 18 آبان 1401 | روان‌شناسی, سبک زندگی | 0 comments

مقوله خوشبختی همواره در طول تاریخ انسان مورد بحث بوده است. ما انسان‌ها همیشه بصورت مستقیم یا غیرمستقیم می‌کوشیم که احساس خوشبختی را در خود و یا حتی در دیگران شکوفا کنیم. آیا واقعا رسیدن به این هدف آنقدر سخت است که قرن‌ها انسان را درگیر خود کرده؟ راز پنهان رسیدن به خوشبختی چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات باید بدانیم چه چیزهایی ما را در راه رسیدن به خوشبختی قرار می‌دهند. متاسفانه در دنیای مادی امروزی بسیاری از مردم خوشبختی را در مادیات می‌بینند در صورتی که ثروت، تنها یکی از معدود فاکتورهای خوشبختی است. در صورتی که مثبت اندیش بودن، احساس مفید بودن، هدفمند زندگی کردن به دیگران کمک کردن و خیلی فاکتورهای دیگر در ایجاد خوشبختی در افراد دخیل هستند. در این مقاله به معرفی برخی از این فعالیت‌ها خواهیم پرداخت که هر کدام از آن‌ها می‌تواند شما را برای رسیدن به احساس خوشبختی ده‌ها قدم به جلو ببرد.

هرم مازلو

هرم مازلو

آبراهام مازلو، نظریه پرداز کلاسیک روانشناسی، خالق هرم مازلو است. به گفته او هر فردی برای رسیدن به شکوفایی فردی که احساس خوشبختی هم جزء مهمی از این مرحله است، باید در وهله اول نیازهای ضروری خود را تامین کند. او این نیازها را به ترتیب در چهار طبقه فیزیولوژیک، امنیت، عشق یا وابستگی و عزت نفس طبقه بندی می‌کند.

به اعتقاد این روانشناس هر انسانی دارای یک سری نیازهای طبقه بندی شده است که رفتارهای او را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. بطور مثال از فردی که توانایی رسیدن به همه یا برخی از نیازهای فیزیولوژیک خود نیست نمی‌توان انتظار خوشبخت بودن داشت. یا اینکه اگر فردی در زندگی خود هیچ گونه مشکل فیزیولوژیکی ندارد ولی از عدم عزت نفس یا امنیت رنج می‌برد هم در راه رسیدن به احساس خوشبختی یا به تعبیر مازلو، شکوفایی فردی به مشکل خواهد خورد. پس به این نتیجه می‌رسیم که برای رسیدن به درجات اعلای انسانی و قرار گرفتن در مسیر شکوفایی فردی یک سری نیازهای اولیه ضروری وجود دارد که باید تامین شوند.

مثبت اندیش بودن

هر روز خود را به خاطر همه کارهای مثبت ریز و درشتی که انجام می‌دهید ستایش کنید. این کار به شما حس خوبی می‌دهد و هم شما را برای انجام کارهای بیشتر تشویق می‌کند. ما انسان‌ها موجوداتی هستیم که همواره به دنبال تایید شدن و ستایش هستیم پس اولین نفری باشید که به کا‌رهای مثبتی که انجام می‌دهید ارزش قائل باشید. حس خوب بیشتر را در زندگی خود تزریق کنید. زیرا با انجام این کار احساس خوشبختی راه خود را به زندگی روزمره شما می‌یابد. این کار را با از خود راضی بودن مقایسه نکنید چون شما اینجا به حق از کارهای مثبتی که انجام داده‌اید احساس رضایت می‌کنید. می‌توانید لیستی از کارهای روزمره خود تهیه کنید که به شما حساس رضایت داده‌اند را تهیه کنید. هر روز سعی کنید موارد جدیدی را به این لیست اضافه کنید. پس از گذشت چند روز متوجه خواهید شد که وقتتان را صرف کارهای با ارزشی کرده‌اید و این امر به خودی خود بسیار خوشحال کننده است.

همچنین بخوانید  چگونه با اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم کنیم؟

علاقه‌ های خود را بشناسید

بعضی وقت‌ها آنقدر زندگی یکنواخت و تکراری می‌شود که باعث تخریب حس خوبم و مثبت اندیشی ما می‌شود. یک راه عالی برای حل این معضل این است که کارهایی که همیشه دوست داشیم انجام بدهیم را در دفتری یاداشت کنیم. این لیست را به نسبت زمان آزاد خود بچینید. بعد از تهیه لیست با برنامه درست در مسیر انجام آن‌ها قرار بگیرید. فقط دقت کنید که تعادل میان علاقه‌مندی‌ها و کارهای روزانه‌ای را حفظ کنید. خواندن کتاب مورد علاقه خود، گوش دادن به موسیقی یا پادکست، کوهنوردی و یا حتی شرکت در کلاس‌هایی که همیشه دوست داشته‌اید می‌تواند احساس خوشبختی را در شما شکوفا کند.

یکنواخت نباشید

از آن دسته از افراد نباشید که مدام کارهای تکراری انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود حس روبات بودن به شما دست دهد و زندگیتان را خسته کننده و روتین جلوه می‌دهد. انعطاف پذیر باشید، چیزهای جدیدی را امتحان کنید و زندگی خود را از ساکن بودن تغییر دهید . یاد بگیرید که متفاوت زندگی کنید. متاسفانه در جامعه امروزی ما اکثر مردم زندگی کاملا یکنواخت و خالی از هر گونه هیجان دارند که این خود عامل بزرگی در افسردگی و عدم وجود احساس خوشبختی است. می‌توانید از کارهای کوچک شروع کنید، مثلا غذاهای جدید امتحان کنید، استایل خود را تغییر دهید، در محیط کار استراتژی‌های نوین را تجربه کنید و بصورت کلی هر آنچه که شما از یکنواخت بودن دور می‌کند تجربه کنید.

همچنین بخوانید  قتل آریانا 16 ساله؛ تعصب کورکورانه یا عدم آگاهی از نحوه برخورد با نوجوانان؟

تلاش برای سلامتی

با داشتن سلامتی احساس خوشبختی شما تکمیل می‌شود. پس لطفاً به تغذیه و سلامتی خود بیشتر توجه کنید. نداشتن سلامتی خود یکی از عوامل موثر استرس و نگرانی برای شماست. احساس شما را به زندگی منفی می‌کند زیرا انجام برخی از کارها که شما را خوشحال نگه می‌دارد دیگر برایتان امکان پذیر نیست و سطح رضایت شما از زندگی کاهش پیدا می‌کند.

تقویت درآمد

همان طور که در مقدمه گفتیم، پول دلیل احساس خوشبختی نیست ولی بی پولی هم مشکل بزرگی است. حتما تا به حال در زمانی که قدرت خریدتان کم شده دچار استرس و نگرانی‌هایی شده‌اید. در هرم مازلو هم به این امر اشاره شده است. برای داشتن یک زندگی سالم و قدم برداشتن به سمت شکوفایی فردی باید به اندازه کافی پول داشته باشیم تا فکر و ذکرمان فقط هزینه‌های زندگی نباشد. برای اینکه هر فردی باید بکوشد تا درآمد خود را افزایش دهد. ما در عصری زندگی می‌کنیم که در آن وقت طلاست و باید از آن برای پیش‌برد اهداف خود به خوبی استفاده کنیم.

خانواده

خانواده

کانون خانواده همواره در رشد احساس خوشبختی عامل بسیار مهمی بوده است. آغوش گرم خانواده مخصوصا در زمان‌‌هایی از فشار چالش‌های زندگی گریزان هستیم به داد ما می‌رسد. با داشتن خانه‌ای آرام و امن زندگی بسیار راحت‌تر خواهد بود و ما با اعتماد به نفس بیشتری به دنبال حل چالش‌های زندگی می‌رویم. داشتن رابطه سالم با خانواده یا پارتنر یکی از اصلی‌ترین نیازهای انسانی است.

حفظ تعادل در زندگی

زیاده خواهی افسار گسیخته در زندگی ما انسان‌ها همواره باعث مشکلات فراوانی شده است. احساس خوشبختی همیشه توام با فروتنی و ایجاد تعادل در زندگی بوده است. در طول تاریخ شخصیت‌های فراوانی بوده‌اند که زیاده‌خواهی کورکورانه آن‌ها باعث شده که زندگی خود و هزاران نفر را تباه کنند. پس همیشه سعی کنید خواسته‌های معقول داشته باشید و با توازن و منطق زندگی کنید.

از افراد منفی دوری کنید

حواستان به رابطه‌های خود با دیگران باشد. محیط در شکل گیری شخصیت شما بسیار مهم است. اگر محیط خود را با افراد منفی پر کنید بی‌شک شما هم منفی نگر خواهید شد. پس هر چه می‌توانید اطراف خود را با آدم‌های مثبت شلوغ کنید تا از فکر و زندگی آن‌ها متاثر شوید. انتخاب این افراد همیشه دست شماست و کسی شما را مجبور به صرف زمان با افراد منفی نمی‌کند. افراد سمی در طولانی مدت می‌توانند احساس خوشبختی را از شما بگیرند و دید شما را نسبت به خیلی چیزها تغییر دهند. پس تا جایی که می‌توانید از اینگونه شخصیت‌ها دوری کنید.

همچنین بخوانید  13 بیماری های عجیب و مرموز

خلاقیت

فعالیت‌های هنری ذهن خلاق شما را پرورش می‌دهد. مهم نیست چه فعالیت‌های هنری انتخاب می‌کنید مادامی که از انجام این فعالیت‌ها لذت می‌برید کافی است. مثلا می‌توانید در اوقات فراقت خود عکاسی کار کنید یا به کلاس سفالگری بروید و با دستان خود یک اثر هنری خلق کنید. این نوع فعالیت‌ها با پرورش ذهن و قدرت تفکر، در کنار تزریق شادی و احساس خوشبختی در زندگیتان، شما را در حل مشکلات هم یاری می‌دهند.

سرگرمی و بازی

سرگرمی و بازی

یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن استرس‌های روزانه سرگرمی و بازی است. به فکر تفریح و سرگرمی باشید چون این فعالیت‌ها بهترین روش‌های ریکاوری هستند. بعد یک روز پر تنش تنها با یک پیاده‌روی ساده می‌توانید ذهن خود را از استرس‌های روز خالی کنید. یا اینکه آخر هفته‌ها می‌توانید سفری کوتاه داشته باشد یا در کلاب‌هایی که بازی و سرگرمی‌های مختلفی دارند شرکت کنید و از زمان خود لذت ببرید. یکی از این سرگرمی‌های جالب شرکت کردن در بازی‌های اتاق فرار است که هم سرگرمی و بازی بسیار جالبی است هم قدرت نحلیل و تفکر شما را بهبود می بخشد.

کلام آخر

برای داشتن احساس خوشبختی در زندگی باید باور داشته باشید که آن را دارید. در این مقاله سعی کردیم برخی از مواردی که باعث ایجاد احساس خوشبختی در انسان می‌شوند را ذکر کردیم. یکی از بدیهی‌ترین قانون‌های زندگی این است که اگر چیزی می‌خواهیم باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم و مقوله احساس خوشبختی هم از این قانون مستثنی نیست. خود را در مسیر خوشبختی قرار دهید تا به آن برسید.

سعید قرمزی
سعید قرمزی

سلام
سعید قرمزی هستم. متولد 1369و فارغ التحصل کارشناسی ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید چمران اهواز. می‌خوام کنار هم از ادبیات لذت ببریم.

چطور بود؟
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نویسندگان فعال

مطالب مرتبط